آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
خودرو
۱۶

جهان خودرو

از سرگیری خودروسازی در آمریکا

دنیای اقتصاد : خودروسازی ایالات متحده، بازگشایی کارخانه های خود در این کشور را از روز دوشنبه به تدریج آغاز کرد. در حالی که این صنعت در تلاش برای از سرگیری فعالیت های خود پس از تعطیلی های ناشی از شیوع جهانی کرونا در ماه مارس و آوریل است، سازندگان قطعه نیز همزمان فعالیت خود را برای به حرکت درآوردن زنجیره تامین قطعات کارخانه های خودروسازی آغاز می کنند. بیش از یک میلیون کارگر آمریکایی هم اکنون برای شرکت های خودروسازی در این کشور فعالیت می کنند. خودروسازانی نظیر جنرال موتورز، فورد موتور و فیات-کرایسلر همگی چند هفته ای است که در حال ایجاد بستر لازم برای بازگشایی کارخانه های خود هستند. صنعت خودرو همچنین 6 درصد از فعالیت های اقتصادی آمریکا را به خود اختصاص می دهد. ازسرگیری فعالیت کارخانه و فروش محصولات آنها برای خودروسازان که طی دو ماه گذشته با افت بی سابقه ورود نقدینگی مواجه بوده اند، امری حیاتی است. به نظر می رسد در این برهه تمرکز خودروسازان آمریکایی بر تولید محصولات پرفروش تر باشد.

 
آزمایش جالب فورد با فضولات پرندگان

دنیای اقتصاد : فضولات پرندگان یکی از علل اصلی تخریب رنگ خودرو است و از این رو فورد اروپا اقدام به ساخت فضولات مصنوعی پرنده کرد تا بتواند دوام رنگ خودروهای خود را در مقابل آن آزمایش کند. از آنجا که خاصیت اسیدی می تواند روکش رنگ را از بین ببرد، مدفوع پرنده می تواند یکی از مخرب ترین عوامل محیطی خرابی رنگ خودرو باشد. برای مبارزه با این مشکل، شرکت فورد تعدادی قطره سنتزی آزمایشگاهی ساخته تا رژیم غذایی مختلف پرندگان اروپایی را پوشش دهد. زمانی که فورد پانل های آزمایشی را با مدفوع مصنوعی کاملا پوشاند، آنها را در دمای 40، 50 و 60 درجه سلسیوس قرار می دهد تا شرایط محیط زیست طبیعی را فراهم سازد. محققان فورد اروپا دریافتند موادی که پرندگان می خورند باعث اسیدی شدن مدفوع آنها می شود. در ضمن فورد توضیح داد که فضولات پرندگان فقط شامل مدفوع نمی شوند. چنانچه یک گونه خاص رنگ در این آزمایش شکست بخورد فرمول آن آنقدر تغییر داده می شود تا موفقیت حاصل شود.

 
دستگیری سارق با خودروی تسلا

دنیای اقتصاد : مالک یک دستگاه خودروی تسلا در کالیفرنیا از ویژگی کنترل از راه دور در تلفن همراهش برای جلوگیری از به سرقت رفتن خودروی خود استفاده کرده است. پلیس ماجرا را این گونه شرح داده است که سارق وارد خودرو تسلا مدل 3 برقی می شود و مالک خودرو را وادار به خروج از خودرو می کند. مالک هم به سرعت از خودرو خارج می شود ولی پیش از آنکه سارق بتواند فرار کند موتور برقی خودرو را به وسیله اپلیکیشن تلفن همراه تسلا غیرفعال و درب های خودرو را قفل می کند. زمانی که ماموران پلیس از راه می رسند سارق را محبوس در داخل خودرو می بینند؛ چراکه نتوانسته بود کلید باز کردن قفل درب خودرو را پیدا کند. پلیس متهم را به جرم ربودن خودرو دستگیر کرد. گفته می شود وی تحت تاثیر مواد مخدر بوده است. شرکت خودروسازی تسلا، چند سالی است که با تولید خودروهای تمام برقی و هوشمند خود انقلابی را در صنعت خودرو راه انداخته است.