آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بورس کالا
۱۵

خبر شرکت ها

فرمول جدید قیمت گذاری محصولات فولادی ستاد تنظیم بازار

گروه شرکت ها - آزاده حسینی : ابطال مکررمعاملات فولاد در بورس کالا، عطش بازار برای محصولاتی نظیر شمش فولاد و انواع ورق و همچنین رشد قیمت ها را به دنبال داشت. این در حالی است که وزارت صمت در راستای ساماندهی و کنترل قیمت ها معاملات فولاد در بورس کالا را باطل کرده است. در همین راستا تولیدکنندگان فولاد از فرمول هایی که از سوی معاونت قبلی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای قیمت های پایه محصولات فولادی در نظر گرفته بود اظهار نارضایتی کردند و رشد قیمت های بازار نسبت به نرخ پایه و باز بودن سقف رقابت در بورس کالا باعث شد تا سطح قیمت های بورس کالا از نرخ های جهانی بالاتر برود و در نهایت معاملات از سوی وزارت صمت باطل شدند.

از همین رو وزارت صمت جلسات مکرری با تولیدکنندگان فولاد برگزار کرد و در نهایت ستاد تنظیم بازار برای تعیین فرمولی که هم رضایت تولیدکنندگان را به دنبال داشته باشد و هم مصرف کنندگان نهایی محصولات را با قیمت های مناسب خریداری کنند، وارد عمل شد و روز گذشته قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا تصویب شد. طبق این مصوبه قیمت پایه عرضه شمش فولادی در بورس کالا، معادل 88 درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران در خلیج فارس، بر مبنای محاسبه نرخ ارز نیمایی تعیین شد. همچنین مقرر شد که سقف رقابت در معاملات شمش فولادی در بورس کالا، 12 درصد باشد. پیش از این، قیمت پایه شمش فولادی، معادل 83 درصد قیمت فوب شمش صادراتی ایران بود.درمورد قیمت میلگرد نیز در جلسه کارگروه تنظیم بازار تصمیم گیری شد. بر این اساس، قیمت پایه عرضه میلگرد در بورس کالا، 11 درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش فولادی تعیین می شود و سقف رقابت در معاملات میلگرد نیز 10 درصد شد.در مورد قیمت های پایه تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز بر اساس 14 درصد بالاتر از میانگین قیمت هفتگی شمش در بورس کالا و با سقف رقابت 10 درصدی تعیین شد.در جلسه کارگروه تنظیم بازار، قیمت پایه ورق گرم در معاملات بورس کالا، 95درصد قیمت جهانی تصویب شد و سقف رقابت در معاملات ورق گرم نیز 5 درصد مصوب شد.قیمت پایه ورق سرد نیز در معاملات بورس کالا تا اطلاع ثانوی 20 درصد بالاتر از قیمت میانگین کشف شده ورق گرم تحویلی به مشتریان خواهد بود و سقف رقابت در معاملات ورق سرد، 5درصد خواهد بود.همچنین مقرر شد تولیدکنندگان محصولات نهایی در صورت خرید از بورس کالا با یک ماه تنفس 60 درصد محصول خریداری شده در بورس کالا را عرضه کنند تا امکان خرید مجدد و صادرات را داشته باشند.با اعتراض انجمن(تولیدکنندگان فولاد ایران) به اینکه در تصمیمات اخیر وزارت صمت، مشارکتی نداشته مقرر شد این تصمیمات ستاد تنظیم بازار فعلا مصوب و اجرایی شود و پس از دو هفته اگر نقدی به روند معاملات وجود داشت، بسته پیشنهادی تشکل های مرتبط در کمیته تخصصی فولاد بررسی و نظرات آنها اعمال شود.

جذب بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه برای توسعه معادن

گروه شرکت ها : به منظور توسعه معادن کشور بیش از 26 هزار میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی جذب می شود.با سرمایه گذاری بخش خصوصی نقش معدن در تولید ناخالص داخلی ارتقا می یابد و در سال جهش تولید، بخش معدن با بهره گیری از سرمایه بخش خصوصی، با شتاب بیشتری به سمت تولید اشتغال و ارزش افزوده برای کشور حرکت می کند.روابط عمومی شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران طی گزارشی با تاکید بر اینکه استراتژی ایمپاسکو، همراستا در مسیر استفاده از پتانسیل های معدنی بخش خصوصی است، اعلام کرد: برای تحقق اهداف کلان بخش معدن و جذب سرمایه بخش خصوصی در اجرای طرح های این بخش، از سال 95 تاکنون 26 هزار و 500 میلیارد تومان از طرح های شرکت ایمیدرو و ایمپاسکو با مدیریت و نظارت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به بخش خصوصی واگذار شده است.

بر اساس این گزارش، 12 مورد ازجمله طلای هیرد، مجتمع پتاس خور و بیابانک و بخشی از معادن در سال 98 از طریق شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، برون سپاری شده است.طی این مدت بیش از 80 جلسه با سرمایه گذاران داخلی و نیز 10 تیم سرمایه گذار خارجی از کشور های چین، تاجیکستان، عراق، گرجستان و... برگزار شده و 5 هزار میلیارد تومان طرح با مدیریت و نظارت ایمپاسکو در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است. شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در نظر دارد تا افق 1404 از طریق هم افزایی با بخش خصوصی توانمند، به عنوان یک شرکت معدنی مرجع در اکتشاف، کارآمد در استخراج و فرآوری و نوآور در توسعه مواد معدنی در کشور باشد. همچنین با به کارگیری تمام پتانسیل های بخش خصوصی و دولتی در مسیر فعال سازی ظرفیت های معدنی کشور،  ایمپاسکو درصدد است که طی سال جاری تفاهم نامه و همکاری ها میان بخش خصوصی و شرکت ادامه پیدا کند.بر اساس این گزارش، بخش معدن طی چند دهه گذشته، نقش موثری در تولید ناخالص داخلی داشته است اگرچه فشار ناشی از تحریم ها باعث شده که دسترسی به تکنولوژی های روز در بخش معدنی سخت شود، اما خوشبختانه بخش خصوصی کشور، هم تعهد و هم تخصص کافی را برای عبور از این شرایط در اختیار دارد و ایمپاسکو همکاری و استفاده از توان تخصصی و مالی بخش خصوصی را به عنوان یک راهبرد پیش روی خود قرار داده است.