آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۹

خبر

جانشین فرمانده ناجا: هزینه جرم را باید افزایش دهیم

جانشین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران گفت: پایین بودن هزینه جرم باعث افزایش مجرم در جامعه شده که این امر کار پلیس را دشوار کرده بنابراین بالا بردن هزینه جرم یکی از مولفه های موثر بر کاهش جرایم است.

سرتیپ قاسم رضایی در جمع فرماندهان انتظامی یزد به اشراف اطلاعاتی پلیس اشاره کرد و افزود: باید تلاش کنیم اشراف اطلاعاتی را به مفهوم واقعی به دست آوریم و برای رسیدن به این موضوع باید آسیب ها را شناسایی کرده و هدفمند حرکت کنیم.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره چهار هزار شهید یزد، شهدای ناجا و مدافع حرم به ویژه شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی خاطر نشان کرد: این امنیت، رفاه و آسایشی را که امروز در جامعه داریم مدیون شهدا هستیم.

وی به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص نیروی انتظامی در تراز جمهوری اسلامی اشاره و تصریح کرد: همه کارکنان ناجا و خانواده آنها و همچنین ظاهر، باطن و عملکرد کارکنان پلیس در دست یافتن به این مهم نقش بسزایی دارند.

وی   بیان کرد: نیروی انتظامی در تراز جمهوری اسلامی یعنی پلیس وظیفه شناس، نیروی جهادی که خودش را با آیات الهی تنظیم کند.

جانشین فرمانده انتظامی گفت: مجاهدان فی سبیل الله از صفت هایی است که رهبر معظم انقلاب به کارکنان ناجا دادند که این مهم باعث افتخار است.

رضایی افزود: معظم له  قدردان زحمات ماموران ناجا هستند و این برای ما افتخار است که فرمانده ای شجاع، مجتهد و مدیری به تمام معنا داریم.

سطح آب دریای خزر به کمترین میزان 30 سال اخیر رسید

ساری - خبرنگار کیهان: مرکز مطالعات و تحقیقات دریای خزر موسسه تحقیقات آب با انتشار گزارش نوسان های آب دریای خزر در سال 2019 میلادی اعلام کرد: سطح آب دریای خزر در سال 2019 میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال 1995، به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید.

بر اساس این گزارش، میانگین تراز آب در این سال با کاهش 13 سانتی متری نسبت به سال 2018، برابر با 27/18 - متر شده است. کاهش تراز آب اخیر در حالی است که میزان ورودی آب رودخانه ولگا به عنوان تامین کننده بخش اعظم آب رودخانه ای به این دریا، در سال 2019، حدود 22 درصد کاهش یافته که این مسئله می تواند به عنوان یکی از علل موثر در کاهش تراز آب اخیر محسوب شود.

همچنین روند افزایشی دمای سطح آب دریای خزر به ویژه در سال های اخیر، از عوامل تاثیرگذار بر کاهش تراز آب بوده است. میانگین دمای سطح آب خزر در سال 2019 میلادی در مقایسه با سال 2018، به میزان 0/2 درجه سانتی گراد و نسبت به میانگین بلندمدت، 1 درجه افزایش یافته است.

کلاهبردار کلان بانکی کشور در شاهرود به دام پلیس افتاد

فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: کلاهبردار کلان سیستم بانکی کشور با تلاش ماموران پلیس در شهرستان شاهرود این استان دستگیر شد.

سرتیپ عبدالله حسنی اظهار داشت: سال گذشته چهار نفر در پوشش راه اندازی کارگاه های ام دی اف در یکی از استان های غربی کشور به کلاهبرداری 80 میلیارد ریال از بانک های آن استان اقدام کردند.

وی با بیان اینکه سه نفر از آنان دستگیر و یک نفر متواری شد، تصریح کرد: متهم متواری 34 ساله، پس از فرار به نقاط مختلف کشور، سرانجام خود را به شاهرود رساند و در یکی از محله های این شهر مخفی شد.

فرمانده انتظامی استان سمنان با اشاره به اقدامات اطلاعاتی چند روزه برای شناسایی محل دقیق اختفای این کلاهبردار سیستم بانکی کشور، بیان کرد: با تلاش ماموران پلیس اطلاعات و امنیت عمومی شاهرود، متهم در عملیاتی ضربتی و غافلگیرانه در مخفیگاهش دستگیر شد.

