آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۹

تولید گندم در ایران، امسال از 14 میلیون تن فراتر می رود

مشاور وزیر و مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: تولید گندم در ایران امسال به علت شرایط اقلیم مساعد و اجرای برنامه ها و نظارت های وزارت جهاد کشاورزی، از مرز 14 میلیون تن فراتر خواهد رفت.

اسماعیل اسفندیاری پور، در حاشیه بازدید از مزارع گندم شهرستان نیر و اردبیل و پس از بازدید از مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: برداشت گندم از 9 استان گرم و خشک جنوب کشور شروع شده و آخرین میزان گندم خریداری شده هم از مرز 1/6 میلیون تن گذشته است.

وی اجرای دقیق سیاست های طرح محوری گندم از جمله تامین بذر، تهیه سموم، مشورت های کارشناسی و نظارت های فنی و به خصوص کنترل عوامل خسارت زا مانند مبارزه با علف های هرز و آفت سن در استان های سن خیز را از جمله مجموعه شرایط و پشتیبانی انجام شده برای جهش تولید گندم در سال زراعی جاری ذکر کرد.

مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی میزان سطح زیر کشت گندم در کل کشور را کمی بیش از 6 میلیون هکتار عنوان کرد و افزود: یک سوم این میزان به صورت آبی و مابقی به صورت دیم کشت شده است.

وی بیان کرد: در سال زراعی جاری بیش از یک میلیون و 100 هزار هکتار از مزارع گندم کشور نیز با انواع بیماری برگی و خوشه گندم درگیر بود که با اقدام به موقع و موثر، این بیماری ها کنترل شد و به یقین در افزایش میزان تولید موثر خواهد بود.

اسفندیاری پور با بیان اینکه میزان تولید گندم در ایران بیش از نیاز مصرف داخلی خواهد بود، گفت: برآورد می شود که امسال میزان خرید بیش از نیاز کشور باشد.

وی از دستگاه های تامین کننده اعتبار خرید تضمینی گندم بویژه بانک مرکزی و بانک های عامل خواست تا تسهیلات و منابع مورد نیاز را در زمان مناسب در اختیار شرکت بازرگانی دولتی قرار دهند تا وجوه گندم خریداری شده از کشاورزان به موقع به آنها پرداخت شود.

مجری طرح محوری گندم وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر ضرورت حمایت از شرکت های دانش بنیان برای معرفی ارقام جدید گندم حمایت از تولید و معرفی ارقام جدید توسط بخش خصوصی را از جمله سیاست های وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد و افزود: در سال های اخیر 21 رقم جدید گندم معرفی شده که این فرآیند می تواند توسعه و استمرار پیدا کرده و به پایداری تولید و تحکیم امنیت غذایی کشور کمک شایانی بکند.