آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

تقاضای نفت چین به سطح پیش از کرونا بازگشت

تسنیم : به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، چین دومین مصرف کننده بزرگ نفت در دنیا پس از آمریکاست و بازگشت سریع مصرف این کشور به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا به رونق گرفتن سریع تر از حد انتظار بازار نفت کمک کرده است. پس از 20 درصد کاهش تقاضای نفت در چین در ماه فوریه همزمان با اعمال تعطیلی ها در این کشور، حالا با بازگشایی کارخانه ها و از سرگیری رفت و آمدها، مصرف بنزین و گازوئیل کاملا به سطح قبلی بازگشته است.

پیدا کردن سطح دقیق مصرف نفت چین کارآسانی نیست ولی تاجران و مقامات اجرایی که مصرف این کشور را زیر نظر دارند می گویند چین در حال حاضر 13 میلیون بشکه در روز مصرف دارد که کمی پایین تر از 4/ 13 میلیون بشکه در روز درماه مه 2019 و 7/ 13 بشکه در روز در دسامبر 2019 است. رقم کلی مصرف نفت چین بالاتر از این ارقام است البته به جز تقاضا برای سوخت جت که هنوز هم بسیار پایین تر از سال گذشته است. آژانس بین المللی انرژی که تخمین های دقیق تری از عرضه و تقاضای نفت در مناطق مختلف ارائه می دهد در مورد مصرف چین بدبین تر است. این آژانس در گزارشی در هفته گذشته پیش بینی کرد مصرف ماهانه چین در ادامه سال جاری میلادی نسبت به ماه های مشابه در 2019 پایین تر خواهد بود. مصرف بنزین و گازوئیل در چین افزایش یافته چون مردم ترجیح می دهند برای امنیت خود با خودروهای شخصی رفت و آمد کنند تا وسایل حمل و نقل عمومی. ساعت های اوج ترافیک در چندین شهر چین طی دو هفته گذشته افزایش یافته و در برخی موارد حتی بالاتر از همین زمان در سال گذشته است.مصرف گازوئیل هم به شدت افزایش یافته چون پکن کشاورزان را تشویق می کند برای تضمین امنیت غذایی کشور کشت بیشتری داشته باشند و همچنین مصرف صنعتی بهبود یافته است. افزایش مصرف بنزین و گازوئیل باعث شده پالایشگاه های دولتی و مستقل در چین فعالیت خود را برای تبدیل نفت خام به سوخت بالا ببرند. پالایشگاه های مستقل چین با 75 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند که بسیار بالاتر از 60 درصد سال گذشته است. این پالایشگاه ها ظرفیت پالایش 4 میلیون بشکه نفت در روز را دارند که یک چهارم کل مصرف چین است. سینوپک، شرکت نفت بزرگ دولتی چین که بزرگ ترین پالایشگاه این کشور نیز هست، ظرفیت پالایش 8/ 5 میلیون بشکه در روز را دارد و در حال حاضر فعالیت خود را افزایش داده است. پتروچاینا هم حدود 4 میلیون بشکه در روز نفت پالایش می کند ولی هنوز ظرفیت خود را تا این مقدار بالا نبرده است.

سهمیه بنزین چه خودروهایی در کارت بانکی شارژ می شود؟

ایسنا : سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: افرادی که سهمیه ثابت لیتراژی دریافت می کنند شامل طرح استفاده از کارت بانکی برای سوخت گیری نمی شوند اما افرادی که سوخت آنها به صورت اعتباری تخصیص می یابد می توانند از اعتبار موجود در کارت بانکی برای سهمیه سوخت استفاده کنند.فاطمه کاهی، اظهار کرد: این سهمیه به یک کارت بانکی مشخص واریز نمی شود و در واقع این مساله به عنوان یک اعتبار بانکی درنظر گرفته شده است و افراد مشمول می توانند با هر کارت بانکی متصل به شبکه از این اعتبار استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه در گذشته این افراد یک شماره کارت بانکی اعلام می کردند و فقط از طریق همان کارت می توانستند اعتبار سهمیه خود را دریافت کنند، تصریح کرد: موضوعی که اکنون متفاوت شده این است که برای افراد مشمول و از طریق کارت ملی اعتبار در نظر گرفته شده با استفاده از هر کارت بانکی متصل به شبکه قابل دریافت است.سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با بیان اینکه این سهمیه به همه افراد تعلق نمی گیرد و تنها خودروهایی که شامل تعدیل در سهمیه بنزین خود هستند از این طریق اعتبار دریافت می کنند، تاکید کرد: این افراد شامل دارندگان خودروهای فعال در آژانس های مسافری، دارندگان خودروهای تاکسی های اینترنتی، تعدیل سهمیه جانبازان، آمبولانس های آرامستان ها و تاکسی های بین شهری که بر اساس پیمایش سهمیه بنزین دریافت می کنند، می شود. به گفته وی، بر اساس اطلاعاتی که وزارت راه و وزارت کشور به ما می دهد تخصیص سهمیه به این شکل صورت می گیرد.