آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خبر
۲

اخبار دیپلماتیک

تلاش بی حاصل آمریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران

فارس : دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: تلاش بی حاصل آمریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران واکنش قاطع روسیه، چین و سردرگمی و تردید متحدان واشنگتن را به دنبال داشته است. علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیروز (سه شنبه) در توییتی نوشت: «تلاش بی حاصل آمریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران‬ واکنش قاطع روسیه، چین و سردرگمی و تردید متحدان واشنگتن را به دنبال داشته است.» او افزود: «سال هاست که دنیا به تاسی از ملت های آزاده و مقاوم، قلدری را برنمی تابد. انتهای این مسیر چیزی جز فروپاشی یکجانبه گرایی نیست.»

کمک مالی اروپا به آژانس برای تداوم بازرسی ها از ایران

ایسنا : نماینده انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی از کمک مالی تروئیکای اروپا به تداوم فعالیت پادمانی این نهاد در کشورهای مختلف از جمله ایران خبر داد. دیوید هال نماینده انگلیس در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پیامی توییتری درباره کمک مالی تروئیکای اروپا به روند انجام گرفتن فعالیت های پادمانی آژانس انرژی اتمی نوشت: انگلیس، فرانسه و آلمان به طور مشترک 750هزار یورو به عملیات پرواز چارتر آژانس کمک کردند. او در ادامه گفت: این [اقدام] موجب تضمین حضور بازرسان آژانس در میدان [عمل] برای انجام دادن فعالیت های پادمانی حیاتی شان از جمله بازرسی مهم در ایران برخلاف چالش های کووید-19 خواهد شد.

گفت وگوی تلفنی خاجی و سخنگوی انصارالله یمن

ایرنا : دستیار ارشد وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با سخنگوی انصارالله یمن تلفنی گفت وگو کرد. در ادامه رایزنی های جمهوری اسلامی ایران در خصوص یمن روز سه شنبه علی اصغر خاجی دستیار ارشد ظریف در امور ویژه سیاسی با محمد عبدالسلام مذاکره کننده ارشد دولت نجات ملی یمن و سخنگوی انصارالله تلفنی گفت وگو کرد. در این گفت وگوی تلفنی طرفین آخرین تحولات سیاسی و میدانی در یمن را مورد بررسی قرار داده و با اشاره به خطر شیوع بیماری کرونا در یمن و کمبود فراوان امکانات مقابله با آن به دلیل استمرار تجاوز نظامی نیروهای خارجی و محاصره ظالمانه این کشور، تسریع در ارسال کمک های انسانی و داروهای مورد نیاز مردم آن کشور را مورد تاکید قرار دادند.

تخت روانچی: آمریکا به اشغال سوریه پایان دهد

فارس : سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل با بیان اینکه آمریکا باید به اشغال سوریه با نقاب مبارزه با تروریسم پایان دهد، گفت که جولان بخشی از قلمرو سوریه است و خواهد ماند. مجید تخت روانچی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد گفت: نیروهای خارجی که دولت سوریه حضور آنها را غیرقانونی می داند باید این کشور را ترک کنند و آمریکا هم باید به اشغال سوریه با نقاب مبارزه با تروریسم پایان دهد.

مجید تخت روانچی روز دوشنبه در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد که با موضوع سوریه برگزار شد، این مطلب را عنوان کرد و افزود: من موضع دیرینه ایران را بار دیگر تکرار می کنم که بحران سوریه باید با ابزارهای سیاسی حل شود. او ادامه داد: در این زمینه، ما همچنان به کار کمیته قانون اساسی، همان طور که در جلسات متعدد چارچوب آستانه بیان شده است، ادامه می دهیم. در حالی که از کمیته برای انجام کار خود باید حمایت شود، به عنوان یک اصل، از همه اشکال فشارهای خارجی باید جلوگیری شود؛ همان طور که در آیین نامه آن تصریح شده است. نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد اضافه کرد: در عین حال، هرگونه کمک احتمالی به کمیته حتی توسط سازمان ملل متحد، فقط باید به درخواست خود کمیته باشد. تخت روانچی با تاکید بر اینکه با هرگونه برنامه جدایی طلبان و همچنین همه تلاش ها برای ایجاد واقعیت های جدید روی زمین مخالف هستیم، تاکید کرد: حاکمیت، استقلال سیاسی، وحدت و تمامیت ارضی سوریه باید کاملا مورد احترام باشد و بر این اساس، تمام نیروهای خارجی که حضور آنها توسط دولت سوریه مجاز نیست باید از خاک سوریه خارج شوند.تخت روانچی با تاکید بر اینکه چنین تجاوزاتی باید پایان یابد، اظهار کرد: ما همچنین تاکید می کنیم که اشغال جولان سوریه توسط اسرائیل غیرقانونی است و به رسمیت شناختن ایالات متحده از الحاق آن به اسرائیل باطل است. با محکوم کردن چنین اقدام غیرقانونی تاکید می کنیم که جولان بخشی از قلمرو سوریه است و خواهد ماند. او تایید کرد: حق تعیین آینده سوریه منحصرا به سوری ها تعلق دارد و جامعه جهانی باید به آنها در تحقق این حق کمک کند.

مسکو به همکاری دفاعی با تهران ادامه می دهد

ایسنا : سفیر مسکو در تهران ضمن بیان موضع کشورش درباره به پایان رسیدن مهلت تحریم تسلیحاتی ایران گفت که به نظر نمی رسد تلاش دولت آمریکا برای تمدید تحریم ایران با موفقیت مواجه شود. لوان جاگاریان سفیر مسکو در تهران در گفت وگو با خبرگزاری تاس به مناسبت صد سالگی روابط روسیه و ایران درباره تلاش های اخیر دولت آمریکا برای تحریم تسلیحاتی ایران گفت که به نظر نمی رسد آمریکا بتواند در تلاش برای تمدید این تحریم که در 18 ماه اکتبر سال جاری مهلت آن به پایان خواهد رسید موفق باشد.

جاگاریان در ادامه اظهار کرد: آمریکا به طرز فاحشی قوانین بین المللی را نقض کرده و تعهداتش را عملی نکرده است. حالا هم به دنبال تحریک دیگر کشورها برای پیروی از درخواست آن است. او همچنین موضع کشورش در این باره را بیان کرد و گفت: روسیه هیچ مشکلی در برداشته شدن تحریم تسلیحاتی ندیده و به همکاری دفاعی با ایران ادامه می دهد. اگر ایران درخواست های به خصوصی داشته باشد، به دقت در تطابق با هنجارهای بین المللی مورد بررسی قرار خواهند گرفت. بر اساس این گزارش، اظهارات سفیر مسکو در تهران در پی این مطرح می شود که دولت آمریکا اخیرا در تلاش بوده است با نزدیک شدن پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر سال جاری برای تمدید این تحریم بر شورای امنیت سازمان ملل اعمال فشار کند. با وجود اینکه دولت آمریکا در ماه مه سال 2018 توافق هسته ای را به طور یک جانبه ترک کرده است، مقامات این کشور به دنبال آن هستند با ارائه برخی توجیه های حقوقی نشان بدهند که هنوز از حقوق موجود در برجام و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل برای استفاده از مکانیزم بازگرداندن تحریم ها برخوردارند.