حسنی یادآور شد: متهم به محل وقوع جرم در همان استان غربی کشور برای انجام مراحل تکمیلی پرونده کلاهبرداری 80 میلیارد ریالی اعزام شد.

جانباز «مجید بارانی» آسمانی شد

جانباز 100 درصد «مجید بارانی» شب سه شنبه در زاهدان آسمانی شد.

همزمان با شب بیست و پنجم ماه مبارک رمضان جانباز 100 درصد ستوان دوم «مجید بارانی» آسمانی شد.

وی در سال 83، هنگام ماموریت در کلانتری 11 فرماندهی انتظامی شهرستان سراوان در اجرای طرح امنیت و دستگیری یک شرور سابقه دار مسلح در منطقه «بخشان» از ناحیه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.  

این جانباز گرانقدر که 16 سال به صورت نباتی در سختی و مشقت در بستر بیماری به سر می برد در اوایل اردیبهشت ماه دچار سکته مغزی شد و به کما رفت تا اینکه شب سه شنبه دیدار حق را لبیک گفت.

توضیح پلیس درخصوص حمله به نیروهای جهادی مهرشهر دزفول

فرمانده انتظامی دزفول در خصوص ماجرای شب دوشنبه مهرشهر و حمله به نیروهای جهادی مسجد این منطقه توضیحاتی ارائه داد.

روح اله گراوندی،  به رسانه های دزفول اعلام کرد: در پی حمله افرادی ناشناس به نیروهای جهادی مسجد مهرشهر در شامگاه روز یکشنبه و مصدومیت آنها، پس از اعلام این خبر ماموران کلانتری 11 دزفول برای بررسی موضوع به محل اعزام شدند و نسبت به تنظیم صورتجلسه اولیه و اخذ اظهارات مصدومان اقدام کردند.

وی با بیان اینکه مصدومان برای مداوا به بیمارستان اعزام شدند افزود: پلیس از بدو این حادثه تمام تلاش خود را برای شناسایی و دستگیری افراد ناشناس آغاز کرد که این اقدامات تا حصول نتیجه ادامه دارد.

سرهنگ گراوندی درخصوص برخورد نامناسب ماموران پلیس در این حادثه نیز گفت: فرماندهی انتظامی پس از بررسی موضوع بلافاصله با مامور متخلف و مسئول مستقیم وی برخورد سازمانی مناسب را اعمال کرد و عصر دیروز نیز با دعوت از این تلاشگر از آنها دلجویی شد.

روز دوشنبه انتشار تصاویری از حمله برخی افراد ناشناس به نیروهای جهادی که در حال ضد عفونی معابر و خیابان های مهرشهر دزفول بودند موجب واکنش هایی در فضای مجازی شد.

در تصاویر منتشر شده نیروهای جهادی مصدوم و از برخورد نامناسب نیروی انتظامی با جهادگران انتقاد شده بود.

کشف یک میلیون و 610 هزار نخ سیگار قاچاق در همدان

فرمانده انتظامی استان همدان گفت: عوامل پلیس آگاهی با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت موفق به کشف یک میلیون و 610 هزار نخ سیگار خارجی قاچاق در این شهر شدند.

سرتیپ بخشعلی کامرانی صالح، در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: به دنبال کسب خبری مبنی بر تهیه و توزیع اقلام قاچاق در یک واحد صنفی بررسی صحت این خبر در دستور کار ماموران پلیس آگاهی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: تیمی از پلیس آگاهی به همراه کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت در محل حضور یافته و در بازرسی یک میلیون و 610 هزار نخ سیگار خارجی قاچاق به همراه 106 کیلوگرم تنباکو و 15 هزار و 900 عدد ژیلت خارجی قاچاق کشف کردند.

وی با بیان اینکه ارزش کالای کشف شده حدود 700 میلیون تومان برآورد شده است اظهار داشت: اموال کشف شده به اداره مبارزه با قاچاق پلیس آگاهی منتقل شده و پرونده در اختیار تعزیرات حکومتی همدان قرار گرفت.

