آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بازرگانی
۵

خبر

برنامه های عملیاتی معاونت بازرگانی داخلی در سال 99

شاتا : سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت، برنامه های عملیاتی این معاونت را در سال 1399 تشریح کرد. به گزارش شاتا، محمدرضا کلامی درخصوص برنامه های عملیاتی معاونت بازرگانی داخلی در سال 1399 بیان کرد: در همین راستا دفتر برنامه ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارتخانه، تامین حداکثری کالاهای اساسی و ضروری با قیمت های مناسب با اولویت تولیدات داخلی و در صورت نیاز از محل واردات و اولویت حمایت از تولیدات داخل در مورد کالاهایی که دارای تولید داخل هستند و ممنوعیت واردات چنین کالاهایی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی با تاکید بر اینکه پیش بینی مقدار کالای مورد نیاز برای واردات در سال 99 و افزایش استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی در حوزه تامین و توزیع نیز در دستور کار است، اضافه کرد: تدابیر لازم برای جلوگیری از رسوب کالا در بنادر و مبادی ورودی کشور تداوم می یابد و تعیین و بررسی روش های موثر در کاهش قیمت تمام شده (کاهش مالیات، تسهیل در فرآیند ترخیص کالا و جلوگیری از دموراژ و...) در دست انجام است. سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صمت با تاکید بر اجرای طرح های کاهش ضایعات تولید محصولات کشاورزی (در زمان تولید، توزیع و فرآوری) و اجرای الگوی سطح زیر کشت، گفت: مدیریت حوزه توزیع برای حداکثر کردن دسترسی اقشار مختلف جامعه به کالاهای اساسی مشمول ارز حمایتی، استفاده از ظرفیت بخش های مختلف از جمله اتاق اصناف، اتاق تعاون، سازمان میادین میوه و تره بار و پیش بینی ساز و کار توزیع الکترونیکی کالاهای اساسی از دیگر برنامه ها است. کلامی، حفظ سطح مطلوب ذخایر راهبردی برای جلوگیری از هرگونه نوسانات و تلاطم های احتمالی کالاهای اساسی در بازار را یک اولویت دانست و افزود: استفاده از کارکردهای بورس کالا برای تنظیم بازار موثر محصولات پتروشیمی و فولاد، تعریف دقیق سیستم گزارش گیری و گزارش دهی جهت تسریع در اجرایی شدن تصمیمات کارگروه تنظیم بازار برای فعال سازی بیش از پیش کارگروه ملی و کارگروه های استانی، برنامه ریزی برای افزایش کارآیی نظارت ها با استفاده حداکثری از ظرفیت تمام دستگاه های نظارتی کشور، تدوین و اجرای تقویم تنظیم بازار (تولیدات، واردات، صادرات، مصرف و...) کالاهای اساسی و ضروری و اجرای طرح های ویژه مناسبت های ملی، مذهبی از دیگر اولویت ها است.

راهکار بخش خصوصی برای تجارت در دوره تحریم

دنیای اقتصاد : در نشست تخصصی کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی درباره اهمیت تهاتر، شیوه و روش های آن در شرایط بحران و تحریم اقتصادی صحبت شد؛ همچنین اعضای این کمیسیون درباره مسائل و مشکلات حوزه صادرات، وضعیت مرزهای تجاری ایران و مسائل ارز تبادل نظر کردند.

در این نشست که به صورت آنلاین برگزار شد، جمشید نفر، رئیس کمیسیون از اهمیت صادرات گفت و برنامه هایی که برای حل مشکلات این حوزه کمیسیون در دستور کار خود قرار داده است.

او عنوان کرد: در سازمان توسعه تجارت «کمیته کارشناسی شورای عالی توسعه صادرات» تشکیل شده است، بعد از این رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی اتاق ایران به نمایندگی از اتاق ایران و بخش خصوصی در این کمیته حضور خواهد داشت؛ این کمیته هر ماه یک بار جلسه برگزار می کند.

نفر افزود: کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی با حضور اعضای کمیسیون حمل ونقل، کمیسیون تسهیل تجارت و مدیریت واردات جلساتی را با موضوع ارز و لجستیکی تشکیل می دهند؛ این جلسات تا زمان حل این مشکلات یا یافتن راه حل برای حل مشکلات ادامه خواهد داشت.

این عضو هیات نمایندگان اتاق ایران همچنین عنوان کرد جلساتی با حضور رئیس کمیسیون گردشگری و کسب وکارهای وابسته برگزار می شود؛ قرار است در این نشست مشترک مسائل و مشکلات حوزه گردشگری به عنوان کالا و خدمات صادراتی موردبررسی قرار گیرد.

علاوه بر این به گفته نفر، قرار است صندوق توسعه ملی مبلغ 2هزار میلیارد تومان در اختیار بانک های عامل و بانک توسعه صادرات قرار دهد؛ البته ما تلاش می کنیم این مبلغ به میزان چهار میلیارد تومان باشد. برای بررسی این موضوع نشستی با رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه و کمیسیون مالیات، کار و تامین اجتماعی خواهیم داشت تا موضوع مربوط به بانک و مالیات در حوزه صادرات موردبررسی قرار گیرد و نامه مشترکی از طرف روسای این کمیسیون خطاب به وزارت اقتصاد و دارایی درباره افزایش رقم این تسهیلات تهیه شود.

رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی در بخشی از صحبت های خود از هزینه زیاد بازگشت ارز برای صادرکننده ها گفت؛ اینکه در شرایط تحریمی و سیاسی روز بازگشت ارز مشکلات و هزینه های زیادی را صادرکننده ها تحمیل می کند. از طرفی باید صادرات در مقابل واردات بدون دخالت دولت عملیاتی شود و این دخالت ها در اقتصاد و بازار در نهایت راه به جایی نمی برد و وضعیت اقتصاد را روزبه روز بدتر می کند.

در این نشست محمود استقلال، رئیس کمیسیون صادرات انجمن لوازم خانگی درباره تهاتر و صادرات به شیوه تهاتر و اهمیت آن در دوره تحریم اقتصادی سخن گفت. او عنوان کرد: تهاتر قدیمی ترین شیوه تبادل در تجارت، مبادله محصول به محصول بدون وجود واسطه به نام پول است؛ قبلا هم جابه جایی محصول با فلزات گرانبهایی مثل نقره و طلا یا با کالاهایی مثل نمک انجام می شد.

به گفته استقلال، تجارت متقابل مجموعه ای از روش های تجاری است که در آن صادرکننده یا واردکننده تعهد می کند در ازای کالا یا خدمات صادره به کشور خریدار یا وارده از کشور فروشنده، کالا یا خدماتی را به ارزش کل معامله یا بخشی از آن خریداری یا صادر کند.

او ادامه داد: 10 درصد تجارت بین الملل در دنیا به روش تهاتر انجام می شود و این تهاتر به سه شیوه قابل اجراست: تهاتر خرده فروشی، تهاتر بین سازمانی و تهاتر بین المللی. طرفین تهاتر هم می توانند قرارداد دوجانبه یا چندجانبه امضا کنند.

استقلال درباره اهمیت این موضوع گفت: تهاتر می تواند باعث افزایش فروش، بالا رفتن موجودی شرکت ها و فروش سریع کالا و اجناس شرکت ها باشد. از طرفی هزینه تبلیغات و بازاریابی پایین می آید.

به گفته استقلال طبق آمار وزارت بازرگانی آمریکا در دنیا 30 درصد معاملات تجاری به شیوه تهاتر انجام می شود و ممکن است این آمار حتی به 40 درصد هم برسد. در سال 1994 ترکیه هم به دلیل مشکلات اقتصادی خود تهاتر را در دستور کار خود قرار داد. به گفته استقلال تهاتر بهترین شیوه مبادلات در تجارت بین المللی در زمان تحریم است که تسهیل گر تجارت است که بین دو کشور، دو شرکت و چند شرکت در فضای بین المللی انجام می شود.

محمد لاهوتی، رئیس فدراسیون صادرات ایران هم در این نشست  گفت: با توجه به نبود زیرساخت های نقل وانتقال بانکی در شرایط حاضر تهاتر شیوه ای است که می توان کالایی را صادر کرد؛ اما باید به این توجه داشت که چه کالایی تحت چه شرایطی باید تهاتر شود.

در این نشست به بازار ترکیه و چین، ترکمنستان و اوراسیا هم اشاره شد و اینکه می توان بخشی از معاملات تجاری با این کشورها را به شیوه تهاتر انجام داد. البته با توجه به وضعیت گسترده بازار چین شاید ما امکان صادرات به آنجا را نداشته باشیم که در اینجا قرارداد سه جانبه می توان بست.

بعد از آن نیز حاضران در نشست، درباره وضعیت بازار ارز، نحوه دخالت دولت در بازار ارز، چندنرخی بودن ارز، بازار ارز نیمایی و بازگشت ارز و مسائل و مشکلات آن گفتند.

پیش نویس نقشه راه صادرات غیرنفتی از 1399 تا 1404 که توسط اتاق ایران تهیه شده، نیز از دیگر موضوعات مطرح شده بود که قرار بر این شد اعضای کمیسیون نقد و نظر خود را به صورت کتبی درباره این موضوع به کمیسیون ارائه دهند.

در نهایت جمشید نفر، رئیس کمیسیون توسعه صادرات غیرنفتی تعامل با بخش خصوصی و تولیدکننده ها را تنها راه نجات اقتصاد مملکت دانست؛ تنها در این صورت است که هم نرخ ارز واقعی می شود و هم ارزش پول ملی بالاتر می رود. سیاست های اقتصادی صدقه ای راه حل مشکلات اقتصادی نیست باید از تولید و صادرات حمایت کرد.

علی ملایی معاون کسب و کار اتاق ایران شد

دنیای اقتصاد : با حکم محمدرضا رمضانی، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، علی ملایی معاون کسب و کار اتاق ایران شد. به گزارش اکسپورتنا، محمدرضا رمضانی، دبیرکل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در حکمی علی ملایی را به سمت معاونت کسب و کار اتاق بازرگانی ایران منصوب کرد.