آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اخبار کشور
۱۱

کنگره بین المللی قدس شریف در قم برگزار شد

کنگره بین المللی دو روزه «قدس شریف» به همت معاونت فرهنگی ستاد مرکزی اربعین حسینی در بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.

در این کنگره که به صورت مجازی از سایت های مختلف به صورت زنده پخش می شد، علما و اندیشمندان شیعه، اهل سنت و غیر مسلمان زیادی از سراسر جهان حضور داشته و به ایراد سخنرانی و بحث و بررسی در این باره پرداختند.

آیت الله «علیرضا اعرافی» رئیس کنگره بین المللی قدس شریف در مراسم افتتاحیه این کنگره با اشاره به ناکام ماندن اهداف تاسیس رژیم صهیونیستی در برابر محور مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران گفت: محور شرارت آمریکا و اسرائیل پس از ناکام ماندن در زمینه نظامی به توطئه سیاسی معامله قرن و ترور سردار سلیمانی روی آوردند تا به خیال خود وجود رژیم اشغالگر در منطقه تثبیت شده و محور مقاومت تضعیف شود اما امروز مقاومت از همیشه قدرتمندتر است.

وی تاکید کرد: ملت ها و نظام های اسلامی و عربی منطقه باید هرگونه عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی را کنار گذاشته و برای مبارزه در برابر اشغالگری این رژیم و گرفتن حق مردم فلسطین، اختلافات را کنار گذاشته و متحد شوند.

مدیر حوزه های علمیه بیان داشت: در ابتدا برای شهدایی که جان خود را در این راه مقدس و راه مقاومت و دفاع از مقدسات امت و ایستادگی در برابر توطئه های صهیونیستی آمریکایی و آزادسازی قدس فدا کردند به ویژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش طلب رحمت می کنیم.

آیت الله اعرافی خاطرنشان ساخت: به شما علمای محترم، برادران مقاومت و تمام کسانی که برای دفاع از مقدسات امت اسلامی و دفاع از فلسطین و مسجدالاقصی مبارزه می کنند، از طرف خود و حوزه های علمیه جمهوری اسلامی ایران و از سوی کنفرانس جهانی قدس شریف بهترین درودها را می فرستم و امیدوارم امت اسلامی آینده ای درخشان در پیش داشته باشد و از خداوند می خواهم امت اسلام و محور مقاومت را به آزادسازی قدس شریف موفق بدارد و به وسیله این پیروزی به اسلام و مسلمانان عزت دهد و کفر و کافران و نفاق و منافقان را خوار سازد.

شیخ عیسی قاسم: عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی خیانت به آرمان قدس است

آیت الله شیخ عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین با انتقاد از عادی سازی روابط میان برخی کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی گفت: عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل خالی کردن پشت مقاومت و خیانت به آرمان قدس است.

وی در نخستین روز کنگره بین المللی قدس شریف که به صورت مجازی در دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت برگزار شد، با تاکید بر ضرورت منسجم حرکت دولت ها و کشورهای اسلامی در راه آزادی قدس گفت: امنیت قدس و مسجدالاقصی در گرو قدرت، ایمان و فداکاری امت اسلامی و برخورداری از غیرت دینی است.

آیت الله شیخ عیسی قاسم، وحدت امت اسلامی را مورد تاکید قرار داد و گفت: مسئولیت اول حرکت در مسیر تحقق آرمان های قدس به عهده سازمان های اسلامی است که باید تمام نیروها را در جهت آزادی قدس بسیج، برنامه ریزی، هماهنگی و جهت دهی کرد.

رهبر شیعیان بحرین اظهار داشت: باید همت و شجاعت بالایی داشته و صبر بیشتری داشته باشیم و در این راه باید تقویت و معنویت خود را افزایش داد تا به هدف بزرگ خود برسیم.

وی با تاکید بر اینکه هر جا عقب ماندگی و ضعف در ایمان و تقوای ما وجود داشته باشد هیچگونه پیروزی محقق نمی شود گفت: اگر تفرقه وجود داشته باشد هیچ وقت امت اسلامی قدرتمند نخواهد شد و انحراف از خط مستقیم مانع رسیدن به هدف می شود.

