آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
جامعه
۱۰

دور دنیا در یک روز

چین: احتمال ساخت موفقیت آمیز داروی کرونا

چین مدعی ساخت داروی کرونا پیش از کشف واکسن شد.

به گزارش یورونیوز، دانشمندان چینی مدعی شدند دارویی را تولید کرده اند که افزون بر کوتاه کردن دوره درمان ابتلا به بیماری کووید-19 موجب افزایش ایمنی کوتاه مدت بدن در برابر ویروس کرونا می شود.

مدیر مرکز نوآوری ژنتیکی دانشگاه پکن با اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفت: نتایج آزمایش این دارو بر روی موش های آلوده به ویروس کرونا تنها پس از پنج روز مثبت بوده و برنامه ریزی برای کارآزمایی بالینی آن به سرعت در حال انجام است.

به گفته «سنی شی»، این دارو بر پایه پادتنی (آنتی بادی) که از 60 بیمار بهبودیافته تهیه شده بود، ساخته شده و نتایج اولیه آزمایش آن روز یک شنبه در نشریه علمی سل (Cell) منتشر شده است.

استفاده از پادتن روش درمانی جدیدی نیست و پیش تر نیز در معالجه چندین ویروس دیگر از جمله اچ آی وی، ابولا و سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس (MERS) نتایج موفقیت آمیزی داشته است.

«شی» ابراز امیدواری کرد که با توجه به طولانی تر بودن فرآیند ساخت و تولید واکسن، این دارو اواخر امسال آماده استفاده عموم باشد و به روشی سریع تر و کارآمدتر برای متوقف کردن شیوع ویروس کرونا بدل شود.

همزمان با تلاش برای داروی درمان بیماری کووید-19، چین در حال آزمایش پنج واکسن پیشنهادی برای مقابله با ویروس کرونا بر روی انسان است. افزون بر چین، بیش از 100 پروژه تولید واکسن کرونا نیز در سایر کشورهای جهان در حال اجراست ولی مطابق تاکید سازمان جهانی بهداشت، ساخت واکسن به حداقل 12 تا 18 ماه زمان نیاز خواهد داشت.

 

قطر: 3 سال زندان مجازات «ماسک» نزدن

در قطر سنگین ترین مجازات برای استفاده نکردن از ماسک در نظر گرفته شده است.

به گزارش اسپوتنیک، مسئولان بهداشتی و امنبتی قطر برای شهروندانی که در دوران شیوع کرونا از ماسک استفاده نکنند، سه سال زندان و 55 هزار دلار جریمه در نظر گرفته اند که سنگین ترین مجازات در دنیاست.

در قطر که میزبان جام جهانی فوتبال 2022 است، تاکنون بیش از 30 هزار بیمار مبتلا به کووید-19 به ثبت رسیده است. این رقم با توجه به جمعیت 2/75 میلیون نفری قطر یکی از بیشترین آمارها در دنیا و حدود 1/1 درصد است. هر چند تعداد کشته های کرونا به نسبت مبتلایان بسیار کم و فقط 15 نفر است.

مسئولان قطری برای کاهش روند ابتلا در این کشور زدن ماسک را در معابر و مکان های عمومی از مدت ها پیش اجباری کرده بودند اما از روز 17 ماه مه جریمه نزدن ماسک برای متخلفان هم اعمال می شود که سنگین ترین مجازات در دنیا در زمان شیوع کروناست، سه سال زندان و 55 هزار دلار جریمه نقدی که باعث می شود آمار نزدن ماسک به شدت کم شود.

هر چند رانندگان تنها در خودروهای خود از زدن ماسک معاف شده اند اما پلیس و نیروهای امنیتی به این گروه هم هشدار می دهند تا شامل جریمه سنگین نزدن ماسک نشوند. مدارس، دانشگاه ها و مساجد و رستوران ها در ماه رمضان هم تعطیل اعلام شده اند تا میزان شیوع و گسترش ویروس کرونا در قطر بیش از پیش کاهش یابد.

انتظار می رود تدابیر امنیتی برای جلوگیری از تجمع مردم و افزایش مبتلایان بیشتر شود. با این حال، فعالیت کارگران و مهندسان در ورزشگاه های میزبان جام جهانی همچنان ادامه دارد و این مکان ها را می توان آلوده ترین و خطرناک ترین مناطق قطر دانست.

هند: وقتی میمون به آرایشگاه می رود!

میمونی که با پای خود به داخل یک آرایشگاه مردانه در هند رفته بود با استقبال آرایشگر روبه رو شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، یکی از کشور هایی که با کرونا درگیر شده است کشور هند است. تاکنون بیش از 96 هزار تن در این کشور به کرونا مبتلا شده اند که بیش از سه هزار تن از مبتلایان جان خود را از دست داده اند. پس از شیوع کرونا در هند دولت این کشور تا سوم می قرنطینه سراسری اعلام کرد که زمان آن تا 18 می تمدید شد.

برای جلوگیری از گسترش کرونا در هند نیز مانند بسیاری از کشورها،تمام مغاز ها، رستوران ها و سالن های آرایش بسته شده و شهروندان هندوستانی به دلیل قرنطینه سراسری جز در موارد ضروری و برای تهیه مایحتاج خود اجازه حضور در خارج از خانه ندارند.

اما در پدیده ای نادر و در زمانی که آرایشگاهی در هند مشتری نداشت، یک میمون زمان مناسبی را برای مرتب کردن سر و صورت خود انتخاب کرد.

براساس تصاویر منتشر شده در فضای مجازی، میمون به آرامی و مانند یک مشتری حرفه ای در مقابل آرایشگر نشسته و مرد هندی نیز مشغول اصلاح صورت میمون است.

بنا به گفته مرد هندی، حیوان پس از ورود به مغازه در جایی آرام نشست و هنگامی که او کف مخصوص اصلاح را به صورتش می مالید اقدام به فرار نکرد. آرایشگر نیز که از خونسردی و آرامش میمون متعجب شده بود تصمیم گرفت تا صورت این حیوان را به صورت مجانی اصلاح کند.