آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
جهان
۵

خبر

نتانیاهو باید در جلسات دادگاهش شرکت کند

«آویخای مندلبیت» دادستانی کل رژیم صهیونیستی سه شنبه با درخواست «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای عدم حضور در جلسه اول دادگاه بررسی پرونده های فساد خود، مخالفت کرد. به نوشته روزنامه «جروزالم پست»، مندلبیت در پیامی به نتانیاهو گفت که با هر تلاش او برای اجتناب از حاضر شدن در اولین جلسه دادگاه، مخالفت خواهد کرد. نتانیاهو هنوز درخواست رسمی برای عدم حضورش در جلسات محاکمه را به دادگاه ارایه نداده اما شفاها از دادگاه مرکزی قدس خواسته بود تا در جلسه اول حاضر نشود. بر این اساس، سخنگوی نتانیاهو شامگاه دوشنبه تایید کرد که احتمال دارد او رسما چنین درخواستی را به دادگاه ارایه دهد. به نوشته جروزالم پست، مندلبیت به نتانیاهو گفت که قانون، متهم را ملزم می کند تا برای شنیدن اتهامات خود در جلسه محاکمه حاضر باشد و شخصا بگوید که گناهکار است یا بی گناه. پلیس رژیم صهیونیستی سه پرونده در خصوص فساد دولتی و مالی علیه نخست وزیر خود تشکیل داده و طی سه سال اخیر از منابع مختلفی شامل دستیاران و وزیران پیشین کابینه، بازجویی کرده است. نتانیاهو مدعی است با توجه به هزینه اقدامات مربوط به تامین امنیت نقل و انتقال او و بستن خیابان های منتهی به دادگاه، حضورش در این جلسات «غیر ضروری» است.

ماکرون اکثریت پارلمانی اش را از دست داد

چند عضو جدا شده از حزب حاکم متعلق به رییس جمهور فرانسه سه شنبه اعلام کردند که یک بلوک پارلمانی جدید را در مجلس سفلای پارلمان این کشور تشکیل داده اند و این باعث از بین رفتن اکثریت قاطعی امانوئل ماکرون و حزبش در این پارلمان شده است. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این امر همچنین فشارها را بر حزب میانه روی متعلق به امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه به منظور در پیش گرفتن سیاست های چپ گراتر افزایش داده است. اعضای جدا شده از حزب ماکرون موسوم به حزب «جمهوری پیشرو» (LaREM) در پارلمان فراکسیون پارلمانی جدیدی موسوم به گروه «اکولوژی، دموکراسی، همبستگی» با حضور برخی چهره های سرشناس عرصه سیاست فرانسه از جمله دو سیاستمدار سابقا وفادار به ماکرون  به نام های «سدریک ویلانی» و «پائولا فورتزا» تشکیل دادند. حزب ماکرون که بعد از پیروزی این بانکدار سابق در انتخابات ریاست جمهوری ماه مه 2017 شکل گرفت، در ماه های اخیر با جدایی چندین تن از اعضایش از جمله برخی نمایندگان ناراضی از سلطه سفت و سخت ماکرون بر تصمیم گیری های این زب و سیاست های حامی تجارت او مواجه شده است. وزیر خارجه فرانسه این اقدام را تاسف آور خواند و گفت که با این حال ماکرون و ادوار فیلیپ، نخست وزیر همچنان بر حمایت متحدانی نظیر حزب میانه رو MODEM حساب می کند.

نخست وزیر روسیه پس از خلاصی از بیماری کرونا به کار برگشت

میخاییل میشوستین، نخست وزیر روسیه که به کرونا مبتلا شده بود با مرخصی از بیمارستان و بهبودی کامل سر کار خود بازگشت. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سخنگوی میشوستین گفت که نخست وزیر کار خود را در دفتر نخست وزیری آغاز کرده است. او از طریق ویدیو کنفرانس به کارها رسیدگی می کند. در دورانی که میشوستین به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستانی در مسکو بستری بود، معاون او به عنوان کفیل نخست وزیری دولت را اداره می کرد. میشوستین در حالی به کار بازگشت که پوتین در حکمی ابطال حکم نخست وزیری موقت بلوسوف را امضا کرده بود.

ادامه مذاکرات قانون اساسی سوریه بعد از بحران کرونا

«گیر پیترسون» فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه روز سه شنبه انتقال افراد مسلح از سوریه به لیبی را امری بسیار نگران کننده توصیف کرد. به گزارش ایرنا به نقل از روسیا الیوم، پیترسون درباره راه حل سیاسی در سوریه گفت: دولت و مخالفان برای برگزاری نشست در ژنو جهت ازسرگیری مذاکرات در خصوص کمیته قانون اساسی به توافق رسیدند. او افزود: به محض بهتر شدن اوضاع ناشی از همه گیری ویروس کرونا این نشست برگزار خواهد شد. پیترسون احتمال داد که آرامش و عدم درگیری کنونی میان دولت و مخالفان سوری، فرصتی برای از بین بردن بی اعتمادی عمیق بین دو طرف باشد. نماینده سازمان ملل در امور سوریه گفت: دو طرف به توافق رسیدند که به محض بهتر شدن اوضاع ناشی از کرونا در ژنو حضور یابند. همچنین بر سر جدول برنامه های نشست آتی به توافق رسیدند. او در ادامه به زمان مشخص برگزاری این نشست اشاره ای نکرد و در عین حال تصریح کرد که برگزاری نشست مجازی درباره کمیته قانون اساسی سوریه ممکن نیست. پیترسون همچنین انتقال شبه نظامیان مسلح از سوریه به لیبی را امری نگران کننده توصیف کرد.

اعتراض مسکو به استقرار سلاح های هسته ای بیشتر امریکا در اروپا

«ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که استقرار تسلیحات هسته ای امریکا از آلمان به لهستان به روابط مسکو وناتو لطمه بیشتری می زند. به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، زاخارووا روز سه شنبه گفت که استقرار تسلیحات هسته ای امریکا از آلمان به لهستان به روابط مسکو وناتو که هم اکنون نیز چندان حسنه نبوده لطمه بیشتری می زند. او افزود: «امیدواریم که واشنگتن و ورشو ماهیت خطرناک چنین اقدام هایی را درک کنند، آن هم در زمانی که روابط میان روسیه و ناتو چندان حسنه نیست. این امر به اساس امنیت اروپا ضربه می زند که ازسوی اقدام های یکجانبه امریکا تضعیف شده است، به خصوص پس از خروج از پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای میانبرد.» او افزود: «امریکا می تواند با بازگرداندن تسلیحات هسته ای به خاکش، کمک شایانی به امنیت اروپا کند. روسیه نیز سال ها پیش اقدام مشابهی را انجام داد.»