آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
جامعه
۱۰

دریافت 600 میلیون دلار ارز دولتی برای خرید خط تولید 14 میلیون دلاری

دومین جلسه محاکمه 21 متهم کلان ارزی برگزار شد

رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارز های دولتی که از روز دوشنبه در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام آغاز شده است، صبح دیروز نیز دنبال شد.

به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه «امید اسدبیگی»، متهم ردیف اول این پرونده، عنوان اتهامی وی را سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز های دولتی اعلام کرده بود.

«مهرداد رستمی چگینی»، «مجتبی کحال زاده»، «جواد بصیرانی»، «علی اکبر میرزایی حسین زاده» متهمان ردیف دوم تا پنجم این پرونده هستند که به همراه 16 متهم دیگر در دادگاه از اتهامات انتسابی دفاع خواهند کرد، «محسن صالحی» و «رسول سجاد»، دو نفر از مدیران کل ستادی بانک مرکزی نیز در زمره این متهمان قرار دارند.

نماینده دادستان در اولین جلسه دادگاه که روز دوشنبه برگزار شد گفته بود: دادستانی در تحقیقاتش به این نتیجه رسیده است که بر اساس اسناد گمرک تاکنون هیچ کالایی وارد نشده و متهمان تمامی ارز های دریافتی از طریق بانک های مختلف را در بازار آزاد فروخته اند و در زمان رفع تعهد 6 ماهه و یک ساله با جعل اسناد، رشوه و کلاهبرداری قصد رفع تعهد ارزی را داشته اند.

بر اساس اعلام نماینده دادستان، متهمان اسدبیگی و رستمی با همکاری کحال زاده و شرکت معتمد پارسه، حدود 600 میلیون دلار ارز برای راه اندازی خط تولید 18 هزار تنی شکر اخذ می کنند، اما قراردادی 14 میلیون دلاری را برای خرید یک خط تولید دست دوم منعقد کرده اند که حتی خط تولید 14 میلیون دلاری هم هرگز وارد کشور نشده است.

بر اساس کیفرخواست صادرشده، امید اسدبیگی به منظور ایجاد تسهیلاتی در دریافت ارز های دولتی، مبالغی بالغ بر مبلغ دو میلیون و 500 هزار درهم امارات و 50 هزار دلار را به متهم رضا انصاری که در آن زمان در بانک مرکزی صاحب پست بوده رشوه داده است.

روز گذشته و در ابتدای دومین جلسه از این دادگاه، نماینده دادستان با اشاره به ورود ضابط به موضوع و تحقیقات به عمل آمده، مغز متفکر گروه در اخذ ارز های دولتی را متهم ردیف دوم معرفی کرد.

نماینده دادستان به دفاع از کیفرخواست صادر شده از سوی دادسرا پرداخت و در خلال برگزاری جلسه متهم ردیف اول، وکیل او و متهم کحال زاده به دفاع از خود پرداختند.

متهم اسدبیگی در بخشی از دفاعیات خود گفت: بنده هیچ گونه تسهیلات ریالی و ارزی نگرفته ام و این باید در کیفرخواست اصلاح شود چرا که آنچه انجام شده بحث تعهدات است نه تسهیلات ارزی.

وکیل متهم اسدبیگی پیشنهاد برگزاری جلسه مشترکی با دادستانی تهران به رفع تناقضات را مطرح کرد و گفت: درباره کارخانه MDF که بحث هایی در مورد آن مطرح شده است، تصاویر آن را تقدیم دادگاه می کنم.

در ادامه متهم کحال زاده در دفاع از اتهامات انتسابی گفت: روندی که ما در مورد ارز انجام می دادیم از سال 89 صورت می گرفت و چیز عجیبی نبود تا اینکه موضوع ارز 4200 تومانی مطرح شد و در واقع ارزی که باید در دو سال مدیریت می شد طی دو ماه آن را به تولیدکننده ارائه دادند.

قاضی مسعودی مقام با اعلام ختم جلسه دادگاه گفت: جلسه بعدی دادگاه سوم خرداد برگزار می شود.