آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
فرهنگ و هنر
۲۱

بتهوون و سعدی پیونددهنده موسیقیدان های ایرانی و خارجی شدند

هارمونی جهانی با کنسرت های خانگی

دنیای اقتصاد روز گذشته دو کلیپ از اجراهای مختلف هنرمندان موسیقی کشورمان در همکاری با نوازندگان و خوانندگان دیگر کشورها به رسانه های مجازی راه یافت.

 این کنسرت ها که با استقبال مخاطبان مواجه شده با همه تفاوت هایشان، نقاط مشترکی با یکدیگر دارند؛ تکیه بر همدلی انسانی و اجرای هنرمندان سراسر جهان از راه دور. اجرای موزیک ویدئوی «بنی آدم» با صدای علیرضا قربانی و همراهی خوانندگان ایتالیایی و نوازندگانی از نقاط مختلف دنیا و همچنین اجرای بخشی از سمفونی نهم بتهوون با همکاری ارکستر سمفونیک تهران و نوازندگان و  خوانندگان 15 کشور جهان این حقیقت را بار دیگر آشکار کرد که هنر حد و مرز نمی شناسند و این زبان مشترک می تواند همه مردم جهان را بر مبنای قدردانستن ارزش انسان و همدلی در سایه صلح و دوستی، زیر چتری واحد گرد هم آورد؛ حتی اگر هزاران کیلومتر دور از هم و در قرنطینه خانگی روزگار بگذرانند. شگفت اینکه با وجود اختلاف سبک هایی که در هر دو اجرا به چشم می خورد، در توضیح هر دو این کنسرت ها به این بیت معروف سعدی اشاره شده است: «بنی آدم اعضای یک پیکرند / که در آفرینش زیک گوهرند». شعری که این روزها با هجوم ویروس کرونا به سرتاسر هستی، بیش از شعار به واقعیتی عینی مبدل شده است.

 بیانیه ای ابدی برای بشریت

روز گذشته علیرضا قربانی خواننده موسیقی ایرانی به همراه تعدادی از هنرمندان ایتالیایی و تعدادی دیگر از کشورها موزیک ویدئوی «بنی آدم» را منتشر کرده است. این اثر با موسیقی پژمان تدین روی شعر معروف سعدی آماده شده و حال و هوای آن براساس شرایط این روزهای شیوع ویروس کووید 19 و قرنطینه در کشورهای مختلف دنیا است. در توضیحات این موزیک ویدئو آمده است: علیرضا قربانی و سایر خوانندگان و تمامی نوازندگان حاضر در این ویدئو بخش های مربوط به خود را با موبایل و از منازل خود ضبط و آماده کرده اند و بخش عمده موسیقی کار هم با موبایل ضبط شده است. این پروژه با همکاری تئاتر «بیوندو پالرمو» و دعوت از نوازندگان کشورهای مختلف و خوانندگی «تونی بونگارو» و «باربارا ارامو» در بخش ایتالیایی آماده انتشار شده است. در این اثر به غیر از نوازندگی تنبور پژمان تدین، نوازندگانی از کشورهای فرانسه، آرژانتین، کره جنوبی، سنگال، آلمان، اسپانیا، هندوستان و استرالیا ساز زده اند. کشورهایی که همگی همانند ایران درگیر بحران شیوع ویروس کووید  19 و قرنطینه هستند. موزیک ویدئوی بنی آدم با هدف بیان پیام صلح و دوستی و همدلی تولید شده و در ابتدای ویدئو هم از شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» با عنوان بیانیه ای ابدی برای بشریت یاد می شود. در توضیحات ابتدای ویدئو نیز علیرضا قربانی با عنوان خواننده توانای ایرانی معرفی می شود. این موزیک ویدئو نسبت به سایر آثار علیرضا قربانی فضای متفاوتی دارد و پیش بینی می شود در روزهای آینده با بازخوردهای زیادتری از سوی مخاطبان داخلی و بین المللی مواجه شود و چه بسا راه را برای معرفی بیشتر این خواننده به جهان هموار سازد.

 صلح، شادی، برابری

همچنین روز گذشته اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران باحضور بیش از 170 نوازنده و خواننده منتشر شد. در این اجرا که با همراهی نوازندگان و خوانندگان بیش از  15 کشور تولید شده، بردیا کیارس، نوازنده و رهبر ارکستر کار مدیریت هنری پروژه را به عهده داشته است. در این کنسرت نوازندگان و خوانندگان موومان چهارم سمفونی 9 بتهوون را با محوریت صلح، شادی و برادری اجرا کرده اند.

در توضیحات ابتدایی این قطعه آمده است: «ما معتقدیم پیام این اجرا برابری و دوستی است؛ در این شرایط که جهان درگیر مساله ای مشترک است(ویروس کرونا)، راهی جز همبستگی برای عبور از این بحران وجود ندارد. همان طور که سعدی شاعر بزرگ ایران گفت: بنی آدم اعضای یکدیگرند/  که در آفرینش ز یک گوهرند.»

سمفونی 9 بتهوون با موومان چهارم و کورال از مهم ترین آفریده ها در موسیقی دنیاست. این اثر را چکیده فرهنگ اروپای مدرن دانسته اند. سمفونی 9 مدیحه ای نیرومند و شاداب در ستایش از آرمان های جنبش روشنگری است، صلای آزادی برای همه انسان ها فراسوی تمام مرزها و نژادها. سرود «در ستایش شادی» بر پایه شعر فریدریش شیلر چکامه کاملی در بزرگداشت سروری آدمی در جهانی فارغ از قید و بندگی است.

بردیا کیارس، نوازنده و رهبر ارکستر پیش از این درباره این اجرا در گفت وگو با رسانه ها توضیح داده بود: اجرای این قطعه بین 24 تا 26 دقیقه با توجه به سلیقه اجرایی رهبرهای مختلف زمان می برد که من حدود 3 دقیقه از این بخش موومان چهارم را که محوریت بیشتری با همان پیام دوستی و صلح داشت انتخاب کردم. نکته قابل توجه در این اجرا این است که آنچه مخاطب به عنوان صدای ارکستر می شنود اجرای تک تک نوازندگان در منزل است و فیلم هایی که می بینید صدای اصلی اجرا است و این چنین نیست که نوازنده از قطعه ضبط شده ای استفاده کند.