آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
سیاسی
۲

تجربه حاکمیت واحد، کشور را به افق روشنی می رساند

رئیس جمهوری در دیدار جمعی از مدیران و فعالان رسانه ای کشور : واقعیت های کرونایی را به مردم گفتیم

رئیس جمهوری با بیان اینکه ملت ایران در زمینه مقابله با ویروس کرونا، با اتحاد، انسجام و همبستگی یک معجزه تاریخی انجام داد، تصریح کرد: وحدت و انسجام عمومی و همراهی مردم با تصمیمات دولت و ستاد ملی مبارزه با کرونا، باعث عبور موفقیت آمیز ما از این مرحله سخت شد و رسانه های همگانی در ایجاد و تقویت این همراهی و انسجام، نقش بسیار مهمی ایفا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه در دیدار با جمعی از مدیران و فعالان رسانه ای کشور، ضمن تشریح دلایل و عوامل موفقیت نسبی در مقابله با بیماری عالمگیر کووید 19، وجود حاکمیت واحد در این زمینه را نخستین اصل در این موفقیت عنوان کرد و اظهارداشت: ما در سه ماه گذشته حاکمیت واحد در زمینه مقابله با این ویروس را تجربه کردیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه حاکمیت دوگانه همیشه موجب ضرر بوده است، گفت: پیروزی در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز به خاطر وجود حاکمیت واحد بود و این تجربه موفق را در مورد مبارزه با ویروس کرونا نیز شاهد بودیم و معتقدم که تجربه حاکمیت واحد، کشور را به افق روشنی خواهد رساند.

روحانی وحدت و انسجام عمومی را از جمله دلایل موفقیت های به دست آمده در زمینه مقابله با شیوع و مهار کرونا دانست و افزود: اینکه 83 درصد مردم کشور به دستورالعمل های بهداشتی عمل کردند نشان از همراهی مردم با دولت و مسئولان بهداشت و درمان دارد و در این همراهی همه رسانه ها بویژه صدا و سیما به خاطر فراگیر بودن این رسانه، نقش مهمی برعهده داشتند.

وی دلیل سوم موفقیت در مقابله با کرونا در ایران را وجود یک تیم منسجم بهداشتی و درمانی در نوک پیکان مبارزه عنوان کرد و اظهارداشت: با تلاش شبانه روزی کادر درمانی کشور اعم از پزشک، پرستار و همه کارکنان مراکز درمانی، ویروس کرونا که در روزهای نخست بسیار ناشناخته و دلهره آور بود، امروز به مرحله کنترل نزدیک شده و ترس و اضطراب مردم از این بیماری به تدریج کم شده است.

رئیس جمهوری همچنین به اقدامات زیرساختی انجام شده از سوی دولت تدبیر و امید در زمینه بهداشت و سلامت اشاره کرد و افزود: تعداد تخت های بیمارستانی آماده در این دولت نسبت به تاریخ کشور دو برابر شده و این کار بزرگ باعث شد در اوج شیوع بیماری کرونا، با مشکل کمبود تخت بیمارستانی و تخت های ویژه برای بیماران مواجه نباشیم.

وی اظهارداشت: به رغم وجود شرایط سخت کشور و تحریم های غیرقانونی و ناعادلانه و فشار شدید اقتصادی امریکا، تولید در کشور تعطیل نشده و امروز شاهد موفقیت های بزرگی همچون خودکفایی در تولید گندم و دیگر محصولات غذایی و کشاورزی هستیم. ما همچنین امروز در تولید بنزین، گاز و گازوئیل خودکفا هستیم و انجام کارهای زیربنایی در کشور، به موفقیت ما به در مبارزه با کرونا کمک کرده است.

روحانی همچنین ایثار مومنانه مردم، کمک های خیرین به نیازمندان، همراهی همه نیروهای مسلح، نهادهای عمومی غیردولتی و مردمی در کمک های بهداشتی و همچنین راه اندازی بیمارستان های صحرایی و نقاهتگاه ها و حفاظت از مرزهای کشور در برابر دشمنان را نتیجه یک کار جمعی و انسجام عمومی در کشور دانست.رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت در مورد بیماری کرونا همواره با صداقت و با شفافیت کامل عمل کرده و واقعیت را به مردم گفته است، افزود: رسانه های کشور در این راه بسیار خوب عمل کرده و در مقابل دروغ پراکنی و شایعه سازی رسانه های بیگانه بخوبی ایستادند.

