آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
شرکت ها
۲۷

بیست و هشتمین بانک؟

فاطمه بهادری

 «شرایط موسسه اعتباری ملل برای بانک شدن فراهم است.» این تیتر اغلب خبرهای سال های اخیر درخصوص موسسه اعتباری ملل است که به نقل از مسوولان موسسه منتشر شده است. در آخرین خبر این موسسه هم که در سایت کدال منتشر شده نیز پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده درخصوص افزایش سرمایه است. این یکی از آخرین گام های موسسه برای تبدیل شدن به بانک در آخرین زنجیره اخذ مجوزهای فعالیت بانکی است.

در این اطلاعیه که در پایان فروردین ماه منتشر شد، اعلام شده با توجه به ماده 3 دستورالعمل مراحل زمانی افزایش سرمایه شرکت های ثبت شده نزد سازمان بورس و اوراق بهادار، گزارش توجیهی پیشنهاد افزایش سرمایه از مبلغ 606 میلیارد تومان به مبلغ یک هزار میلیارد تومان از محل آورده نقدی سهامداران ارائه شده است که انجام افزایش سرمایه یادشده منوط به موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار و تصویب مجمع عمومی فوق العاده است. این افزایش سرمایه برای دستیابی به اهداف توسعه ای موسسه، افزایش توان رقابت پذیری، افزایش نسبت کفایت سرمایه و همچنین کاهش ریسک ناشی از آن است که در تاریخ 19اسفند ماه 1398به تصویب هیات مدیره رسیده است.

موسسه اعتباری ملل یکی از آخرین نسل های موسسات اعتباری با قدمتی 33ساله است؛ این موسسه در سال 1366 با نام صندوق قرض الحسنه عسکریه و در شب ولادت امام حسن عسکری (ع) فعالیت خود را آغاز کرد(بعدها با توجه به نام عسکریه به معنای ارتش، این شائبه پیش می آمد که موسسه مربوط به نیروهای نظامی کشور است و با الزام بانک مرکزی برای تغییر اسامی ائمه و مقدسات روی موسسات پولی، نام آن در فراخوانی و با رای مردم به ملل تغییر یافت.) موسسه ملل در سال 1373 با شکل گرفتن وزارت تعاون به عنوان اولین تعاونی اعتبار آزاد در سطح کشور مجوز فعالیت خود را از وزارت تعاون گرفت.

سپس موسسه با فراهم کردن اسناد و مدارک مورد نیاز و اخذ مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار در ابتدای سال 1390 برای تامین سرمایه مورد نیاز و تبدیل شدن به سهامی عام، اقدام به پذیره نویسی سهام کرد که پس از اتمام مراحل پذیره نویسی و بررسی و تایید بانک مرکزی و سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ12 تیرماه 1390 نزد اداره کل ثبت شرکت ها به عنوان موسسه مالی و اعتباری سهامی عام ثبت شد.اما درحال حاضر موسسه اعتباری ملل با سرمایه 606 میلیارد تومانی، در پی اخذ مجوز افزایش سرمایه و سپس تبدیل شدن به بانک است؛ این موسسه براساس اطلاعات منتشر شده 340 شعبه و2 هزار و210 پرسنل دارد.ملل تقاضایش برای تبدیل شدن به بانک را به صورت کتبی به بانک مرکزی فرستاده، اما همان گونه که اشاره شد، هنوز منتظر تصمیم بانک مرکزی است؛ از زمان تبدیلش به موسسه هم 9 سال می گذرد.(از نظر ضوابط قانونی موسسه با سابقه یکسال به بالا می تواند به بانک تبدیل شود.)

سید امین جوادی، مدیر عامل موسسه اعتباری ملل نیز اعلام کرده که با توجه به اینکه هیات مدیره موسسه اعتباری ملل همیشه استفاده از فرصت ها را برای حفظ حقوق سهامداران در سرلوحه کار خود قرار می دهد، بنابراین درحال حاضر هیچ گونه مصوبه ای برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نداشته اما افزایش سرمایه از این محل و استفاده از فرصت داده شده را غنیمت شمرده و در آینده نزدیک برنامه خود را برای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها اعلام خواهد کرد.

موسسه اعتباری ملل در سال 1374 به میزان 5/ 5میلیون تومان سرمایه داشته که در سال 96 به 606 میلیارد تومان رسیده است. سپرده های موسسه ملل در سال 1398 به میزان 67/ 0درصد از حجم نقدینگی را شامل شده که موسسه پیش بینی می کند این درصد در سال جاری به (1399)81/ 0درصد برسد.این رقم در سال 1395 به میزان 79/ 0 درصد بوده است.نرخ رشد سپرده اشخاص موسسه در سال گذشته 55درصد بوده که در سال جاری وبا توجه به شرایط کرونایی سال 99وبا پیش بینی محتاطانه، این رقم 45 درصد پیش بینی شده است. این رقم در سال 1395 به میزان 30 درصد بود. مانده سپرده اشخاص نیز 151 هزار میلیارد ریال اعلام شده که که در محاسبات موسسه قرار است امسال به 219 هزار میلیارد ریال برسد. این رقم نیز در سال 1395 حدود 99هزار و350میلیارد ریال بود. سرانه سپرده شعب موسسه اعتباری ملل در سال 1395به میزان 310میلیارد ریال و در سال گذشته 446میلیارد ریال ثبت شد. بررسی میزان جذب سالانه سپرده های موسسه ملل در سال 1395 به میزان 22هزار و984بوده که در سال 98 به 53 هزار و752میلیارد ریال رسیده است.

 اهداف موسسه ملل

ازجمله اهداف مورد نظر موسسه اعتباری ملل کسب جایگاه مناسب در جذب سپرده ها در بین بانک های خصوصی و افزایش سهم این محصول در بازار،جذب سپرده ها ومنابع مالی مردم از طریق ارائه خدمات نوین بانکی، تلاش برای نهادینه کردن بانکداری الکترونیک پیشرفته وبه روز، اختصاص تسهیلات به پروژه های اقتصادی که اثرگذار در تولید ناخالص داخلی کشور است وجذب نیروهای متخصص وتقویت توان علمی وتخصصی موسسه با هدف کارآیی بالای آن اعلام شده است.

 پیشنهاد افزایش سرمایه

هیات مدیره موسسه ملل پیشنهاد داده که براساس نتایج حاصل از ارزیابی های اقتصادی و مالی و قابلیت اجرای برنامه ها سرمایه موسسه از مبلغ 6060 میلیارد ریال به مبلغ 10 هزارمیلیارد ریال از محل آورده نقدی سهامداران افزایش یابد ومحقق ساختن آن در اختیار هیات مدیره قرار گیرد تا پس از اخذموافقت بانک مرکزی نسبت به اجرای آن اقدام شود. افزایش سرمایه در یک مرحله صورت می پذیرد که از محل آورده نقدی سهامداران خواهد بود. در صورت تحقق این افزایش سرمایه،کفایت سرمایه موسسه برای تبدیل شدن به بانک افزایش می یابد و موسسه ملل بیست و هشتمین بانک کشور(بدون احتساب بانک های ادغامی) خواهد بود.