شیخ عیسی قاسم بر انسجام فعالیت ها و دوری از تفرقه در راه آزادسازی قدس گفت: تفرقه، تعصب های حزبی و فرق های قومی آفت حرکت در راه آرمان قدس است و باید این آرمان قوی از این تعصب ها کنار گذاشته شود.

وی گفت: امتی که اسلام را بشناسد نباید شکست بخورد و همان طور که خداوند وعده داده است به طور قطع تقدیر چنین امتی پیروزی است.

رهبر شیعیان بحرین، افزود: تحقق هدف اسلام که همان آرمان فلسطین و آزادی قدس است، موجب تحقق هدف تمام امت های اسلامی و دولت ها می شود و انواع ظلم و طغیان از بین می رود.

آیت الله عیسی قاسم گفت: اگر راه جهاد در دستور کار تمام امت اسلامی قرار گیرد، به طور قطع پیروزی از آن امت اسلامی است و در چنین صورتی است که پیروزی توسط خداوند متعال تضمین شده است.

وی گفت: ما هر روز مقاومت می کنیم و مقاومت همچنان ادامه داد تا به وعده پیروزی خداوند برسیم.

وی با تاکید بر اینکه امتی پیروز می شود که مبانی مقاومت را حفظ می کند، اظهار داشت: باید امت اسلامی برای دست یابی به شکوه گذشته مسجدالاقصی تمام همت و تلاش خود را انجام دهد.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: 2020 سال اخراج آمریکاست

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی عراق و از روحانیون جبهه مقاومت با تاکید بر جبهه مقاومت در اخراج آمریکا از این کشور گفت: به فضل الهی سال 2020 سال اخراج آمریکایی ها از عراق است.

حجت الاسلام «سید حمید حسینی»، در نخستین روز کنگره بین المللی قدس شریف که به صورت مجازی در دفتر حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت ادامه داد: به همت جوانان عراق و مسئولان این کشور، اخراج آمریکا از این کشور بزرگ ترین رویداد سیاسی سال 2020 عراق خواهد بود.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق، در ادامه، اظهار داشت: مسئله فلسطین در چند دهه اخیر موضوعی محوری است که در چند دهه اخیر در همه معادلات و مناسبات تاثیر گذاشته است.

حجت الاسلام حسینی، گفت: آزادی قدس یک مطالبه مردمی در امت اسلامی به ویژه برای مردم عراق است و نمی توان از این مطالبه دست برداشت.

وی افزود: در دهه های گذشته تلاش های زیادی انجام شده است تا آرمان فلسطین را از ذهن امت اسلامی کمرنگ و حذف کنند ولی اقدام امام خمینی(ره) در اعلام روز جهانی قدس مانع از تحقق این نقشه ها علیه قدس شریف شد.

حجت الاسلام حسینی، آزادی قدس را موضوعی اعتقادی دانست و تاکید کرد: برپایی راهپیمایی های عظیم ملت عراق در زمان اشغال این کشور توسط آمریکایی ها نشان داد که این آرمان مقدس، جایگاه ویژه ای در نزد مردم عراق دارد.

وی اظهار داشت: روز قدس، روز جهانی است که مخصوص مسلمانان نیست و این روز، روز مرزبندی میان حق و باطل است.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق، ادامه داد: مسئله فلسطین موضوعی محوری است که بسیاری از رسانه های عراقی آمادگی تولید فیلم و سریال با محوریت فلسطین هستند که این نشان می دهد فلسطین و قدس عنصری فعال کننده و وحدت بخش میان تمام امت اسلامی است.

وی با انتقاد از تلاش برخی کشورهای اسلامی برای عادی سازی روابط با رژیم اسرائیل گفت: به برکت روز قدس، آرمان فلسطین و آزادی این کشور دوباره به عنوان موضوعی محوری تبدیل شد و شاعران جهان اسلام نیز به این موضوع توجه جدی تری پیدا کنند.

وی اظهار داشت: روز قدس، موجب شد تا کارهای رسانه ای و تولیدات فیلم با موضوع فلسطین و قدس افزایش یابد و مانع از فراموشی تاریخ فلسطین شد.

رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق، ادامه داد: قدس مانع از فراموش شدن قدس شد و به همه نشان داد که رژیم صهیونیستی تنها کسی است که از فراموشی قدس سود می برد به همین دلیل نباید این آرمان به فراموشی سپرده شود.