آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
بانک و بیمه
۱۳

خبر

بریتانیا از نظام تعرفه ای جدید پسابرگزیت رونمایی کرد

بریتانیا دیروز نظام تعرفه ای جدیدی را به عنوان جایگزین تعرفه های خارجی اتحادیه اروپا برای دوران پسابرگزیت معرفی کرد. به گزارش «ایبنا» از رویترز، بریتانیا بعد از دهه ها برون سپاری سیاست های تجاری خود به اتحادیه اروپا در جست وجوی انعقاد قراردادهای آزاد تجاری با کشورهای جهان است و در نظر دارد تا توافق نامه هایی را به مرحله اجرا درآورد که 80 درصد تجارت بریتانیا را تا سال 2022 پوشش می دهد. در این نظام جدید، تعرفه 10 درصدی بر خودرو حفظ شده اما باقی تعرفه ها بر ده ها میلیارد دلار از کالاهای واردات کاهش یافته است. نظام تعرفه جدید که از ژانویه 2021 اجرایی می شود، نمایانگر گذار از چیزی است که برخی از مقامات بریتانیا آن را سازوکار بیش از اندازه پیچیده اتحادیه اروپا می خوانند و همزمان با مذاکره این کشور با آمریکا و اتحادیه اروپا، بر توانایی های آن برای اثبات ثبات خود صحه می گذارد. اما این به آن معنا است که اگر بریتانیا و اتحادیه اروپا تا پایان سال جاری از رسیدن به توافق تجارت آزاد، ناکام بمانند، قیمت برخی از اقلام غذایی، خودروها و تعدادی از محموله های شیمیایی وارداتی از بلوک، به شدت افزایش خواهد یافت.

کدام کشورها بهترین مزایای بیمه بیکاری را دارند؟

با نگاهی به لیست کشورهای عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه درخصوص میزان پرداخت بیمه بیکاری مشاهده می شود که پرتغال بالاترین میزان و ایالات متحده پایین ترین میزان از حقوق اصلی افراد بیکار شده در طول شش ماه را پرداخت می کنند. به گزارش بلومبرگ، در حال حاضر دولت استرالیا در واکنش به شرایط ایجاد شده به واسطه شیوع ویروس کرونا، میزان پرداختی به بیکاران را دو برابر کرده است.

به صورت موقت، افرادی که مشمول دریافت بیمه بیکاری در این دوران هستند، بدون احتساب کمک اجاره و پرداختی خانواده، می توانند به جای 566 دلار برای دو هفته، نرخ پایه 1116 دلار دریافت کنند. با نگاهی به داده های ارائه شده توسط سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) مشاهده می شود میزان مبلغی که مشمولان بیمه بیکاری در طول شش ماه با احتساب حق مسکن و پرداختی والدین می توانند دریافت کنند، بسیار پایین تر از بسیاری کشورهای توسعه یافته است. این مزایای بیکاری در استرالیا، بین 27 درصد برای افراد مجرد بدون فرزند و 60 درصد از حداقل دستمزد آنها برای افرادی که دارای همسر و دو فرزند هستند، برای شش ماه از دوران بیکاری آنها در نظر گرفته می شود. با این حال، جالب توجه است که در این رتبه بندی، ایالات متحده پایین تر از استرالیا قرار دارد و افراد مجرد در طول شش ماه بیکاری خود، تنها 5 درصد از دستمزد اصلی خود را می توانند دریافت کنند. در بین کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، پرتغال، آلمان و فرانسه در صدر لیست دارای بهترین شرایط مزایای بیکاری قرار دارند و هر کدام به ترتیب، 75، 59 و 62 درصد از حقوق اصلی دریافتی توسط افراد مجرد را در طول شش ماه بیکاری آنها پرداخت می کنند.