اعضای باند سرقت مسلحانه در تنگستان دستگیر شدند

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: اعضای باند سه نفره سارقان مسلح موتورسیکلت در شهرستان تنگستان این استان شناسایی و دستگیر شدند.

سرتیپ خلیل واعظی ، افزود: در پی وقوع سرقت مسلحانه موتورسیکلت 1400 سی سی در شهر «اهرم» مرکز شهرستان تنگستان شناسایی و دستگیری سارقان در دستور کار قرار گرفت. وی بیان کرد: در نتیجه تحقیقات و بررسی های گسترده و اشراف اطلاعاتی ماموران، باند سه نفره سارقان مسلح در کمتر از 24 ساعت شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شدند.

واعظی ادامه داد: ماموران پلیس آگاهی با برنامه ریزی منسجم عملیاتی تمامی اعضای باند سارقان را در مخفیگاه شان دستگیر و موتورسیکلت مسروقه را نیز کشف کردند. وی افزود: برابر اعلام کارشناسان مربوطه ارزش موتورسیکلت کشف شده سه میلیارد و 700 میلیون ریال برآورد شده است.

سقوط از ارتفاع سبب مرگ کارگر شد

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری کرج گفت: بر ق گرفتگی و سقوط از ارتفاع سبب مرگ کارگر 50 ساله در کرج شد.

محمد یساولی، به ایرنا گفت: این حادثه روز یکشنبه در خیابان چالوس کرج رخ داد و سقوط کارگر از پشت بام ساختمان ویلایی منجر به مرگ وی شد.

وی بیان داشت: این کارگر مشغول جوشکاری در پشت بام منزل ویلایی بود که دچار برق گرفتگی شد و روی نرده های فلزی سقوط کرد.

یساولی گفت: عدم رعایت نکات ایمنی حین انجام کار سبب این حادثه شد.

بازگشایی صحن حرم شاهچراغ (ع) پس از ماه رمضان

شیراز - خبرنگار کیهان: صحن های حرم مطهر احمد بن موسی شاهچراغ (ع) بعد از ماه مبارک رمضان بازگشایی می شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: بر اساس تصمیم گیری ستاد کشوری بیماری کووید 19، تنها تردد در صحن های حرم های مطهر مجاز می شود و مردم می توانند به مدت سه ساعت در صبح و سه ساعت در عصر به زیارت بروند.

مهرزاد لطفی، از مردم خواست با توجه به بازگشایی و ادامه فعالیت برخی از مراکز و مراسم، رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را در اولویت قرار دهند.

وی یادآور شد: رستوران ها پس از ماه مبارک رمضان و دانشگاه ها از هفدهم خرداد بازگشایی می شوند، و مسابقات ورزشی در استادیوم ها نیز بدون تماشاچی برگزار می شود. 

وظیفه شناسی 2 پلیس لاهیجانی

رشت- خبرنگار کیهان: دو مامور وظیفه شناس لاهیجانی چک 500 میلیون ریالی را به صاحبش برگرداندند.

فرمانده انتظامی لاهیجان گفت: استوار یکم سعید گورابی و کامیار حسن زاده دو مامور کلانتری 12 این شهرستان کیفی حاوی چک 500 میلیون ریالی راکه پیدا کرده بودند به صاحبش برگرداندند. سرهنگ قاسم جانعلی پور ، افزود: در این کیف علاوه بر چک، دو کارت عابر بانک با 50 میلیون ریال موجودی و رمز مربوطه و مدارکی نظیر بیمه نامه کامیون، گواهینامه رانندگی و برخی مدارک هویتی بود.  وی اضافه کرد: مالک کیف از اقدام شایسته استوار یکم سعید گورابی و کامیار حسن زاده دو مامور کلانتری 12 لاهیجان قدردانی کرد.

تخریب پل قدیمی مرز سرخس با ترکمنستان آغاز شد

فرماندار سرخس گفت: بر اساس توافق بین ایران و ترکمنستان عملیات تخریب پل فلزی و قدیمی بر روی رودخانه مرزی تجن در این شهرستان شمال شرقی خراسان رضوی آغاز شد.

