آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
صفحه آخر (جهان)
۱۲

سخنگوی وزارت خارجه دولت توافق ملی: لیبی اسناد جنایات امارات را به شورای امنیت می برد

سخنگوی وزارت خارجه دولت توافق ملی لیبی می گوید، این دولت اسناد و مدارک مربوط به دست داشتن امارات در قتل مردم لیبی و نقض قطعنامه های بین المللی را به شورای امنیت ارائه خواهد کرد.

«محمد القبلاوی»، سخنگوی وزارت خارجه دولت وفاق ملی گفته: «شواهد دست داشتن امارات در کشتن مردم لیبی و نقض قطعنامه های شورای امنیت را ارائه خواهیم کرد.» به گزارش ایسنا از روزنامه «العربی الجدید»، او افزوده، ما با سلاح های کشف شده در پایگاه [استراتژیک و مهم] «الوطیه» به عنوان شواهد و مدارک نقض قطعنامه تحریم تسلیحاتی به لیبی توسط چند کشور به شورای امنیت خواهیم رفت.

گفتنی است امارات از فرستادن نیروهای سودانی تا تجهیز نیروهای ژنرال بازنشسته «خلیفه حفتر» دست به هر کاری زد تا قافیه را در میدان جنگ لیبی به رقبایش نبازد، اما این شیخ نشین در روزهای اخیر با شکست های پی در پی نیروهای حفتر، موسوم به ارتش ملی، متحمل شکست های سنگینی شده است.

«فائز السراج»، نخست وزیر دولت وفاق ملی (مورد حمایت سازمان ملل، ترکیه و...)، در بیانیه ای پس از سیطره نیروهایش بر الوطیه، آن طور که فارس از «الجزیره» گزارش داده، اعلام کرده بود: «پیروزی امروز پایان نبرد نیست بلکه ما را بیش از پیش به پیروزی بزرگ برای آزادسازی تمامی شهرها و... نزدیک می کند.» البته سرتیپ «خالد المحجوب»، مدیر اداره سیاسی تشکیلات حفتر هم، گفته، عقب نشینی از الوطیه تاکتیکی است و بر روند درگیری ها تاثیر نخواهد گذاشت! گرچه این ادعا به نظر کارشناسان کوششی برای سرپوش بر شکست است.

گفتنی است محکومیت جنایات خلیفه حفتر و امارات حمایت گر آن به معنای تایید پاک دستی طرف های خارجی جبهه مقابل، نیست. به عنوان مثال کارشناسان تاکید دارند «رجب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، که سودای باز سازی خلافت توهمی عثمانی را دارد با دخالت در جنگ لیبی افزون بر منافع ایدئولوژیک خود، به دنبال نفت و مسیر انتقال انرژی لیبی است. کشورهای غربی هم همین طور. چند روز پیش ناتو پس از مشاهده شرایط لیبی، با گرفتن طرف برنده، خود را وارد این معرکه کرد تا بی نصیب نماند!