آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خبر
۲

رویداد

خواستار روابط مسالمت آمیز با تمامی همسایگانیم

دنیای اقتصاد : سفیر ایران در مسکو تاکید کرد که جمهوری اسلامی خواهان روابط خوب و مسالمت آمیز با تمام همسایگانش است. به گزارش «ایسنا» کاظم جلالی در یک کنفرانس آنلاین به مناسبت روز جهانی قدس ابراز کرد: ما به دنبال توسعه طلبی نیستیم. ما خواستار روابطی خوب و مسالمت آمیز با تمامی همسایگانمان هستیم. او در ادامه گفت که آمریکا و رژیم صهیونیستی برای ایجاد ایران هراسی تلاش می کنند و سعی دارند موضوع ایران را به دستور کار اصلی خاورمیانه تبدیل کنند و در عین حال، اهمیت بحران فلسطین را عمدا کم اهمیت جلوه می دهند.

جلالی افزود: متاسفانه در دنیای امروز شاهد این هستیم که آمریکایی ها، اسرائیل و به علاوه کشورهای عربی خاصی به شدت تلاش می کنند مساله فلسطین را از دستور کار اصلی جهان اسلام حذف و آن را به موضوعی حاشیه ای تبدیل کنند. هرچند، جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که مساله فلسطین اولویت جهان اسلام است. این دیپلمات ایرانی تاکید کرد کشورش کمک به مردم فلسطین را که خواهان حمایت برای حل مناقشات با صهیونیست ها هستند، وظیفه خود می داند. او همچنین طرح دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا موسوم به «معامله قرن» را کاملا غیرانسانی و علیه مردم فلسطین توصیف کرد.

ایران، علت برکناری یک مقام آمریکایی

تسنیم : یک قانون گذار آمریکایی گفته تحقیقات بازرس کل وزیر خارجه آمریکا درباره بهره گیری رئیس جمهور این کشور از اعلام وضع اضطراری در قبال ایران ممکن است دلیل برکناری او بوده باشد. یک نماینده کنگره آمریکا گفته ممکن است برکناری بازرس کل وزارت خارجه آمریکا با تحقیقات او درباره نحوه تصمیم گیری «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا برای فروش سلاح به عربستان سعودی مرتبط باشد.

«الیوت انگل»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته «استیو لینیک»، بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در حال تحقیق درباره اعلام وضعیت اضطراری در قبال ایران برای تسریع فروش سلاح به عربستان سعودی بوده است. «دونالد ترامپ»، جمعه شب در نامه ای به «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد «استیو لینیک»، بازرس کل وزارت امور خارجه را از سمتش برکنار کرده است. او در این نامه نوشته بود به دلیل آنکه به لینیک اعتماد ندارد خواهان برکناری او است.

دونالد ترامپ حدود یک سال پیش در نامه ای به کمیته های کنگره ضمن اعلام وضعیت اضطراری به دلیل تشدید تنش ها با ایران از اختیارات ویژه خود برای تسریع فروش بیش از 8 میلیارد دلار تسلیحات نظامی به عربستان سعودی استفاده کرد. این مساله با مخالفت های عمده ای روبه رو شد و هر دو مجلس آمریکا قطعنامه هایی را برای لغو این تصمیم به تصویب رساندند. ترامپ مردادماه سال گذشته مصوبه کنگره را وتو کرد.