آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
ورزش
۱۴
گزارش

ارسال دستورالعمل زمان بندی تمرینات و شروع مسابقات به باشگاه ها

لیگ برتر دوم تیر آغاز می شود

گروه ورزش: بعد از اینکه روز شنبه حسن روحانی دستور بازگشایی مسابقات ورزشی را صادر کرد، روز گذشته سازمان لیگ فوتبال با ارسال نامه ای به باشگاه ها و هیات های فوتبال استان های سراسر کشور زمان بندی تمرینات و آغاز مسابقات را رسما ابلاغ کرد. بر اساس این نامه که به امضای حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال رسیده است، تیم ها می توانند در صورت کسب صلاحیت های پزشکی تمرینات شان را از تاریخ 3 خرداد آغاز کنند. مسابقات نیز به صورت رسمی از تاریخ دوم تیر ماه آغاز می شود. البته پیش از این تاریخ و در 29 خرداد استقلال و فولاد خوزستان بازی معوقه خود را برگزار خواهند کرد. 

در این نامه آمده است: «احتراما با استناد به پروتکل مصوبه ستاد مبارزه با کرونا در ورزش که مورد تایید وزارت بهداشت نیز بوده و در روزهای آتی نیز مصوبات ارسال خواهد شد خواهشمند است با در نظر گرفتن تمامی جوانب امر نسبت به رعایت موارد ذیل توسط باشگاه ها و با نظارت ستاد مقابله با کرونا در ورزش دقت لازم را به عمل آورید. 

1-پیگیری امور مربوط به بازگشایی محل تمرینات و ورزشگاه ها توسط هیات فوتبال استان ها و باشگاه های ذی نفع از اداره کل ورزش و جوانان استان و انجام امور مربوط به ضد عفونی کردن آنها

2- فراخوان بازیکنان و عوامل کادر فنی توسط باشگاه ها

3- انجام تست های استاندارد مربوط به تشخیص ویروس کرونا برای بازیکنان و عوامل کادرفنی و اجرایی باشگاه ها طبق دستور ستاد مقابله با کرونا در ورزش

4- تحویل نتایج تست های انجام شده به ستاد فوق الذکر یا ایفمارک و اخذ مجوزهای لازم»

در بند 5 این نامه نیز جدول زمان بندی تمرینات و شروع مسابقات لیگ های برتر، دسته یک دو و سه به تیم ها داده شده است که به ترتیب زیر خواهد بود: 

لیگ برتر زمان شروع تمرینات 3 خرداد 1399 زمان مسابقه معوقه 29 خرداد 1399 زمان شروع هفتگی مسابقات 2 تیر 1399

لیگ دسته اول؛  زمان شروع تمرینات 5 خرداد 1399 زمان مسابقه معوقه 30 خرداد 1399 زمان شروع هفتگی مسابقات 4 تیر 1399

لیگ دسته دوم ؛ زمان شروع تمرینات 11 خرداد 1399 زمان مسابقه معوقه 5 تیر 1399 زمان شروع هفتگی مسابقات 10 تیر 1399

لیگ دسته سوم؛  زمان شروع تمرینات 11 خرداد 1399 زمان مسابقه معوقه 5 تیر 1399 زمان شروع هفتگی مسابقات 12 تیر 1399

در پایان این نامه نیز چنین آمده است: «بدیهی است با توجه به مصوبات ستاد مبارزه با کرونا در ورزش در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی و پزشکی در تمرینات و مسابقات، جزییات این پروتکل ها  متعاقبا  اعلام  می شود.»

با توجه به نامه فوق دیگر شک و تردیدی در شروع دوباره مسابقات فوتبال باشگاه های کشور وجود نخواهد داشت و تیم ها باید در اسرع وقت تمهیدات لازم برای حضور در رقابت ها را آغاز کنند. گرچه هنوز پروتکل های بهداشتی به دست باشگاه ها نرسیده اما یکی از اصلی ترین موارد این پروتکل بدون شک گرفتن تست کرونا از بازیکنان است. بنابراین احتمالا طی امروز یا فردا باید شاهد آزمایش دادن تمام بازیکنان و اعضای کادرفنی و اجرایی باشگاه ها باشیم. گفته می شود بازیکنان استقلال تهران امروز برای تست کرونا راهی آزمایشگاه خواهند شد. 

