آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
ورزش
۱۴
نقد

رییس سابق فدراسیون فوتبال بعد از مدت ها ظاهر شد

تاج کی قرار است پاسخگو باشد؟

علی ولی اللهی

مهدی تاج، رییس مستعفی فدراسیون فوتبال بعد از مدت ها رویت شد. او که بعد استعفا از ریاست فدراسیون فوتبال به بهانه بیماری  قلبی از کشور خارج  شده بود چند وقت قبل به ایران بازگشت. او در این مدت درباره تمام انتقاداتی که از او و فدراسیون تحت امرش می شد سکوت و تنها به انتشار یک استوری در صفحه اینستاگرامش بسنده کرده بود. در آن استوری او قول داده بود در مورد برخی مسائل فوتبال افشاگری خواهد کرد. با این حال خبری از مهدی تاج و افشاگری هایش نشد. در این مدت وضعیت فدراسیون فوتبال روز به روز بدتر شد و مشکلات یکی پس از دیگری از راه رسیدند؛ مشکلاتی که همه ریشه در دوران مدیریت تاج و همکارانش داشت. شکایت ویلموتس و کی روش و دردسرهای اساسنامه و بدهی هایی که روی هم انباشته شدند. 

با این وجود و بعد از این غیبت نسبتا طولانی تاج دیروز در یک بخش خبری صداوسیما به چند سوال به صورت گذری پاسخ داد تا لااقل مخاطبان فوتبال متوجه شوند که ایشان هنوز قدرت تکلم دارند. او در مورد ادعای ویلموتس که گفته بود ایران سر من کلاه گذاشته، گفت در واقع ویلموتس سر ما کلاه گذاشته! در مورد شکایت کی روش هم گفت ما به او قول داده بودیم در صورت کسب مقام سومی جام ملت ها 200 هزار دلار پاداش بدهیم اما مسابقه رده بندی برگزار نشد در حالی که دوره های قبل برگزار شده بود. 

همین دو پاسخ کوتاه از رییس پیشین فدراسیون فوتبال نشان می دهد که چرا وضعیت امروز این نهاد به این شکل درآمده. نهادی که بر اساس برخی اخبار غیررسمی بیش از 200 میلیارد تومان بدهی دارد، تمام درآمدها و پاداش هایش نزد فیفا و ای اف سی را که رقمی نزدیک به 20 میلیون دلار بوده خرج کرده اما نه تنها چیزی به فوتبال کشور اضافه نکرده بلکه حتی پاداش 22 میلیون تومانی زنان فوتسالیست قهرمان آسیا را از دو سال پیش تا به امروز پرداخت نکرده است! 

آقای تاج به عنوان رییس فدراسیون حتی به خودش و همکارانش زحمت نداده بود که دستورالعمل مسابقات جام ملت های آسیا 2019 را یک بار مطالعه کند تا متوجه شود آن رقابت ها بازی رده بندی ندارد و بر همین اساس 200 هزار دلار از جیب ملت خرج نکند. ایشان اصلا احساس نیاز نکرده بود که پیش از امضای قرارداد با ویلموتس همه جوانب را بسنجد تا یک نفر از آن سر دنیا نیاید سرمان کلاه بگذارد و برود و بعد تقاضای 6 میلیون دلار غرامت کند. واقعیت این است که ویرانه ای که ایشان امروز از خودش به جا گذاشته معلوم نیست کی می تواند سر و سامان بگیرد.

با این حال نکته قابل تامل این است که چرا مهدی تاج همچنان به راحتی از زیر بار پاسخ دهی به رسانه ها و افکار عمومی و نهادهای نظارتی شانه خالی می کند؟ در واقع تاج هر موقع دلش بخواهد می رود و هر وقت دلش بخواهد برمی گردد و هر زمان صلاح بداند چند تا سوال را پاسخ می دهد و دوباره غیبش می زند. آیا قرار نیست بعد از این همه مدت یک نفر ایشان و همکاران شان را بازخواست کند؟ سوال امروز اهالی فوتبال این است که چه روابط نامکشوفی وجود دارد که باعث می شود مدیری که میلیاردها تومان به بیت المال ضرر وارد کرده است از زیر بار مسوولیت هایش شانه خالی کند؟