آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
شرکت ها
۲۵

ادامه افول ستاره «ما»

دنیای اقتصاد : «جک ما»، بنیان گذار علی بابا و ثروتمندترین فرد چین، از سمت خود در هیات مدیره سافت بانک استعفا کرد. این تصمیم «ما» همزمان با آن اعلام شد که گروه سافت بانک، یک هلدینگ چندملیتی واقع در توکیو که در جهان فناوری سرمایه گذاری های عظیمی را انجام می دهد از زیان بی سابقه مالی 13 میلیارد دلاری خبر داد. به گزارش گروه اقتصاد بین الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از بیزینس اینسایدر، جک ما برای مدت 13 سال گذشته عضو هیات مدیره سافت بانک بوده است و قرار است به طور رسمی در 25 ژوئن استعفای خود را به صورت مکتوب در اختیار هیات مدیره قرار دهد. اگرچه هنوز هیچ دلیل رسمی برای استعفای ما از سمت خود بیان نشده، اما این میلیاردر چینی، از سمت ریاست علی بابا نیز که غول چینی جهان فناوری است در سپتامبر سال گذشته استعفا کرد. یک سخنگوی گروه هلدینگ سافت بانک به خبرگزاری بیزینس اینسایدر گفت در زمانی که گزارش های مالی شرکت منتشر شدند، ماسایوشیسان، مدیرعامل سافت بانک استعفای او را دریافت کرده است.

سان درباره ما گفت: «جک ما، در زندگی من رفیق و همراه بوده است و دیدگاه های مشترکی با من دارد. در واقع 6 ماه قبل، جک از سمت ریاست خود در علی بابا نیز استعفا کرد و از آن زمان در راس امور علی بابا نبوده است.»

وی افزود: «استعفا از هیات مدیره سافت بانک تصمیمی بود که جک ما به صورت شخصی آن را اتخاذ کرد و در این باره نیز به من اطلاع داد. اگرچه نبودن ما مایه تاسف است اما «ما» به دیدارهای ماهانه خود برای گفت و گو در مورد زندگی و کسب و کار ادامه می دهیم. ما برای باقی زندگی خود همچنان دو دوست باقی می مانیم»

خبر کناره گیری «ما» زمانی منتشر شد که سافت بانک گزارش زیان 13 میلیارد دلاری سالانه خود را منتشر کرد.

در همین حال، صندوق رویای سافت بانک اعلام کرد از محل سرمایه گذاری های خود در شرکت هایی نظیر اوبر وی ورک و اویو، زیان 7/ 17 میلیارد دلاری را متحمل شده است.

سافت بانک در سال 1981 توسط ماسایوشی سان، کارآفرین و سرمایه دار ژاپنی، در توکیو بنیان گذاری شد. این شرکت در ابتدا کار خود را به عنوان توزیع کننده نرم افزار آغاز کرد؛ اما امروزه در عرصه های مختلفی همچون ارتباطات مخابراتی، فناوری اینترنت، حمل ونقل، دانش مالی، رسانه، روباتیک، سرمایه گذاری خطرپذیر و بسیاری حوزه های دیگر فعالیت می کند. گستره کاری و مقیاس فعالیت سافت بانک به قدری گسترده است که شرکت های معدودی را در دنیا می توان از این نظر با آن مقایسه کرد. 

سافت بانک با هدایت ماسایوشی سان به عنوان مدیرعامل، به موفقیت های قابل توجهی در دنیای پرفراز و نشیب تجارت و فناوری دست یافته و توانسته است جایگاه خود را به عنوان یکی از بزرگ ترین و با ارزش ترین شرکت های عمومی در دنیای امروز تثبیت کند.