آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
نفت و پتروشیمی
۱۱
گزارش

تهدید چینی شیل آمریکا

دنیای اقتصاد : دارایی ها و شرکت های نفت شیل آمریکا در پی شیوع ویروس کرونا و پیامدهای اقتصادی آن، به گزینه ای مناسب برای چین که همواره به دنبال خرید ارزان قیمت دارایی های سایر کشورهاست تبدیل شده است.به گزارش «ایسنا» چین ممکن است به دنبال بحران اقتصادی که در نتیجه شیوع ویروس کرونا به وجود آمده و گشایش مجدد فعالیت اقتصادی این کشور، خرید دارایی ها در سطح جهانی را آغاز کند و دارایی های نفت شیل آمریکا در نتیجه نابودی تقاضا، قیمت های اندک و سطح بالای بدهی که صدها شرکت نفتی بین المللی را به ورطه ورشکستگی کشانده، یک هدف آشکار برای پکن است.

اکنون برخی از مقامات آمریکایی نگرانند که چین به خرید دارایی های نفت شیل اقدام کرده و یک ریسک امنیت ملی ایجاد شود. واین کریستین، کمیسر کمیسیون خط آهن تگزاس که رگولاتور انرژی این ایالت است، به شبکه فاکس بیزینس گفت: دادن اجازه به کشورهای متخاصم برای ورود و خرید دارایی های آسیب دیده در تگزاس و نقاط دیگر شیل یک نگرانی امنیت ملی جدی است.به نظر می رسد نگرانی های این مقام آمریکایی بیراه نباشد. یک کشف نفتی که در سال 2018 در منطقه پرمیان وست تگزاس انجام گرفت، 3/ 46 میلیارد بشکه نفت، 281 تریلیون فوت مکعب گاز و 20 میلیارد بشکه مایعات گاز طبیعی را کشف و ذخایر نفت و گاز آمریکا را دو برابر کرد. اما مهم تر از آن، این ذخایر آمریکا را در مسیر خودکفایی در تامین انرژی مورد نیاز قرار داد که به مدت چندین دهه در تلاش برای دستیابی به آن بود.ادامه بحران جاری به ارزش دارایی های انرژی به شدت لطمه زده و قیمت میدان نفتی را از میانگین قیمت 42 هزار دلار به ازای جریان روزانه هر بشکه نفت در زمانی که قیمت ها حدود 60 دلار در هر بشکه بود، به پایین 20 هزار دلار رسانده است. تعطیلی میادین قیمت ها را از این هم کمتر کرده است. این امر باعث شده است دارایی های نفت شیل آمریکا به طعمه راحتی برای خرید ارزان تبدیل شوند.در حالی که بحران کووید-19 شرکت های چینی را هم متاثر کرده است اما تلاش یک شرکت چینی برای خرید شرکت انگلیسی سازنده تراشه تلفن هوشمند ایمیجینیشن نشان می دهد که اشتهای چین برای خرید و ادغام شرکت ها فروکش نکرده است. شرکت سرمایه گذاری دولتی چاینا ریفورم به دنبال واکنش شدید قانون گذاران انگلیسی مجبور شد از درخواست خود عقب نشینی کند. آنها نیز همانند دولت ترامپ که با استناد به ریسک امنیت ملی، همکاری شرکت های آمریکایی را با شرکت هوآوی ممنوع کرده است، به این ریسک اشاره کردند.سرمایه گذاری مستقیم خارجی چین از زمان به قدرت رسیدن ترامپ رو به کاهش گذاشته است، اما نهادهای چینی در سال 2018 مجموعا 25 میلیارد دلار در شرکت های آمریکایی سرمایه گذاری کردند.بر اساس گزارش اویل پرایس، خرید شرکت های نفت و گاز آمریکایی توسط شرکت های چینی هدف تفحص دقیق دولت آمریکا واقع خواهد شد اما احتمال دارد تنها بخشی از دارایی های غیرحیاتی فروخته شود یا چینی ها وارد قراردادهای سرمایه گذاری مشترک شوند. به عنوان نمونه در سال 2015 شرکت یانتای شینچائو اینداستری از کمیسیون سرمایه گذاری خارجی آمریکا برای خرید 3/ 1 میلیارد دلار دارایی نفتی در منطقه پرمیان چراغ سبز گرفت.

کاهش 197 هزار بشکه ای تولید روزانه نفت شیل آمریکا

اداره اطلاعات انرژی آمریکا گزارش داد تولید نفت خام در 7 حوزه بزرگ شیل این کشور 197 هزار بشکه در روز در ماه آینده کاهش می یابد که تا به حال بی سابقه بوده است.خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس نوشت، طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی انتظار می رود تولید در 7 حوزه حاصلخیز نفتی در آمریکا تا 228/ 7 میلیون بشکه در روز پایین بیاید. این مقدار کاهش تولید در یک ماه بی سابقه بوده است.بیشترین کاهش تولید نفت خام و میعانات گازی در حوزه پرمان خواهد بود که انتظار می رود برابر با 87 هزار بشکه در روز باشد و به 290/ 4 میلیون بشکه در روز برسد. پیش بینی می شود تولید در ایگل فورد، دومین حوزه نفتی بزرگ آمریکا 36 هزار بشکه در روز در ماه ژوئن کاهش یابد و به 174/ 1 میلیون بشکه در روز برسد.در لیستی که اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده تولید در تمام هفت حوزه بزرگ نفتی آمریکا کاهش می یابد.انتظار می رود تولید گاز هم کاهش چشمگیری داشته باشد. این اداره پیش بینی می کند تولید گاز آمریکا 779 میلیون فوت مکعب در روز پایین بیاید. طبق گزارش این اداره، آنادارکو بیشترین کاهش تولید را برابر با 244 میلیون فوت مکعب در روز تجربه می کند و تولید آن تنها 648 میلیون فوت مکعب خواهد بود. بزرگ ترین کاهش تولید بعدی در حوزه پرمان اتفاق می افتد که برابر با 210 میلیون فوت مکعب در روز است. کاهش تولیدهایی که برای این ماه و ماه آینده پیش بینی شده چندان تعجب آور نیست. تولیدکنندگان نفت در سراسر جهان تولید خود را در نتیجه سقوط قیمت نفت و کمبود منابع ذخیره سازی این محصول پایین آورده اند.