روحانی با بیان اینکه رسانه ها در آگاه کردن مردم و اطلاع رسانی درست، بار سنگینی بر دوش دارند، گفت: برقراری آرامش در جامعه و دور کردن مردم از التهاب و اضطراب بسیار مهم است و این وظیفه مهم بر دوش رسانه ها است.رئیس جمهوری با تاکید براینکه هرچه انسجام و همراهی رسانه ها، دولت، نظام و همه ارکان بیشتر باشد به نفع کشور خواهد بود، افزود: رسانه ها امروز باید هم با نوشتن و هم با ننوشتن، منافع و مصالح نظام و مردم را در نظر بگیرند به این معنی که گاهی مصالح نظام و مردم با ننوشتن مسائل حاشیه ای و غیرواقعی تامین می شود.روحانی با بیان اینکه حرفی که می زنیم و چیزی که می نویسیم باید پایه و اساس محکم داشته باشد، اظهار داشت: از چارچوب و اصول رسانه ها به دور است که چیزی را که نسبت به آن یقین و اطمینان ندارند، منتشر کنند.رئیس جمهوری تاکید کرد: مهم این است که راستگویی را ترویج کنیم، ذهن مردم را مشوش نکنیم و امید آفرین باشیم و در میان مردم دلهره و اضطراب ایجاد نکنیم.وی تضعیف دولت را تضعیف نظام دانست و افزود: یکی از خطاهای راهبردی این است که برخی فکر می کنند تضعیف دولت تضعیف نظام نیست.رئیس جمهوری با بیان اینکه نقد و انتقاد نه تنها هیچ اشکالی ندارد بلکه مفید و سازنده است، گفت: انتقاد دلسوزانه و نصیحت خیرخواهانه بسیار خوب است البته نه آنکه نقد فقط منحصر به دولت باشد.

جهاد رسانه ای در مسئولیت اجتماعی

پیش از سخنان رئیس جمهوری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از اصحاب رسانه و مدیران مسئول مطبوعات و خبرگزاری های کشور به بیان دیدگاه و نظرات خود درخصوص نقش و اهمیت رسانه ها پرداخته و خواستار حمایت و پشتیبانی دولت از رسانه ها و تقویت فضای گفت و گو و همدلی بین مسئولان کشور و رسانه ها شدند.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای این جلسه گزارشی از عملکرد رسانه ها درباره برخورد با بیماری کرونا و آگاهی رسانی به مردم ارائه کرد و گفت: در این سه ماه شاهد یک جهاد رسانه ای در مسئولیت اجتماعی بودیم که به عنوان یک تجربه رسانه ای و یادگار ارزشمند می تواند در تاریخ رسانه باقی بماند. وی افزود: اصحاب رسانه همپای اصحاب بهداشت و درمان در مسیر اجرای طرح های مقابله با کرونا گام برداشتند. همچنین در این ایام رسانه های داخلی و رسانه های شناسنامه دار مرجعیت رسانه ای را بدست آوردند. وزیر ارشاد گفت: جریان شبهات، سوالات و ابهامات و مسائلی که در روزهای اول گسترده بود، با کمک رسانه ها سیر نزولی گرفت و مسیر روشنی پیدا کرد.

صالحی با تاکید بر نقش آمید آفرینی رسانه ها ادامه داد: رسانه ها با نگاه مسئولیت اجتماعی در کنار نقادی آگاهانه توانستند امید آفرینی را گسترش دهند. شاهد بودیم رسانه ها نقش موثری در تبیین، اقناع و جریان سازی داشتند که به نظر می رسد نیازمندیم این روند چه در مرحله همراه با کرونا و چه مرحله پساکرونا تداوم یابد. سیدمحمود دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات هم گفت: بخش عظیمی از آرامش جامعه، به علت حضور فعال و روزانه رئیس جمهوری در رسانه ها بود که جامعه آن را درک کرده است.

مجید قلی زاده مدیر مسئول خبرگزاری تسنیم هم گفت: ورود رئیس جمهوری در حوادث و مسائلی که مردم و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد، آرامش بخش بوده و فشار روانی مردم کاهش یافته است.

سید ضیاء هاشمی مدیر عامل خبرگزاری ایرنا هم با اشاره به تعامل مستقیم رئیس جمهوری با مردم و افکار عمومی گفت: مدیریت فضای مجازی با سخن بموقع جنابعالی و همراهی رسانه ای کنترل شده است.

هاشمی گفت: در شرایط بحران کرونا سرمایه اجتماعی رشد پیدا کرد و با توجه به اینکه در پساکرونا احتمال بروز چالش های اجتماعی و اقتصادی وجود دارد، نیازمند تزریق انرژی عاطفی و توسعه تعامل با افکار عمومی هستیم.

