آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خبر
۸

سایه روشن

درخواست تجدیدنظر در حکم محمود صادقی

فارس نوشت : مصطفی کواکبیان از رئیس قوه قضائیه خواست که در مورد پرونده قضایی محمود صادقی، نماینده فعلی تهران تجدید نظر شود.

وی درجلسه علنی دیروز مجلس گفت: امیدوارم آیت الله رئیسی با این اقدام ثابت کند جانشین شایسته ای برای آیت الله شاهرودی، رئیس قوه قضائیه است. این در حالی است که وقتی آقای آملی لاریجانی اعلام کردند من شکایتی از محمود صادقی ندارم در حکم صادره وی تجدید نظر شود.

لزوم بررسی دلیل کاهش مشارکت تهرانی ها در انتخابات

در خبری دیگر از مجلس، به گزارش «ایلنا» احمد مازنی، نماینده تهران در مجلس، در جلسه علنی روز گذشته مجلس در تذکر شفاهی خطاب به بزرگان، مسوولان، احزاب و رسانه ها با توجه به آغاز مجلس یازدهم اظهار کرد: علل عدم مشارکت حدود 60 درصد از واجدان شرایط اخذ رای را بررسی کنید؛ چرا حدود 70 درصد از رای دهندگان تهران که پایتخت جمهوری اسلامی ایران است، به پای صندوق های رای نیامدند.

کاهش سطح آب دریای خزر به کمترین میزان

ایسنا نوشت : سطح آب دریای خزر در سال 2019 میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال 1995، به کمترین میزان طی 30 سال اخیر رسید. به گزارش «ایسنا» میانگین تراز آب در این سال با کاهش 13 سانتی متری نسبت به سال 2018، برابر با منفی 18/ 27 متر شده است. کاهش تراز آب اخیر در حالی است که میزان ورودی آب رودخانه ولگا به عنوان تامین کننده بخش اعظم آب رودخانه ای به این دریا، در سال 2019، حدود 22 درصد کاهش یافته است که این مساله می تواند به عنوان یکی از علل موثر در کاهش تراز آب دریای خزر محسوب شود.

ویژگی رئیس مجلس از نگاه میرسلیم

خبرآنلاین نوشت : سید مصطفی میرسلیم، منتخب مردم تهران در مجلس یازدهم در صفحه شخصی خود در توییتر با اشاره به ویژگی های رئیس مجلس آینده نوشت: هر فردی را نمایندگان محترم برای ریاست انتخاب می کنند، به منظور فرماندهی و آقایی کردن بر آنها نیست، بلکه برای خدمت کردن به نمایندگان است تا بتوانند وظایف مقدس خود را به بهترین وجه ایفا کنند. مجلس در درجه اول نیازمند سخنگویی صادق و مدیری خدوم با تجربه پاک و لایق است و نه آقا بالاسر.

دادگاه ابر متهم ارزی برگزار شد

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت : جلسه رسیدگی به اتهامات امیر اسدبیگی در پرونده هفت تپه روز گذشته به ریاست قاضی مسعودی برگزار شد. گفته می شود نامبرده بیش از یک میلیارد و 500 میلیون دلار از شبکه بانکی کشور ارز دولتی دریافت کرده و آن را در بازار به نرخ آزاد فروخته است. این مبلغ یک رکورد در شبکه بانکی کشور است.

اولین جلسه دادگاه متهمان پخش فرآورده های نفتی

همچنین به گزارش «ایسنا» روز گذشته اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات 48 متهم پرونده رشا و ارتشا توسط مدیران اسبق شرکت پخش فرآورده های نفتی مرودشت با حضور سه تن از متهمان اصلی به صورت ویدئوکنفرانس از زندان شیراز در شعبه 101 دادگاه کیفری دو شیراز به ریاست قاضی محمد مهدی محمودی برگزار شد.

نظر منتخب مجلس یازدهم در مورد کودک همسری

انتخاب نوشت : زهره سادات لاجوردی، منتخب یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با رکنا در پاسخ به سوالی در مورد مباحثی چون کودک همسری گفت: این موضوع از جمله مسائلی بود که بدون در نظر گرفتن اولویت ها مطرح شد و به هیچ عنوان مساله اساسی و مهم در کشور ما نبود. آن چیزی که اسلام با آن مخالف است، ازدواج اجباری است که ما با آن در هر سن و سالی مخالف هستیم. وی افزود اگر یک دختری به بلوغ فکری و جسمی رسیده باشد، از نظر ما مشکلی ندارد، بنابراین ما نمی توانیم برای ازدواج سن تعریف کنیم.

درخواست ارائه آمار تفکیکی مبتلایان کرونا

ایسنا نوشت : رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران خواستار ارائه آمار تفکیکی و استانی مبتلایان به کووید- 19 توسط وزارت بهداشت شد.

محمدجواد حق شناس در جلسه علنی دیروز شورای شهر تهران خطاب به محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران گفت: توقف اعلام آمار تفکیکی مبتلایان و جان باختگان ناشی از کرونا با توجه به شرایط جمعیتی و سطح شیوع بیماری در پایتخت، به یکی از دغدغه های اصلی اعضای شورای شهر تهران تبدیل شده و این خواسته قانونی بدون ارائه هیچ دلیل و توضیحی به اجرا درنیامده است.

بازگشایی 4بوستان جنگلی پایتخت

درخبری دیگر به گزارش خبرگزاری فارس،  چهار بوستان جنگلی چیتگر، سرخه حصار، لویزان و یاس فاطمی که به دلیل شیوع کرونا تعطیل شده بودند با تصمیم ستاد مقابله با کرونا، به مناسبت تعطیلات عید سعید فطر بازگشایی شده و میزبان شهروندان هستند.

فوت 107 نفراز کادر درمان براثر کرونا

ازسوی دیگر حسین کرمانپور، مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی در صفحه توییتر خود نوشت: در پی شیوع بیماری کرونا در کشور، 792 نفر از کادر درمانی به کرونا مبتلا شدند و  107 نفر از این عزیزان به شهادت رسیدند.

هشدار درباره کاهش نرخ باروری درایران

ایسنا نوشت : مشاور وزیر بهداشت در امور مامایی نسبت به کاهش نرخ باروری در کشور هشدار داد. شهلا خسروی افزود: در حال حاضر عددی که درمورد نرخ باروری مطرح می شود، به ازای هر زن در سن باروری 8/ 1 فرزند است. برخی منابع نیز این عدد را به ازای هر زن در سن باروری 2 فرزند اعلام کرده اند؛ البته سازمان آمار ایران باید میزان واقعی را اعلام کند. وی گفت: جمعیت ما در حال پیر شدن است. به شکلی که سیر پیر شدن در ایران نسبت به دنیا خیلی سریع تر است؛ در حالی که در حدود 60 سال گذشته جمعیت دنیا 5 سال پیر شده، جمعیت ایران 10 سال پیرتر شده است.