آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
هنر و ادبیات
۹

به رغم ادامه شرایط قرنطینه، فعالیت های سینمای فرانسه آغاز شد

نمایشگاه ون گوگ را در خودرو تماشا کنید

«زیر درختان زیتون» در جمع بهترین های تاریخ کن 

نشریه نیویورکر فیلم «زیر درختان زیتون» ساخته عباس کیارستمی را در جمع 44 فیلم برتر تاریخ جشنواره فیلم کن قرار داد. به گزارش ایسنا، در این روزها که جای خالی جشنواره کن و شور، هیجان و فیلم های مهمی که هر سال به سینمای جهان تزریق می کرد بیش از پیش حس می شود، «ریچارد برودی» از نشریه نیویورکر فهرستی از فیلم های برتر جشنواره کن (شامل همه بخش های اصلی و جنبی) از ابتدا تاکنون تهیه کرده است که نام آثار فیلمسازان مهمی چون «میکل آنجلو آنتونیونی»، «آنیس واردا»، «جیم جارموش»، «ویلیام وایلر» ، عباس کیارستمی و... را در خود جای داده است. در این فهرست که شامل 44 فیلم است فیلم «زیر درختان زیتون» با بازی محمدعلی کشاورز و محصول سال 1994، رتبه 35 را به خود اختصاص داده است. این فیلم به کارگردانی و نویسندگی عباس کیارستمی در ادامه دو فیلم «خانه دوست کجاست؟» و «زندگی و دیگر هیچ» ساخته که بعدها با عنوان سه گانه کوکر شناخته شد.

ماشین سواری در نمایشگاه «ون گوگ»

استقبال از ایده‎هایی همچون «سینماماشین» و برگزاری کنسرت هایی با حضور تماشاگرانی که در خودروهای شخصی شان حضور دارند سبب شده تا بازدید از نمایشگاه «ون گوگ» از داخل خودرو در «تورنتو» امکان پذیر شود.به گزارش ایسنا و به نقل از آرت نت نیوز، با وجود گسترش ویروس کرونا، لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تمایل برخی افراد به حضور در رویدادهای مختلف، ایده شرکت در رویدادهایی همچون «سینماماشین» با استقبال مواجه شده است.نمایشگاه نورپردازی از تابلوهای نقاشی «ون گوگ» در «تورنتو» واقع در کانادا این امکان را برای بازدیدکنندکان فراهم کرده تا از داخل خودروهای شخصی خود از این نمایشگاه دیدن کنند.

انتشار اجرای بین المللی ارکستر سمفونیک تهران

اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با حضور نوازندگان و خوانندگان بیش از 15 کشور است که بردیا کیارس، نوازنده و رهبر ارکستر کار مدیریت هنری پروژه را به عهده داشته است.در این اجرای خانگی که بیشتر از 170 نوازنده و خواننده حضور دارند، موومان چهارم سمفونی 9 بتهوون اجرا می شود؛ این قطعه محوریت صلح، شادی و برادری دارد.در توضیحات ابتدایی این قطعه آمده است: «ما معتقدیم پیام این اجرا برابری و دوستی است؛ در این شرایط که جهان درگیر مساله ای مشترک است (ویروس کرونا)، راهی جز همبستگی برای عبور از این بحران وجود ندارد...» 

از سر گیری فیلمبرداری پروژه های سینمایی فرانسه 

دو کمپانی بزرگ تولید فیلم امریکایی و چند کمپانی فرانسوی آماده می شوند تا کار فیلمبرداری محصولات شان در فرانسه را شروع کنند.به گزارش مهر به نقل از ورایتی، آمازون و نتفلیکس کار تولید سریال های «ولتر، میکستی» و «آرسن لوپن» را که در فرانسه در دست فیلمبرداری بود از سر می گیرند. این دو سریال در نیمه مارس (اواخر اسفند) در حال فیلمبرداری بود که فرانسه قرنطینه را اجباری کرد.در حالی که انتظار می رود شروع فیلمبرداری مجدد «ولتر، میکستی» از نیمه جولای دوباره در فرانسه شروع شود اما فیلمبرداری مجدد «آرسن لوپن» با بازی عمر سای زودتر از سپتامبر (شهریور) آغاز نخواهد شد. این سریال داشت در موزه لوور فیلمبرداری می شد. این در حالی است که موزه لوور می تواند از 2 ژوئن (14 خرداد) دوباره به روی مردم باز شود.