آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بانک و بیمه
۱۲

خبر شرکت ها

توضیح بانک رفاه درباره گواهی سپرده سکه

گروه شرکت ها : در پی انتشار برخی اخبار در فضای مجازی و رسانه ها مبنی بر خرید و فروش سکه طلا توسط برخی بانک ها، بانک رفاه توضیحاتی را برای تنویر افکار عمومی منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک رفاه کارگران، اواخر سال 1394 بازار معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بورس کالا آغاز به کار کرد و علاوه بر بانک رفاه تا سال 1398 سه بانک صادرات، سامان و ملت نیز به این بازار وارد شده اند. بر این اساس، دارندگان سکه طلا با ارائه مدارک شناسایی معتبر به خزانه بانک رفاه مراجعه و سکه های خود را به انبار تحویل می دهند و پس از اعتبار سنجی سکه ها و پرداخت هزینه ارزیابی، در مقابل قبض انبار موقت گواهی سپرده دریافت می کنند. سپس می توانند با مراجعه به کارگزاری ها یا سامانه معاملات برخط سهام، سکه های خود را به فروش برسانند.

با توجه به فرآیند فوق، بانک رفاه هیچ نقشی در خرید، فروش و عرضه سکه نداشته و تنها انباردار بورس کالا است. از این رو بانکی که بر اساس مستندات قانونی به عنوان انباردار بورس کالا شناخته می شود، نمی تواند نقشی در قیمت گذاری سکه در بورس کالا داشته باشد.

انتصاب اعضای هیات عامل بانک دی

گروه شرکت ها : در مراسمی با حضور اعضای هیات مدیره، معاونان و مدیران ارشد بانک دی، فریدون رشیدی، نایب رئیس هیات مدیره، حسین ظریفی، معاون مالی، مجتبی حیدری، معاون سرمایه انسانی و پشتیبانی و محمدعلی بخشی زاده، معاون فناوری اطلاعات و بانکداری الکترونیک به عنوان اعضای هیات عامل بانک دی منصوب شدند.

به گزارش روابط عمومی بانک دی، برات کریمی، مدیرعامل بانک دی در این مراسم به شرایط رو به رشد شاخص های عملکردی بانک دی اشاره کرد و گفت: بانک دی در سه ماه اخیر روند مثبت رو به رشدی را در زمینه کاهش قیمت تمام شده پول، رشد منابع ارزان قیمت و کاهش مطالبات معوق آغاز کرده است.مدیرعامل بانک دی با اشاره به اینکه با انتصاب اعضای هیات عامل گامی اساسی در زمینه حاکمیت شرکتی برداشته می شود که علاوه بر کاهش ریسک های بانک با برقراری نظام کنترل داخلی موثر، کارآیی و اثربخشی فعالیت ها افزایش می یابد، گفت: حاکمیت شرکتی فرآیندی پیشرفته از مدیریت و اداره یک سازمان است که در عین محافظت از منافع سایر ذی نفعان، از طریق شفاف سازی نقش و مسوولیت های همه افراد در حوزه حاکمیت و نیز پاسخگو کردن آنان در انجام مسوولیت های خود، هدف عمده آن ارزش آفرینی برای سهامداران است.

در ادامه این مراسم، نصرت الله شهبازی، رئیس هیات مدیره بانک دی اجرای حاکمیت شرکتی را متناسب با ماموریت های تخصصی بانک و استراتژی ها دانست و افزود: پیاده سازی حاکمیت شرکتی مبتنی بر یک نظام پاسخگویی و مسوولیت پذیری و افزایش شفافیت در بانک دی است که امیدواریم این مهم به بهترین نحو ممکن محقق شود.رئیس هیات مدیره بانک دی هدف اصلی حاکمیت شرکتی را تعیین کنترل ها و نظارت های صحیح بین سهامداران، هیات مدیره و مدیران اجرایی دانست و گفت: سعی داریم با پیاده سازی حاکمیت شرکتی در بانک دی با توزیع اختیارات و به کارگیری مکانیزم های کنترلی مناسب توسط هیات مدیره، هیات عامل و سهامداران، پاسخگویی به دیگر ذی نفعان بانک را تقویت کنیم و با ایجاد ساختاری در راستای نظارت و کنترل بر عملکردها، زمینه دستیابی موثر به اهداف سازمان و اجرای آنها را فراهم کنیم.در ادامه این مراسم فریدون رشیدی، نایب رئیس هیات مدیره، پیاده سازی حاکمیت شرکتی را گامی موثر در تسهیل فرآیندها دانست و گفت: حاکمیت شرکتی دربرگیرنده تمامی فرآیندها و ساختارهایی است که موسسات مالی را در امر هدایت و راهبری امور با هدف اطمینان از امنیت و سلامت عملکردی آنها یاری می کند که این مهم در بانک دی در گام اول با انتصاب هیات عامل در حال پیاده سازی است. رشیدی با اشاره به اهمیت جریان اطلاعات در بانک گفت: اطلاعات و تصمیم های مهم سازمانی باید به بهترین نحو در سازمان جریان و نشر یابد تا سرعت ارائه خدمات و پاسخگویی به ذی نفعان تسریع شود.

همچنین در حاشیه این مراسم کریمی، مدیرعامل بانک دی، طی حکمی سید حسین میناکار را به سمت سرپرست امور روابط عمومی و حوزه مدیریت بانک دی منصوب کرد.

احراز هویت سجام در بانک سپه رونمایی شد

گروه شرکت ها : مراسم رونمایی از سامانه جامع اطلاعات مشتریان (سجام) در شعب منتخب بانک سپه با حضور حسین فهیمی مدیرعامل سپرده گذاری مرکزی و خسرو فرحی عضو هیات مدیره این بانک برگزار شد.

حسین فهیمی، مدیرعامل سمات در این مراسم با بیان اینکه سجام درگاه ورودی سهامداران به بازار سرمایه است، گفت: این سامانه زیر ساخت های خدماتی فراوانی را در این بازار فراهم خواهد کرد به گونه ای که توزیع متمرکز سود و حضور در مجامع الکترونیک از طریق سجام عملیاتی خواهد شد و سهامداران سود سهام شرکت های بورسی و فرابورسی، صندوق های سرمایه گذاری و انواع اوراق را دریافت خواهند کرد.

عضو هیات مدیره بانک سپه با بیان اینکه 58 شعبه این بانک مسوولیت احراز هویت سجام را برعهده خواهند داشت، افزود: تمهیدات لازم برای تجهیز 580 شعبه بانک سپه برای احراز هویت سهامداران پیش بینی شده است که امیدواریم در روزهای آینده شاهد راه اندازی این شعب در سراسر کشور باشیم.

فرحی خاطر نشان کرد: بانک سپه در راستای افزایش تعاملات خود با بازار سرمایه، شعبه ویژه ای را به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه اختصاص داده است تا بتواند در آینده نزدیک خدمات بازار سرمایه را در شعب منتخب خود ارائه دهد.

درحال حاضر 842 شعبه شرکت های کارگزاری، 1967 دفتر پیشخوان دولت و 261 شعبه بانک شهر، موسسه اعتباری ملل و شعب منتخب بانک صادرات ایران، آینده و سپه مسوولیت احراز هویت سهامداران بازار سرمایه را برعهده دارند.