اما نکته ای که در این نامه به آن اشاره نشده، زمان پایان مسابقات است که تاریخی برای آن تعیین نشده است. در روزهای قبل سهیل مهدی و چند تن از اعضای ستاد مقابله با کرونا در ورزش اعلام کرده بودند مسابقات هر 5 روز یک بار انجام خواهد شد اما در نامه سازمان لیگ اشاره ای به این مساله نشده است. با این حال اگر همان اعلان قبلی را ملاک قرار دهیم مدت زمان برگزاری 9 هفته رقابت های لیگ برتر 45 روز به طول می انجامد و این یعنی آخرین هفته لیگ به بعد از نیمه تابستان موکول خواهد شد. احتمالا شانزدهم یا هفدهم این ماه. پیش تر گفته شده بود رقابت های لیگ قهرمانان آسیا از اواسط مرداد شروع می شود و از آنجایی که این رقابت ها به صورت متمرکز خواهد بود، رقابت های لیگ باید تا آن موقع به اتمام رسیده باشد. 

نکته بعدی که در نامه به چشم می خورد فرصت تقریبا یک ماهه به تیم ها برای آماده سازی است. این در حالی است که گفته می شد مدت زمان آماده سازی تیم ها 21 روز خواهد بود که این امر با مخالفت مربیان مواجه شده بود. اما با زمان بندی جدید و فرصت 30 روزه احتمالا تیم ها با شرایط بهتری از لحاظ آمادگی بدنی راهی مسابقات خواهند شد. 

حال باید منتظر ماند تا دستورالعمل دقیق اجرای پروتکل های بهداشتی به دست باشگاه ها برسد. روز گذشته مهرزاد خلیلیان، سرپرست فدراسیون پزشکی ورزشی روز گذشته گفت: «ما به عنوان فدراسیون پزشکی کاملا در اختیار فدراسیون فوتبال هستیم. وزیر ورزش برای برگزاری هرچه سالم تر تمرینات و مسابقات دستوراتی داده است. روز گذشته در حضور معاونان وزارت ورزش و بهداشت مسائلی مطرح شد. امیدواریم پروتکل های مربوطه توسط ناظرانی که با هماهنگی سازمان لیگ انتخاب می شوند و آموزش می بینند تمرینات به خوبی انجام شود تا فوتبال با کمترین مشکلات به اهدافی که دارد برسد. ما هم به عنوان ناظر، همیار همکاران هستیم که با شنیدن نظرات آنها خوشحال می شویم اگر ابهامی وجود دارد برطرف کنیم.» همچنین سهیل مهدی رییس سازمان لیگ درباره ارایه این پروتکل ها گفت که این دستورالعمل به زودی مورد بازبینی قرار می گیرد و با شفاف شدن برخی موارد به دست باشگاه ها خواهد رسید. 

چند روز قبل برخی از تیم های لیگ برتر با ارسال نامه به سازمان لیگ خواهان دریافت تسهیلاتی برای دریافت محصولات بهداشتی و محافظتی نظیر ماسک و مواد ضدعفونی کننده شده بودند. باید دید آیا ستاد مقابله با کرونا، فدراسیون پزشکی و سازمان لیگ فدراسیون فوتبال تمهیدی برای این مساله اندیشیده است یا خیر؟ باید در نظر داشت شاید تهیه این اقلام برای تیم های متمول کار چندان سختی نباشد اما برخی تیم های دسته های یک، دو و سه و حتی لیگ برتری برای داشتن چنین اقلامی محدودیت هایی دارند. روز سه شنبه مهدی تارتار، سرمربی تیم نفت مسجد سلیمان در مصاحبه ای عنوان کرد: «من فکر می کنم بهترین راهکار این بوده که مسابقات ادامه پیدا کند و این موضوع اتفاق خیلی خوبی است اما باید همه چیز در  نظر گرفته  شود. تیم ما یک تیم بی بضاعت است. ما همین الان می خواهیم تمرینات را شروع کنیم اما پولی نداریم که اولا تست کرونا بدهیم و بعد مواد ضدعفونی کننده خریداری کنیم. حتی زمین تمرین هم نداریم.» تارتار برای حل این معضل تیم ها از دولت درخواست کرد برای این منظور به تیم ها  وام  پرداخت کند.