آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
اقتصاد
۱۰

بین الملل

ویروس کرونا کسب و کارهای کوچک در دنیا را نابود کرده است

بیش از نیمی از مالکان کسب وکارهای کوچک و متوسط در جهان که مجبور شده اند به خاطر همه گیری ویروس کرونا فعالیت خود را متوقف کنند، می گویند قادر نخواهند بود همان تعداد کارگرانی را که قبل از بحران کرونا داشتند دوباره استخدام کنند. فیس بوک در گزارشی که روز دوشنبه منتشر کرد، نتیجه نظرسنجی از 86000 مالک کسب وکارهای کوچک و متوسط را در اختیار بانک جهانی و سازمان توسعه و همکاری اقتصادی گذاشت. این گزارش بر تاثیر اقتصادی ماندگار ویروس کرونا به خصوص بر کسب وکارهای کوچک اشاره داشت. این کسب وکارها مانند شرکت های بزرگ دسترسی بالا به سرمایه ندارند. طبق این گزارش، تنها 45 درصد از مالکان و مدیران کسب وکارهای کوچک و متوسط اعلام کردند، می توانند همان تعداد کارگرانی را که به مرخصی فرستاده اند دوباره بر سر کار بازگردانند. اگر این آمار در مورد کسب وکارهای مشابه در سراسر کشور درست باشد، پیش بینی بهبود سریع اقتصادی از این بحران را خراب می کند. حدود یک سوم کسب وکارهای تعطیل شده که در این نظرسنجی شرکت کرده اند، اعلام کردند امیدی به بازگشایی ندارند و بسیاری از ناتوانی خود برای پرداخت صورت حساب ها و اجاره خبر دادند. این گزارش همچنین از به تعویق افتادن دستمزد کارگران این کسب وکارهای کوچک و متوسط که به مرخصی اجباری فرستاده شده اند، خبر داد. 90 درصد این افراد کارکنان هتل ها، کافه ها و رستوران ها هستند.

هشدار مجمع جهانی اقتصاد  درباره رکود در پی شیوع کرونا

مجمع جهانی اقتصاد نسبت به رکود اقتصادی طولانی مدت ناشی از شیوع ویروس کرونا هشدار داد و از رهبران کشورها خواست تا به منظور بهبودی سریع و پایدار اقتصاد جهانی تلاش بیشتری انجام دهند. این مجمع که در ژنو مستقر است، اعلام کرد که در نظرسنجی انجام شده از تقریبا 350 متخصص ریسک بازار، دو سوم از این افراد، رکود طولانی مدت را به عنوان بزرگ ترین خطر کنونی در سراسر جهان طی یک سال و نیم آینده معرفی می کنند. این بیماری همه گیر همین حالا اقتصاد را به عمیق ترین رکود خود از زمان رکود بزرگ فرو برده و واکنش گسترده پولی و مالی کشورها را برانگیخته است. در گزارش مجمع جهانی اقتصاد همچنین آمده است که افزایش بدهی ها احتمالا تا سال ها، بودجه دولت ها و شرکت ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد. کاهش مصرف همچنین تغییر الگوی تولید و رقابت نیز می تواند مشاغل را تحت تاثیر قرار دهد و اقتصادهای نوظهور نیز ممکن است درگیر بحران های عمیق تر شوند. نرخ بالای بیکاری به ویژه در میان جوانان، عدم موفقیت در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و تشدید نابرابری ها همگی از عوارض جانبی احتمالی این پاندمی هستند. بر اساس این گزارش، حملات سایبری و کلاهبرداری های اینترنتی نیز با دیجیتال شدن اقتصاد، تهدیدهای اصلی این حوزه به شمار می آیند. در ماه ژانویه هنگامی که مجمع جهانی اقتصاد پیش از جلسات سالانه خود در داووس یک نظرسنجی برای بررسی خطرات جهانی انجام داد، مسائل مربوط به آب و هوا جزو 5 نگرانی بلندمدت این گروه بود.

بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا زمان زیادی طول خواهد کشید

رییس صندوق بین المللی پول با تاکید بر خطر سیاست حمایت از تولیدات داخلی گفت، مدت زمانی که اقتصاد جهان برای بهبود کامل از شوک ایجاد شده توسط ویروس کرونا نیاز دارد بیشتر از آن چیزی است که ابتدا انتظار می رفت. کریستالینا جورجیوا گفت: صندوق بین المللی پول احتمالا پیش بینی خود از کاهش 3 درصدی تولید ناخالص داخلی جهان در 2020 را پایین می آورد و دورنمای اعلام شده توسط این صندوق برای بهبود نسبی 5.8 درصدی اقتصاد جهان در 2021 هم تغییر خواهد کرد. جورجیوا در مصاحبه ای با رویترز گفت، اطلاعات به دست آمده از سراسر جهان بدتر از آن چیزی است که انتظار می رفت. بنابراین واضح است که بهبود کامل اقتصادی از این بحران بسیار بیشتر طول خواهد کشید. صندوق بین المللی پول در ماه آوریل پیش بینی کرده بود، تعطیلی کسب وکارها و اعلام قرنطینه برای کند کردن روند گسترش ویروس کرونا، جهان را وارد عمیق ترین رکود از زمان رکود بزرگ دهه 1930 می کند. ولی اطلاعاتی که پس از آن گزارش شد، خبرهای بسیار بدتری را نشان می داد. این صندوق پیش بینی جدید خود از شرایط اقتصاد جهان را در ماه ژوئن منتشر می کند. دورنمای اقتصاد جهان اهمیت بالایی برای وزرای دارایی گروه 7 اقتصاد پیشرفته دنیا دارد.