سعید لیلاز از فعالان و نویسندگان رسانه ای نیز گفت: اگر دولت در میدان عملیات و کف خیابان کاری انجام نمی داد، عملکرد رسانه ای هم خوب نبود. مردم خود می بینند که چه اتفاقی افتاده است. وی با ارائه پیشنهادهای اقتصادی گفت که برای حفظ معیشت مردم در پساکرونا باید مکانیزم هایی طراحی شود.

علی متقیان مدیرعامل خبرگزاری ایسنا هم گفت: از دولتی که همواره منتقد صداو سیما بوده، انتظار نداریم سیاست های خود را از طریق همان رسانه دنبال کند، لازم است دیگر رسانه ها هم مورد توجه قرار گیرند.

عبدالله گنجی مدیر مسئول روزنامه جوان هم گفت: در شرایطی که همه در التهاب هستند، با رئیس جمهوری مواجه شدیم که آرام و پای صحنه بودند و با اختیار تصمیم گرفت و این جای خوشحالی دارد. وی گفت: همراهی رسانه ها بهتر است با حمایت هم همراه باشد تا مشکلات کاهش یابد.

محمد مهاجری سردبیر خبرآنلاین هم گفت: کرونا ظرفیت های رسانه ای را باز سازی کرد و این حضور جدی باعث شد فضای مجازی در اختیار قرار گیرد. کرونا باعث شد سلایق سیاسی رسانه ها کنار گذاشته شود و همدلی را تزریق کرد.

بیژن مقدم مدیر مسئول سایت الف هم گفت: هرم اجتماعی دولت و مردم تغییر پیدا کرد و اگر یک روز 70 درصد مسئولیت برعهده دولت بود امروز 70 درصد مسئولیت برعهده مردم است. رسانه به این تغییر کمک کرد، هم آگاهی را بالا برد و هم مسئولیت ها را تشریح کرد.

مهدی رحمانیان مدیر مسئول روزنامه شرق هم گفت: مساله پساکرونا بسیار مهم است و از امروز مهم تر است و باید به آن توجه کنیم و مراقب سونامی ها باشیم. رسانه های شناسنامه دار از بین برود همه ضرر خواهند کرد.

برش
تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت ارز

رئیس جمهوری با تاکید بر ضرورت کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن، دقت عمل و هماهنگی دستگاه های اقتصادی و نظام بانکی در این زمینه را ضروری خواند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، یکصد و سی و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست حجت الاسلام حسن روحانی تشکیل و در این جلسه چند موضوع مهم و تاثیرگذار در بخش جهش تولید و رونق صادرات و افزایش درآمدهای ارزی بررسی و درباره آن تصمیم گیری شد. در این جلسه همچنین وزارتخانه‎های نیرو، ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین بانک مرکزی موظف شدند موضوع استخراج ارز دیجیتال را پیگیری و برنامه‎ریزی‎های لازم را در این زمینه انجام دهند. در ادامه جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، با توجه به مشکلات پدید آمده در اقتصاد جهانی و تامین ارز، شیوه بازپرداخت وام‎های ارزی سرمایه‎گذاران در صنعت برق به صندوق توسعه ملی بررسی و مقرر شد در مرحله نخست برای بازپرداخت وام این بخش، امهال دوساله در نظرگرفته شود و برای حل نهایی مشکلات، موضوع در کمیسیون‎های تخصصی بررسی و نتیجه آن به دولت ارائه شود. در بخش دیگری از این جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گزارشی از شیوه‎های درآمد ارزی از طریق صادرات به تفکیک بخش‎ها، استان‎ها و کشورهای هدف ارائه و پس از بررسی مقرر شد به منظور ایجاد هماهنگی‎های لازم و سرعت بخشیدن به فعالیت‎های صادراتی، بانک مرکزی و وزارتخانه‎های صمت و نفت و سازمان برنامه و بودجه به طور مداوم سیاست‎های صادراتی و ارزی و تجاری را رصد، موانع را برطرف و تسهیلات لازم را برای صادرکنندگان پیش‎بینی کنند.

همچنین تنوع بخشی به شیوه‎های واردات و صادرات و تقویت ساختارها و جهت‎گیری‎های صادراتی مورد تاکید قرار گرفت. رئیس جمهوری در این زمینه تاکید کرد در اختصاص ارز باید اولویت های لازم از جمله کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید باید مد نظر قرار گیرد.