آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
فرهنگ: نسبتا تاریخی
۱۱
بازتاب

واکنش ها به مواضع اخیر زاهدی

گفت وگوی اخیر اردشیر زاهدی، وزیر خارجه ایران در دوران پهلوی و داماد سابق محمدرضا شاه با واکنش های مختلفی از سوی محافل سیاسی و رسانه ای در داخل و خارج از کشور مواجه شد و بازتاب گسترده ای یافت. این اظهارات البته تازگی ندارد و وی پیش از این نیز در برخی مصاحبه های خود از اقدامات صورت گرفته در عرصه سیاسی، نظامی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران دفاع و عنوان کرده که به ایرانی بودن خود می بالد. او به شدت از تحریم های غرب به ویژه آمریکا انتقاد کرد. در این ستون تعدادی از واکنش های چهره های مختلف فرهنگی و سیاسی را با هم مرور می کنیم.

    پرویز سروری، عضو شورای مرکزی جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی، با اشاره به اظهارات اخیر اردشیر زاهدی، وزیر خارجه رژیم گذشته، مبنی بر این که به افتخارات 40ساله جمهوری اسلامی افتخار می کند، گفت: «این نکته قابل تاملی است؛ کسی که در داخل سیستم ستم شاهی، مسوولیت وزارت خارجه را داشته و بر همه امور نظام گذشته اشراف داشته، امروز اظهاراتش برگرفته از واقعیت هایی است که مشاهده می کند. این فرق می کند با کسی که در درون نظام، از موضع نظام و دستاوردهای آن حمایت می کند.» این اظهارات کسی است که در طول عمرش و بعد از انقلاب همواره به عنوان مخالف نظام حرکت کرده است؛ اما امروز وقتی به خدمات ارائه شده توسط جمهوری اسلامی نگاه می کند، متوجه عزت و اقتداری می شود که ایران در منطقه و دنیا پیدا کرده؛ همچنین حوزه تاثیر جمهوری اسلامی در تصمیم های تاثیرگذار در منطقه به ویژه در رابطه با منافع و مصالح مردم کشور خودش را می بیند.»

    صادق  زیباکلام ، در واکنش کنایه آمیزی درباره مواضع اخیر اردشیر زاهدی، با بیان این که نسبت به او مشکوک است، گفته: شاید اموال و املاکی در ایران دارد که می خواهد پس بگیرد.

    علی مطهری، نماینده مجلس هم در واکنش به اظهارات زیباکلام در توییت خود نوشت: سخنان آقای اردشیر زاهدی، وزیر خارجه رژیم پهلوی در دفاع از حق صنعت هسته ای ایران و تجلیل از سردار سلیمانی و جوانان مجاهد ایران و محکوم کردن نوع برخورد ترامپ و اسرائیل و عربستان با ایران، قابل تقدیر است. برخی آن را به نیت های پشت پرده نسبت دادند ولی صداقت در آن موج می زند.

    حسین موسویان، دیپلمات پیشین وزارت خارجه و از مذاکره کنندگان هسته ای ایران در دوران اصلاحات توییتی درباره اردشیرزاهدی منتشر کرد. او به نقل از یکی از دیپلمات های باسابقه نوشت: هنگامی که شاه را مجبور کردند بحرین را به ثمن بخس بدهد، دو نفر مخالفت کردند یکی مرحوم فریدون آدمیت، دیپلمات برجسته و دیگری اردشیر زاهدی. من خودم شاهد بودم که اردشیر گریه می کرد. حال در 93 سالگی، او همان اردشیر وطن پرست است.

    محسن میلانی، پژوهشگر و استاد علوم سیاسی در دانشگاه فلوریدای جنوبی نیز در این باره در توییتی نوشت: ایران دوست کسی است که فرق بین منافع مملکت و حکومت را بدون غرض می بیند. این منافع گاهی همسو و گاهی در تضاد هستند. ایران دوست حتی اگر تنفر و کینه علیه حکومت داشته باشد، زمانی که منافع مملکت و حکومت گره خورده اند، از آنان دفاع می کند. اردشیر زاهدی از این نوع ایران دوستان است.

    مجید تفرشی، تاریخ نگار و کارشناس امور بین الملل هم در این باره می گوید: حمله به زاهدی و تخریب وی به جرم دفاع از ایران نشان دهنده این است که در این مقطع زمانی چقدر دفاع از منافع ملی ایران هزینه بردار است. همه افراد و گروه های سیاسی که جمهوری اسلامی را متهم می کنند نه تنها حاضر به دفاع از منافع ایران نیستند بلکه کسی را هم که از ایران دفاع می کند مورد هجمه قرار می دهند.

    محمود رضوی، از تهیه کنندگان سینما که آثاری همچون «ماجرای نیمروز» را در کارنامه خود دارد در این باره نوشته است: «اردشیر زاهدی وزیر خارجه شاه ملعون بوده، اما در اظهارنظر در مورد ایران، مردم و حاج قاسم خیلی آزاده و با شرف سخن می گوید، کاش نصف شرافتش را برای تزریق به برخی واداده ها بفرسته! هیچ وقت آنهایی را که در شهادت حاج قاسم سکوت کردند، یادمان نخواهد رفت.

    پوریا آسترکی از فعالان شبکه های اجتماعی هم درباره سخنان زاهدی نوشت: مخالفت «بی قید و شرط» با تحریم فرای از ایدئولوژی و سیاست معیار شرافت و انسانیت است. صحبت های اردشیر زاهدی تاریخی است. بی توجه به سیاست و حتی بی توجه به تحریم ها حرفش را بشنوید، نگاه درستی را آموزش می دهد و ذهن مخاطب را هدایت می کند.