آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۲
سیاسی
۲

این دولت نسبت به دولت های قبلی در رعایت قوانین مصوب بهتر عمل کرد

دفاع لاریجانی از عملکرد مجلس دهم

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که پس از پایان دوران وظیفه اش در مجلس به دانشگاه که به گفته او خانه اصلی اش است، برمی گردد. به گزارش ایسنا، علی لاریجانی در برنامه زنده تلویزیونی در آخرین روزهای مجلس دهم گفت: با نگاه دموکراسی هرچه پشتوانه رای مجلس قوی تر باشد نماینده واقعی تری داشته و از قدرت بیشتری برخوردار است.

مجلس دهم 62 درصد آرای مردم را به همراه داشت این یعنی این دوره مجلس دارای پشتوانه خوب مردمی بود. بعد از انقلاب تنها یک دوره مجلس با 72 درصد رای مردم روی کار آمد و مابقی پایین تر بودند به همین دلیل رای 62 درصدی مجلس دهم نشان دهنده پشتوانه قوی اش بوده و نمایندگان واقعی تر مردم بودند. وی با برشمردن اقدامات تقنینی و نظارتی مجلس دهم، درباره موضوع نظارت بر دولت گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید به قوه مجریه کمک کرد.

ما هم تلاش کردیم در موضوع نظارت به تنگناها توجه کنیم و همکاری و تعامل داشته تا کار مردم حل شود و دعوا راه نیفتد. خوشبختانه این دولت نسبت به دولت های قبلی در رعایت قوانین مصوب بهتر عمل کرده است. برخی از دولت ها 30 درصد از اجرای قانون تخلف داشتند اما براساس بررسی ها اکنون چهار درصد تخلف گزارش شده است.

وی با اشاره به طرح شفافیت آرا و دلیل تصویب نشدن آن، تاکید کرد که در فرآیند کارهای مجلس فقط رای نهایی نمایندگان شفاف نیست. لاریجانی افزود: قبل از هر چیزی باید این میزان شفافیت را با عملکرد سایر دستگاه ها مقایسه کرد. مثلا آیا مذاکرات مجمع تشخیص یا شورای نگهبان پخش می شود یا اینکه در شورای عالی قوه قضائیه یا همین جلسات صداوسیما مردم اطلاعی از صحبت های مطرح شده دارند؟ همه ما جزء یک حکومت هستیم. نمی توان گفت که یک بخش مردمی نیست و سایر دستگاه ها مردمی هستند. پس برای پرداختن به این موضوع باید اول همسنگ جلو برویم یعنی هر وقت همه دستگاه ها مثل مجلس مذاکراتشان پخش شد آن وقت گام بعدی را برداریم. در حکومت نمی توان یک بام و دو هوا بود.

لاریجانی درباره موضع گیری دولت در قبال گزارش اخیر دیوان محاسبات نیز، روایت رسانه ها از گم شدن 4 میلیارد دلار را اشتباه خواند و تاکید کرد: اگر تخلفی صورت گرفته مربوط به بخش خصوصی است.

رئیس مجلس همچنین انتقاد شورای نگهبان از کم کاری مجلس برای اصلاح قانون انتخابات را نیز بی مورد خواند و توضیح داد که نمایندگان با هماهنگی شورای نگهبان و مرکز پژوهش های مجلس مطالعه وسیعی برای طرح اصلاح قانون انتخابات انجام دادند و نهایتا به مدل انتخابات تناسبی رسیدند. وی افزود: بنده تلفنی به آقای جنتی (دبیر شورای نگهبان) اعلام کرده بودم که چنین بحثی مطرح شده و آقای کدخدایی نیز حضور داشتند و ایشان نیز پذیرفتند. در مجلس دو سال روی این قانون کار صورت گرفت و در نهایت به تصویب رسید اما شورای نگهبان اصل موضوع تناسبی بودن را برهم زد و در اینجا مجلس حق داشت ناراحت شود. وی همچنین درباره کدورت های میان مجلس و شورای نگهبان گفت: بخشی از اختلاف های اخیر نیز به مساله رد صلاحیت ها باز می گردد که باز هم بنده تاکید دارم که جایگاه شورای نگهبان باید حفظ شود. اما به مجلس نیز نباید توهین شود. بنده معتقدم که در این زمینه شورای نگهبان فصل الخطاب است ولی نقدی نیز دارم. در برخی از موارد به دقت عمل نشد. آیا درست بود که ما نیز اینگونه در انتخاب حقوقدان های شورای نگهبان عمل می کردیم و بعد بحث فساد مالی و اخلاقی را به میان می کشیدیم. اما مجلس این کار را نکرد.

علی لاریجانی در بخش دیگری از سخنانش برنامه ششم توسعه را به دلیل شرایط تحریم جدید نیازمند تجدیدنظر دانست و توضیح داد: این قانون در زمانی به تصویب مجلس رسید که توافق هسته ای حاصل شده بود و شرکت های مختلفی برای سرمایه گذاری به ایران آمده بودند. در این قانون رشد هشت درصدی برای توسعه کشور دیده شده است. در بخش نفت رشد 39.5 درصد، در بخش معدن رشد 26.1 درصد دیده شده و نرخ تورم 7.9 و نرخ بیکاری 8.6 درصد به تصویب رسیده است که همه اینها در آن شرایط ویژه و با توجه به سرمایه گذاری های خارجی در نظر گرفته شده بود. در مجموع قرار بود 65 میلیارد دلار در سال سرمایه گذاری خارجی داشته باشیم. اما یک فرد دیوانه در امریکا پیدا شد و توافق را بر هم زد و ما امروز حتی در فروش نفت خود مشکل داریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که قرار است بعد از پایان دوره مجلس دهم رئیس کجا شود گفت: کجا بریم خوب است؛ خانه اصلی من دانشگاه است و برحسب ضرورت در رادیو و تلویزیون دبیرخانه و مجلس آمدم و راضی هم هستم. وظیفه ام خدمت به انقلاب است.