آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
اصناف و تشکل ها
۱۸

خبر

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان کالای خواب تهران: کشتی امید ما به گل نشست

گروه تشکل ها: رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان کالای خواب تهران می گوید: هدف تولیدکنندگان ایرانی در راستای برندسازی اصیل ایرانی در کل جهان است، آرزوی تولیدکننده ایرانی، گستردگی برند تولیدی اش در دنیاست.

حسین قدیانی اظهار کرد: بسیاری از تولیدکنندگان ایرانی با استفاده از تخصص، سلیقه و شناخت جغرافیا در جهت کیفیت کالای خواب تلاش کرده اند، به جرات می توان گفت در این کالا با بسیاری از کشورهای بزرگ تولیدکننده انواع کالای خواب، رقابت می کنیم.

قدیانی با تاکید بر لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان و صادر کنندگان بیان کرد: تمام اهداف تولیدکنندگان ایرانی درخصوص برندسازی اصیل ایرانی در کل جهان است، آرزوی تولیدکننده ایران، گستردگی برند مورد تولیدش در دنیاست.

وی وظیفه دولت را ارائه تسهیلات بانکی و ایجاد شرایط بهینه در جهت تولید و صادرات، رفع موانع گمرکی، تهیه مواد اولیه و ایجاد بازارهای خارجی دانست و افزود: دولت باید به تولیدکننده و صادر کننده امکان توسعه و پیشرفت بدهد، حال آنکه درحال حاضر اوضاع دقیقا بر عکس است، موانع صادراتی و تولیدی از سویی و بوروکراسی های اداری سازمان ها و وزارتخانه های مربوطه از سوی دیگر، تولیدکننده را خسته و افسرده و از ادامه کار باز می دارد. 

وی تصریح کرد: تولیدکننده و صادر کننده تنها باید به یک موضوع بیندیشند و آن هم تولید و صادرات است. دغدغه هایی که اکنون تولیدکننده را مشغول خود کرده، مانع بزرگی در مسیر تولید است. 

به گفته این فعال صنفی، در شیوع کرونا و بحرانی شدن کسب وکار پایان سال، کشتی امید بسیاری از کسبه به گل نشست، دولت در این زمینه نیز باید در کنار اصناف باشد، همان گونه که اصناف همیشه در کنار دولت بوده اند.

 
تداخل مساله ساز پیتزا و ساندویچ!

رئیس اتحادیه پیتزافروشان اصفهان با بیان اینکه در اصفهان 200 واحد صنفی پروانه دار فعالیت می کنند، افزود: حذف قانون مربوط به رعایت فاصله صنفی و سقف صدور مجوز برای واحدهای صنفی سبب رشد قارچ وار واحدهای پیتزافروشی در اصفهان شده است.

عبدالله نصری با بیان اینکه دولتمردان و قانون گذاران برای حل مشکل بیکاری این قوانین را حذف کردند، گفت: این موضوع به شدت به اصناف و حتی افرادی که به این صنف وارد می شوند، ضربه زده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از افرادی که به این حوزه وارد می شوند پس از مدت کوتاهی ورشکست شده اند، افزود: هزینه های مربوط به انرژی و همچنین اجاره بها ادامه کار را برای بسیاری از افراد نوپا در این صنف دشوار می کند.

رئیس اتحادیه پیتزافروشان اصفهان یکی دیگر از مشکلات این صنف را تداخل صنفی می داند و می گوید: بیشتر ساندویچ فروشان اقدام به فروش پیتزا در واحدهای صنفی خود می کنند که مشکلاتی را در حوزه نظارت ایجاد کرده است.

رئیس اتحادیه اغذیه و ساندویچ فروشان اصفهان نیز از شلوغی این اتحادیه و تعداد مراجعان بالا برای اخذ مجوز ساندویچ فروشی خبر می دهد.

سیدمصطفی موسوی با بیان اینکه اغلب افراد با تصور اینکه این کار شغل راحت و پردرآمدی است، وارد آن شده و پس از مدت کوتاهی ورشکست می شوند، گفت: در طول هفته حداقل 6 نفر برای گرفتن مجوز به این اتحادیه مراجعه می کنند.

وی می گوید: دیوار به دیوار یک ساندویچ فروشی، ساندویچ فروشی دیگری احداث می شود که صرفه اقتصادی کسب را از بین می برد.

 رئیس اتحادیه اغذیه و ساندویچ فروشان اصفهان در ادامه با تایید مشکل تداخل صنفی این دو اتحادیه گفت: در هیچ جای ایران این دو اتحادیه از هم تفکیک نشده اند.

 
فروشندگان آهن و فولاد بیمه تکمیلی درمان ندارند

گروه تشکل ها: بنا به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران، اعضای این صنف تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند اما حدود سه سال است که فاقد هرگونه بیمه نامه تکمیل درمان هستند. حمید رضا رستگارپور، با بیان این مطلب گفت: خدمات شرکت های بیمه ای طرف قرارداد با اتحادیه در اوایل خوب بود ولی به مرور زمان به تعهدات خود عمل نکردند. اعضای اتحادیه به صورت تکی بیمه نامه های مسوولیت و آتش سوزی را تهیه می کنند و دیگر به صورت مجموعه این کار را انجام نخواهیم داد چراکه این کار مشکلات بسیاری را برای اتحادیه ایجاد کرد. وی افزود: انتظار می رفت که شرکت های بیمه ای همان طور که حق بیمه را سرموقع دریافت می کنند، خسارت را نیز به موقع و درست پرداخت کنند.

 
کاهش 70 درصدی فروش قنادی های مشهد

رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی فروشان مشهد از کاهش 70 درصدی فروش نسبت به ماه رمضان سال گذشته خبر داد. محمد فرزانی اظهار کرد: روزهای بسیار بدی در انتظار صنف ما خواهد بود، چراکه ما کالای ضروری عرضه نمی کنیم و مانند غذا نیست که نیازی به آن وجود داشته باشد، مردم اگر پولی اضافه بر مخارج زندگی خود داشته باشند، آنگاه به سراغ شیرینی فروشی می آیند. به گفته رئیس اتحادیه قنادان و شیرینی فروشان مشهد کارگران در صنف شیرینی پزی، کارگران آموزش دیده ای هستند و به راحتی به دست نیامده اند، می توان گفت کارگران تاکنون حفظ شده اند اما اگر این وضعیت تا یک ماه دیگر ادامه پیدا کند، حداقل 50 درصد کارگران کار خود را از دست خواهند داد.

 
دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی: تقاضای سفر افزایش نیافته است

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: افزایش تقاضای سفر نداشته ایم و در حال حاضر قیمت های بلیت هواپیما تقریبا در کف نرخ های دامنه تعیین شده مصوبه سال 98 به فروش می رود و حتی در برخی مسیرها قیمت ها کمتر از کف نرخ مصوب است. مقصود اسعدی سامانی در گفت وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد: آژانس ها و سایت های فروش بلیت هواپیما باید حتما دامنه نرخ ها را که مصوبه سال 98 است رعایت کنند و از کف و سقف نرخی عدول نکنند، در حالی که شاهد هستیم در برخی سایت ها و آژانس ها قیمت ها از کف نرخ مصوب عبور کرده است.