آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بورس
۱۰

خبر

واگذاری سرخابی ها در فاز پایانی

سنا : مدیرعامل فرابورس ایران با تشریح اقدامات صورت گرفته برای واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس عنوان کرد: تنها یکسری فرآیندها از جمله ثبت نزد سازمان بورس و افزایش سرمایه از محل دارایی های این دو باشگاه باقی مانده که با توجه به زمانبر نبودن آنها به زودی شاهد عرضه سهام سرخابی ها خواهیم بود.

امیر هامونی با اشاره به اینکه فرابورس از ورود و پذیرش تمام شرکت ها در بازار سهام استقبال می کند، گفت: سیاست های اصل 44 قانون اساسی و همچنین قانون بودجه سال 98 بر خصوصی سازی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس تاکید داشته است. همچنین پرونده واگذاری این دو باشگاه در هیات عالی واگذاری و مجموعه بازار سرمایه مطرح است. در همین راستا جلسات متعددی نیز در وزارت ورزش، مجلس شورای اسلامی و سازمان خصوصی سازی در این رابطه برگزار شده است. وی در ادامه افزود: در حال حاضر نیز جلسات هفتگی و منظمی در سازمان خصوصی سازی برای بررسی این موضوع به ویژه نحوه واگذاری و مدل های واگذاری برگزار می شود. امیدواریم به زودی شاهد اتمام این موضوع و میزبانی بازار سرمایه از ورود این دو باشگاه باشیم.

هامونی در ادامه با تاکید بر اینکه تلاش می کنیم این دو باشگاه را به همین شکل کنونی و وضعیت مالی پذیرش کنیم، گفت: قرار است این دو باشگاه تنها در بازار پایه فرابورس ایران درج شوند. به عبارت دقیق تر در فرابورس ایران پذیرش نخواهند شد و تنها درج نماد و قابل معامله شدن سهام آنها صورت خواهد گرفت. وی در ادامه افزود: ضمن اینکه مدل بسیار مناسبی برای واگذاری این دو باشگاه در شورای نظارت بر اصل 44 پیشنهاد شده است. به طوری که 10درصد از سهام برای کشف قیمت درنظر گرفته شود، 50درصد دیگر به شرکت های سهامی عامی که بالای 10هزار نفر سهامدار دارند، اختصاص می یابد. همچنین 40درصد مابقی نیز می تواند به تعاونی های سهامی عام و فراگیر کل کشور واگذار شود.

آخرین اخبار از تامین مالی جمعی

فرابورس ایران : رئیس کارگروه تامین مالی جمعی به تشریح آخرین اخبار در حوزه تامین مالی جمعی پرداخت و گفت: ابزار تامین مالی جمعی که مبتنی بر مدل مشارکت است، موجب خلق فرصت سرمایه گذاری برای سرمایه گذارهای خرد روی کسب وکارها، استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان، خلاق و فناور می شود.

محمدرضا معتمد در ادامه افزود: تازه ترین رخداد مربوط به حوزه کرادفاندینگ در کشور، دریافت مجوز فعالیت تامین مالی جمعی توسط سه شرکت است. همچنین دو شرکت دیگر نیز در حال تکمیل سکوی خود برای دریافت مجوز فعالیت هستند. وی ادامه داد: شرکت های گروه پیشگامان کارآفرینی کارن، گروه نوآوری مالی پارس و سامانه نگار آتنا به تازگی موفق به اخذ مجوز فعالیت از کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی شدند. این سه شرکت برای اولین بار مجوز تامین مالی جمعی بر پایه مدل مشارکت را دریافت کردند.

به گفته معتمد این شرکت ها که پیش از این به عنوان عاملیت تامین مالی جمعی، موفق به دریافت موافقت اصولی شده بودند، توانستند پس از تکمیل رویه های فنی و اجرایی لازم، مجوز فعالیتشان را از کارگروه ارزیابی تامین مالی جمعی اخذ کنند و در ادامه نیز از طریق سکوهایی که ایجاد کرده اند، تامین مالی پروژه های حوزه فعالیت خود را بر عهده می گیرند. رئیس کارگروه تامین مالی جمعی توضیح داد: این شرکت ها به عنوان عامل تامین مالی جمعی می توانند طرح هایی بر پایه مدل مشارکت ایجاد کنند و اگر تامین مالی جمعی آنها با موفقیت انجام شود، فرابورس ایران برای تامین کنندگان، گواهی شراکت صادر می کند.