آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
جامعه
۱۳
محیط زیست

تنها مرکز تخصصی بازپروری حیات وحش در آستانه تعطیلی

یک فعال محیط زیست با اشاره به قوت گرفتن گمانه زنی ها درباره تعطیلی مرکز بازپروری حیات وحش پردیسان اظهار کرد: حذف تنها مرکز تخصصی بازپروری حیات وحش به قاچاق حیات وحش دامن می زند.

به گزارش مهر، در ماه های پایانی سال گذشته که در عین ناباوری خبر رسید، سازمان حفاظت محیط زیست تهران تعدادی از حیوانات کلینیک پردیسان را به باغ وحش ها و باغ پرندگان کشور پیشکش کرد و داد از نهاد فعالان محیط زیست بلند شد، موضوعی که خشم دوستداران طبیعت را بیشتر بر می انگیخت، این بود که بسیاری از این حیوانات قابلیت بازگشت به طبیعت را داشتند اما سازمان ترجیح داد آنها را در اختیار باغ وحش داران قرار دهد تا باقی عمر غم انگیز و دردناک خود را در قفس های تنگ و تاریک سپری کنند.

فرزاد علیزاده، فعال حقوق حیوانات در گفت وگو با مهر با بیان اینکه شواهد و قرائن حاکی از این بود که کلینیک پردیسان در آینده ای نه چندان دور تعطیل شود و چندی پیش تر نیز با دامپزشک این مرکز قطع همکاری شده بود، گفت: همان زمان مسوولان مربوطه هرگونه تعطیلی تنها کلینیک تخصصی حیات وحش سازمان را صراحتا رد کردند و دلیل انتقال حیوانات را ساخت و ساز و عملیات عمرانی عنوان کردند، عملیاتی که هیچ گاه اجرا نشد.

او در ادامه گفت: با شروع سال جدید درست هنگامی که تمامی افکار عمومی درگیر بیماری کرونا بود، در سکوت کامل خبری با انتقال 3 یوز در اسارت به سمنان (مهم ترین گونه های جانوری موجود در پردیسان) مشخص شد که تصمیم سازمان برای تعطیلی کلینیک جدی است. انتقالی که حرف و حدیث های فراوانی را به همراه داشت و سازمان هیچ گاه نتوانست اشتباهات و قصور انجام شده در این انتقال را توجیه کند.

این فعال حقوق حیوانات با اشاره به اینکه به تازگی به کارمندان کلینیک پارک پردیسان اطلاع داده شده که روزهای پایانی کار خود را در این مرکز سپری می کنند، ابراز کرد: به این ترتیب تنها کلینیک تخصصی دولتی حیات وحش برای همیشه تعطیل خواهد شد.

او در ادامه اظهار کرد: با توجه به سکوت محیط زیست در این زمینه مشخص نیست چرا مدیران حوزه محیط طبیعی این سازمان اصرار بر تعطیلی و حذف این مرکز دارند و وضعیت حیواناتی که پس از تعطیلی این مرکز نیاز به رسیدگی پزشکی و تیمار دارند، چیست و دوران نقاهت خود را چگونه و در کجا باید سپری کنند؟

علیزاده با اشاره به اینکه نبود تنها مرکز تخصصی دولتی حیات وحش به قاچاق حیات وحش دامن می زند، گفت: وقتی مجموعه ای که وظیفه ذاتی اش حفظ و صیانت از حیات وحش و محیط زیست کشور است با حیات وحش این کشور این گونه رفتار می کند، آیا شکارچیان را مستعد تخلفات شکار نمی کند؟ اساسا رسالت سازمان حفاظت محیط زیست چیست؟