محمدرضا رجبی مقدم، در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به اینکه هم اکنون تردد کامیون میان دو کشور در مرز سرخس به دلیل شیوع کرونا متوقف شده، مطابق موافقت نامه های دوجانبه در فرصت پیش آمده پل قدیمی و فلزی توسط ایران به طور کامل تخریب می شود. وی ادامه داد: هزینه تخریب پل قدیمی به صورت مشترک توسط دو کشور تامین می شود و پس از برچیدن این سازه زمینه افتتاح پل بتنی جدید در مرز سرخس فراهم خواهد شد.

فرماندار سرخس تاریخ احتمالی افتتاح پل مرزی جدید را اواسط خرداد ماه اعلام کرد.

تجهیز و نگهداری از پایانه های مرزی در حوزه فعالیت سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای است با این حال مسئولان این اداره کل در خراسان رضوی با وجود سفر عبدالهاشم حسن نیا، رئیس سازمان راهداری به مرز سرخس، حاضر به پاسخگویی درباره آخرین وضعیت پل مرزی و تردد در این پایانه نشدند.

پیش از این و بر اساس اعلام مسئولان استانداری خراسان رضوی بیش از دو سال از ساخت پل بتنی جدید بر روی پل مرزی تجن می گذرد اما دولت ترکمنستان تخریب پل فلزی و قدیمی را یکی از شروط بهره برداری از پل جدید اعلام کرده بود و به همین دلیل افتتاح پل که قرار بود مهر ماه پارسال انجام شود به تعویق افتاد.

در پی فروپاشی شوروی و استقلال کشورهای آسیای میانه، مرز سرخس در سال 1370 گشایش یافت و پل آن در سال 1371 به طول 98 متر و عرض 3/5 متر با هزینه ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

بهره برداری از پل دوم مرزی سرخس که کار ساخت آن سال 1394 آغاز شد و هم اینک به پایان رسیده، رفت و آمد روزانه هزار دستگاه خودرو را بین ایران و ترکمنستان فراهم می کند. این پل 96 متری با عرض 15 متر توسط ایران ساخته شده است.

متهمان پرونده فرآورده های نفتی مرودشت پای میز محاکمه نشستند

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 48 متهم پرونده رشاء و ارتشاء مدیران اسبق شرکت پخش فرآورده های نفتی شهرستان مرودشت روز سه شنبه با حضور سه متهم اصلی به صورت ویدئو کنفرانس از زندان شیراز در شعبه 101 دادگاه کیفری دو شیراز به ریاست قاضی محمد مهدی محمودی برگزار شد.

در آغاز این جلسه رسیدگی که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد تعدادی از متهمین و وکلای آنان نیز به صورت حضوری و با رعایت فاصله اجتماعی در دادگاه حاضر بودند کیفرخواست پرونده توسط نماینده دادستان قرائت و اتهامات به متهمین پرونده تفهیم شد.

این پرونده که متهمان ردیف های اول و دوم متهم به ارتشاء و دریافت رشوه و متهمین ردیف سوم تا سی وهفتم متهم به رشاء و پرداخت رشوه و همچنین تحصیل مال از طریق نامشروع و متهمین ردیف های  سی و هشتم تا چهل هشتم آن نیز صرفا متهم به رشاء و پرداخت رشوه می باشند از جمله پرونده های مهم استان به شمار می رود که رسیدگی به آن تحت نظارت مقامات ارشد قضایی استان انجام می شود.

در ادامه این جلسه دادگاه سه  متهم اصلی این پرونده ضمن دفاع از خود به ارائه توضیح در دادگاه پرداختند و وکلای آنان نیز به صورت حضوری ضمن تقدیم لوایح دفاعی مستنداتی  در دفاع از موکلین خود به دادگاه تقدیم کردند.

رئیس دادگاه در پایان جلسه اول رسیدگی به  این پرونده و در پی اعتراض متهمین و وکلای آنان به قرارهای تامین صادر شده گفت: قرار تامین کیفری باید متناسب با مجازات پیش بینی شده در قانون باشد و با توجه به دفاعیات و ادله موجود در پرونده و در نظر گرفتن حقوق بیت المال قرار های تامین کیفری متهمین توسط دادگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 با توجه به طولانی شدن دفاعیات متهمین و وکلای آنان دادگاه با تجدید وقت ادامه رسیدگی را به جلسه آتی موکول کرد.