آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
رسانه
۷

ردپای ابتذال در میان اینستاگرام برخی سلبریتی ها

سندروم «دیده شدن»

یگانه عصاری

«کاری به حریم خصوصی ما نداشته باشید. این صفحه رسمی خود ماست و به کسی ربطی ندارد»، «رنگ آبی جدید موهایم چطور است؟»، «توهین کنید همه تان را بلاک می کنم»، «داروی بهمان را بخورید برای کرونا خوب است!». این جملات تنها بخشی از مواردی است که احتمالا گوینده آنها را بشناسید. برخی معتقدند که گاهی سلبریتی ها به خاطر ترس از کم شدن مخاطب شان رو به این کارها می آوردند و می خواهند به هر قیمتی دیده شوند. فرقی نمی کند که دعوای صوری راه بیندازند، آهنگ بخوانند، اظهارنظرهای عجیب کنند یا ویدیوهای متفاوت از خودشان منتشر کنند؛ آنها فقط می خواهند «دیده شوند!». در این گزارش نگاهی به رفتارهای عجیب و گاهی خارج از چارچوب همین سلبریتی هایی داریم که خیلی از ما هر روز با آنها روبه رو هستیم.خانم ریحانه جوادی پارسا! ریحانه پارسا، بازیگر 21ساله در توییترش نوشت: «یا بنویس حق طلاق میدید به زن هاتون بعد اسم خودتون رو هم گذاشتید مرد؟ ایموجی هم نذار!» کمی بعد هم مهدی کوشکی، همسرش در اینستاگرام از توییت همسرش دفاع می کند و می گوید از نظر او حق طلاق حتما با مرد است و به قول قدیمی ها زن با لباس سفید به خانه همسرش رفته و باید با کفن هم بیرون برود! اینستاگرام ویدیوی او در تایید حق طلاق برای مرد را حذف کرد. اما در توییتر و در کمتر از چند ساعت این نوشته ها و ویدیو بارها دست به دست شدند و عموما واکنش ها نسبت به محتوای صحبت ها و نحوه انتشار آنها منفی بود. مثلا آرش درباره این ماجرا نوشته: «ریحانه پارسا رو آنقد بهش پرداختین و گنده ش کردین حالا خودشو در مورد حق طلاق صاحب نظر میدونه و برا همه تصمیم می گیره.» میرا هم این طور نوشته: «ریحانه پارسا پنج روز پیش وارد توییتر شده است و مشخصا مشاورش به خوبی می دانسته که چطور اکانت او را بالا بکشد؛ با حاشیه. درواقع زدن حرفی که باعث واکنش توییتری ها شود راه دیده شدن اکانتش بوده و او بدون توجه به این که چه تصویری از خود می سازد، توییتی که برایش فرستاده شده را کپی کرده وگذاشته».

خانم ریحانه جوادی پارسا!

ریحانه پارسا، بازیگر 21ساله در توییترش نوشت: «یا بنویس حق طلاق میدید به زن هاتون بعد اسم خودتون رو هم گذاشتید مرد؟ ایموجی هم نذار!» کمی بعد هم مهدی کوشکی، همسرش در اینستاگرام از توییت همسرش دفاع می کند و می گوید از نظر او حق طلاق حتما با مرد است و به قول قدیمی ها زن با لباس سفید به خانه همسرش رفته و باید با کفن هم بیرون برود! اینستاگرام ویدیوی او در تایید حق طلاق برای مرد را حذف کرد. اما در توییتر و در کمتر از چند ساعت این نوشته ها و ویدیو بارها دست به دست شدند و عموما واکنش ها نسبت به محتوای صحبت ها و نحوه انتشار آنها منفی بود. مثلا آرش درباره این ماجرا نوشته: «ریحانه پارسا رو آنقد بهش پرداختین و گنده ش کردین حالا خودشو در مورد حق طلاق صاحب نظر میدونه و برا همه تصمیم می گیره.» میرا هم این طور نوشته: «ریحانه پارسا پنج روز پیش وارد توییتر شده است و مشخصا مشاورش به خوبی می دانسته که چطور اکانت او را بالا بکشد؛ با حاشیه. درواقع زدن حرفی که باعث واکنش توییتری ها شود راه دیده شدن اکانتش بوده و او بدون توجه به این که چه تصویری از خود می سازد، توییتی که برایش فرستاده شده را کپی کرده وگذاشته».

اینجا حریم خصوصی ماست

اما در همین چند روز قرنطینگی! خانم بازیگر دیگری در لایو اینستاگرام، در پاسخ به کامنت فردی که به حجاب و آنچه به عنوان روسری روی سر او بود ایراد گرفته بود، به ناگهان عصبانی می شوند که در خانه خودشان هستند و گرم شان است! بازیگر دیگری استوری می گذارد که چرا مردم آقایی که گفته معتادها کرونا نمی گیرند را فالو می کنند ولی او را نه!  در این بین هرکدام هم روش خودشان را دارد. از پوشیدن لباس های نامتعارف و عذرخواهی بعد از آن، تا آرایش های عجیب روزهای اکران فیلم، از تبلیغ شربتی که گویا مناسب کبد چرب و ریه است تا پخش کردن ناامیدی مطلق در زمان اوج دوران کرونا و حتی در مواردی تجویز داروهایی که از نظر پزشکی ثابت شده نیستند.

راهی برای بقا

کاوه راد، وکیل، در اینستاگرامش درباره رفتار سلبریتی ها این طور می نویسد: «امکان ویژه شبکه های اجتماعی بی وقفه دیده شدن است و در این شبکه های اجتماعی دیده شدن ارزش بنیادین دارد. کسی که بیشتر دیده شود برنده است حتی اگر بهای آن نفرتی فراگیر یا برهنه شدن مقابل دوربین باشد. این دقیقا همان چیزی است که برخی سلبریتی ها دنبالش هستند. دیده شدن به هر بهانه ای و با هر قیمتی، حتی اگر گزاف باشد! در این بین اما سوالی که پیش می آید این است؟ چه فرقی بین شما و امثال قماربازهای اینستاگرامی است؟ آیا برای شما هم، هدف وسیله را توجیه می کند؟ اگر پاسخ تان بله است که وای بر کسانی که اسم شما را سلبریتی گذاشته اند. هرچند رویکرد تازه شان این است. ما هم از اسم سلبریتی متنفریم!»

ما هم مقصریم

همه ما در رشد و شهرت بیهوده آنها مقصریم. زمانی که آنها را «لایک» کردیم، برایشان «کامنت» گذاشتیم، متن شان را برای یکدیگر فرستادیم و زیر عکس هایشان یکدیگر را «منشن» کردیم، باعث دیده شدن آنها شدیم. همین اتفاق به ظاهر ساده باعث شد تا خیلی از آنها حالا با گرفتن «تیک آبی تایید» از اینستاگرام، همه ما را مردمی عادی بدانند و خودشان را یک چهره مشهور بی قیمت که از هنر و استعداد پر هستند! راهکار می خواهید؟ اجازه دیده شدن به آنها ندهید تا به زندگی عادی برگردند!