آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خبر
۸

خبر

تاکید روحانی بر ضرورت کنترل قیمت ارز

دنیای اقتصاد : رئیس جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تاکید بر ضرورت کنترل قیمت ارز و جلوگیری از افزایش نرخ آن، دقت عمل و هماهنگی دستگاه های اقتصادی و نظام بانکی در این زمینه را ضروری خواند.

حسن روحانی این موضوع را پس از گزارشی که از شیوه های درآمد ارزی از طریق صادرات به تفکیک بخش ها، استان ها و کشورهای هدف ارائه شد، مطرح کرد. پس از ارائه این گزارش، مقرر شد به منظور ایجاد هماهنگی های لازم و سرعت بخشیدن به فعالیت های صادراتی، بانک مرکزی و وزارتخانه های صمت و نفت و سازمان برنامه و بودجه به طور مداوم سیاست های صادراتی و ارزی و تجاری را رصد، موانع را برطرف و تسهیلات لازم را برای صادرکنندگان پیش بینی کنند. همچنین تنوع بخشی به شیوه های واردات و صادرات و تقویت ساختارها و جهت گیری های صادراتی مورد تاکید قرار گرفت.

برای آینده کشور باید به دنبال حزب باشیم

رئیس جمهوری همچنین عصر دوشنبه در دیدار جمعی از فعالان و نخبگان سیاسی با اشاره به اهمیت سرمایه اجتماعی و تقویت آن گفت: موضوع کرونا نشان داد که نظام از سرمایه اجتماعی بالایی برخوردار است و مردم در روز های خطر و حادثه همراهی بالایی از خود نشان می دهند. روحانی در ادامه با تاکید بر اهمیت وجود حزب در کشور گفت: معتقدم که برای آینده کشور باید به دنبال حزب باشیم و اگر بخواهیم نظام پایدار بماند و تقویت شود، باید دو سه حزب اصلی در کشور ایجاد شود تا به تناوب کشور را اداره کنند.

لغو محرومیت ایرانیان تحت تعقیب از خدمات کنسولی

میزان : رئیس قوه قضائیه بخشنامه «عدم صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور» را به مراجع قضایی کشور ابلاغ کرد. در این بخشنامه آمده است: برابر گزارش های واصله، برخی از مراجع قضایی مبادرت به صدور دستور محرومیت از خدمات کنسولی به منظور دستیابی به اشخاص تحت تعقیب در خارج از کشور می کنند؛ درحالی که بهره مندی از خدمات کنسولی از جمله حقوق مدنی هر فرد است. بنابراین مقتضی است مراجع قضایی از صدور حکم یا دستور محرومیت افراد از خدمات کنسولی خودداری کنند. بنابر بخشنامه رئیس قوه قضائیه، روسای کل دادگستری ها و دادسرای انتظامی قضات مسوول نظارت بر اجرای این بخشنامه هستند.

امتحانات دوازدهمی ها؛ حضوری

دنیای اقتصاد : رئیس سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش جزئیاتی از ارزشیابی و برگزاری امتحانات پایان سال دانش آموزان را اعلام کرد. به گزارش «ایسنا» خسرو ساکی با بیان اینکه تمامی امتحانات پایانی خرداد ماه 99 پایه دوازدهم نظری اعم از نهایی و غیرنهایی(داخلی) به صورت حضوری برگزار می شود، درباره نحوه برگزاری امتحانات پایه نهم و زمان آغاز آن اعلام کرد: تمامی امتحانات پایانی خرداد ماه 99 پایه نهم نیز به صورت حضوری برگزار می شود. همچنین امسال امتحانات پایه نهم به صورت هماهنگ استانی برگزار نمی شود.

به گفته رئیس سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش تمامی مراحل طراحی سوالات، برگزاری امتحانات و تصحیح اوراق در مدرسه انجام خواهد گرفت. ساکی همچنین گفت: ارزشیابی پایانی خرداد ماه 99 دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم طبق تصمیم شورای مدرسه ترجیحا بعد از تاریخ ششم خرداد ماه به عنوان تکمیل فرآیند آموزش به صورت غیر حضوری انجام می شود.

احتمال آغاز تحصیل ترم اولی ها از بهمن

در خبری دیگر، معاون آموزشی وزارت علوم از احتمال برگزاری ترم جدید آموزشی دانشجویان جدیدالورود از بهمن ماه سال آینده خبر داد. به گزارش «ایسنا» علی خاکی صدیق در نشست خبری مجازی دیروز درباره زمان بازگشایی فعالیت های آموزشی دانشگاه ها در ترم آینده گفت: تصمیم ستاد آموزش عالی است که ترم آتی را در زمان مقرر خود بازگشایی کند، اما برای دانشجویانی که جدیدالورود هستند وضعیت شروع آموزش این دانشجویان بستگی به تاریخ اعلام نتایج آزمون و امکانات دانشگاه ها برای پذیرش آنها خواهد داشت. او توضیح داد: با توجه به شرایطی که ایجاد شد دانش آموختگی تعدادی از دانشجویان یک ترم به عقب می افتد و بسیاری از این افراد دانشجویان خوابگاهی هستند، بنابراین این مشکل برای بسیاری از دانشگاه ها که درصد دانشجویان غیربومی آنها زیاد است و از خوابگاه ها استفاده می کنند یک مساله جدی است و ممکن است نتوانند این را مدیریت کنند که دانشجویان جدیدالورود را اسکان بدهند. او تاکید کرد: این یک گزینه است که ترم آینده دانشجویان جدیدالورود برای دانشگاه هایی که با مشکل اسکان خوابگاهی دانشجویان مواجه هستند را از بهمن ماه سال آینده شروع کنیم.

ارسال تقویم انتخابات 1400 به شورای نگهبان

مهر : رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: سال 1400 در بعضی حوزه ها عملا چهار انتخابات خواهیم داشت و انجام مقدمات هر کدام، تقویم خاص خود را دارد که ما تقویم زمانی آن را به شورای نگهبان فرستادیم. جمال عرف گفت: علاوه بر آن، دو انتخابات میان دوره ای خبرگان و انتخابات مجلس یازدهم را نیز درخصوص تعدادی از اعضا و نمایندگانی که فوت شده اند داریم.

انتصاب دبیرکل جدید هلال احمر

ایسنا : با حکم رئیس جمعیت هلال احمر، محمدحسن قوسیان مقدم به عنوان دبیرکل جمعیت هلال احمر منصوب شد. قوسیان مقدم از سال 1370 عضو هیات علمی دانشگاه است و دکترای تخصصی کلینیکال پاتولوژی از دانشگاه تهران دارد. وی از سال 1380 تا 1383 رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر بود و در سال 83 و 84 نیز دبیرکلی جمعیت هلال احمر را بر عهده داشت.