آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

گزارش خبری تحلیلی کیهان

هرج و مرج در آمریکا زیر سایه کرونا نسخه جدید پزشکی ترامپ جنجال به پا کرد

در حالی که ویروس کرونا همچنان در آمریکا یکه تازی می کند و شمار بیشتری از شهروندان این کشور را به کام مرگ می کشاند، اتهام زنی های مقامات آمریکایی علیه یکدیگر ابعاد جدیدی گرفته است و در این میان، نسخه پیچی جدید «دونالد ترامپ» برای مقابله با کرونا، اوضاع را آشفته تر کرد.

بر اساس آخرین گزارش ها، شمار جان باختگان بر اثر کرونا در آمریکا تا دیروز متاسفانه به رقم91 هزار و 981 نفر رسیده است. همچنین، بر اساس آمارهای ثبت شده، تعداد افراد مبتلا به کرونا در آمریکا نیز به یک میلیون و 550 هزار و 294 نفر رسیده است. در جهان نیز تا دیروز شمار کل مبتلایان، چهار میلیون و 909 هزار و 210 نفر گزارش شده است. تعداد فوت شدگان کرونایی در جهان هم متاسفانه به رقم 320 هزار و 439 نفر رسیده است.

در چنین شرایط حساسی، رئیس جمهور آمریکا بار دیگر برای مردم نگران و مضطرب این کشور، نسخه پزشکی جدیدی پیچید و اعلام کرد که او برای جلوگیری از ابتلا شدنش به ویروس کرونا، حدود 10 روز است که روزانه یک عدد قرص ضد مالاریای «هیدروکسی کلروکین» مصرف می کند، هرچند که این یک داروی اثبات شده برای درمان نیست.

پیامدهای این اظهارات، به قدری نگران کننده بود که«فاکس نیوز» (شبکه نزدیک به کاخ سفید) هم وارد میدان شد و مجری این شبکه در انتقاد از پیشنهاد پزشکی جدید ترامپ گفت، برخی از مردم ممکن است با عملی کردن این توصیه، جان خود را از دست بدهند.

به گزارش گروه خبرنگاران جوان، «نیل کاووتو» مجری شبکه فاکس نیوز، نسخه پیچی ترامپ را به تمسخر گرفت و گفت: «واقعیت آن است که وقتی رئیس جمهور می گوید چه چیزی برای از دست دادن دارید؟ باید گفت آن دسته از افراد آسیب پذیر یک چیزی برای از دست دادن دارند: جانشان!» مجری فاکس نیوز اضافه کرد: «اگر شما جزء جمعیت آسیب پذیر هستید و از این روش برای پیشگیری از ویروس کرونا استفاده می کنید، یا در سناریوی بدتر آنکه با این ویروس سر و کار دارید و جزء آسیب پذیر ها هستید، این قرص شما را خواهد کشت.»

«شان کلونی»پزشک ترامپ، نیز پس از این اظهارات رئیس جمهور ، صحبت های او را تایید کرد و گفت که او روزانه یک عدد قرص مصرف می کند و به این نتیجه رسیده است که «منافع بالقوه این شیوه جلوگیری بسیار بیشتر از خطرات نسبی آن است.»

این توصیه ترامپ بار دیگر ، موجی از انتقادات داخلی را متوجه او کرد. پیش از این هم ترامپ تزریق مواد ضد عفونی کننده به بدن را جهت مقابله با کرونا تجویز کرده بود که ده ها نفر با به کارگیری این روش، مسموم شده بودند.

ضرب الاجل برای بهداشت جهانی

رئیس جمهور آمریکا با تعیین ضرب الاجلی 30 روزه، سازمان جهانی بهداشت را به قطع دائم کمک های مالی این کشور و خروج از این نهاد تهدید کرد.

رئیس جمهور آمریکا که ید طولایی در خروج از نهادهای بین المللی دارد، با قرار دادن متن نامه ای خطاب به «تدروس ادهانوم» مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در توئیتر خود، تهدید کرد که اگر این سازمان ظرف 30 روز آینده (در مقابله با کرونا) پیشرفت های اساسی نکند، آمریکا با قطع دائم کمک های مالی خود به این نهاد، در عضویت خود در سازمان جهانی بهداشت نیز تجدید نظر خواهد کرد.

در نامه رئیس جمهور آمریکا خطاب به ادهانوم تاکید شد، تنها راه پیش روی سازمان بهداشت جهانی این است که در واقع، بتواند استقلال عمل خود از چین را به اثبات برساند.

حمله مورفی به سنا

سناتور «کریس مورفی» طی توئیتی، از عملکرد سنای آمریکا در مواجهه با بحران کرونا انتقاد کرد. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سناتور مورفی نوشت: «به زودی شمار کشته های (کرونا) در آمریکا به 100 هزار نفر خواهد رسید، ولی کاری که سنا انجام می دهد این است که نه مرخصی با حقوق را تصویب می کند، نه کمک های مالی به کسب و کار های کوچک را تمدید می کند و نه کمک های اضطراری به ایالات ارائه می دهد.»

پایگاه اینترنتی شبکه سی ان ان هم طی مطلبی نوشت: آمریکا با جمعیتی کمتر از پنج درصد جمعیت جهان، حدود 30 درصد از مجموع جان باختگان کرونا در سراسر جهان را دارد.

اقتصاد آمریکا نیز با رکودی بی سابقه مواجه شده است. با وجود این، دولت ترامپ به هیچ وجه خود را مقصر بروز این اوضاع نمی بیند.

بر اساس گزارش های دریافتی، حدود 250 شعبه سوپر مارکت در آمریکا اعلام ورشکستگی کردند. علاوه بر آن، کرونا ضعف های ساختاری جامعه آمریکا را نمایان کرده است.

دست کم، در 48 ایالت (از 50 ایالت آمریکا) از روز دوشنبه اجازه بازگشایی کسب و کار ها داده شد و از محدودیت های اعمال شده، کاسته شده است. ترامپ مشوق اصلی بازگشایی کشور- با واکسن یا بدون آن- بوده است.