آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۲
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

تخلفات پمپئو در وزارت خارجه آمریکا

گروه بین الملل : اخراج«استیو لینیک»  بازرس ویژه وزارت امور خارجه آمریکا به دستور ترامپ ، اعتراض مخالفان کاخ سفید را به همراه داشته است.شبکه «یورو نیوز» در این خصوص می نویسد:«بنا بر اعلام یکی از مقامات کنگره آمریکا که در جریان پرونده اخراج استیو لینیک، بازرس کل وزارت خارجه این کشور بوده است ، احتمالا  علت اخراج او تحقیقاتش درباره تخلفات سازمانی مایک پمپئو بوده است.لینیک، بازرسی مستقل محسوب می شد.»

بنا بر گزارش یورو نیوز و برخی رسانه های غربی مانند واشنگتن پست، اصلی ترین اتهام وزیر خارجه آمریکا ، سوءاستفاده از مقام خود در وزارت خارجه آمریکا بوده است. در این گزارش ها آمده است :«پمپئو  یکی از کارکنان وزارت خارجه آمریکا را به انجام کارهای شخصی خود و امور مربوط به خانه اش گمارده است؛ اموری مانند بردن لباس ها به خشک شویی، به گردش بردن سگ خانواده  و یا انجام کارهایی مثل رزرو  رستوران! که بازرس برکنار شده وزارت خارجه آمریکا نیز مشغول تحقیق در خصوص این اتهامات بوده است.»

اقدامات نظارتی«لینیک» و افشاگری های وی در خصوص برخی تخلفات سازمانی رایج در وزارت خارجه آمریکا، خشم ترامپ را نیز برانگیخته بود. قبلا نیز خبرگزاریNBC گزارش هایی را درباره سوءاستفاده پمپئو از پرسنل وزارت خارجه برای کارهای شخصی و تحقیق استیو لینیک دراین باره منتشر کرده بود.نکته جالب توجه این که وزارت خارجه آمریکا به این اتهامات پاسخی نداده است. به نظر می رسد اتفاق قابل تاملی در کاخ سفید و وزارت خارجه آمریکا رخ داده است! مایک پمپئو، دستور اخراج بازرسی که وظیفه رسیدگی به تخلفات وی را داشته صادر کرده  و  این دستور بلافاصله مورد تایید ترامپ قرار گرفته است! به عبارت بهتر،هیچ کس در ایالات متحده ، حق نظارت بر امور مربوط به دولت و تخلفات وزرا و دیگر مقامات را ندارد.ترامپ بارها مخالفان خود را  در دولت و کسانی که نسبت به عملکرد یا برخی تصمیمات وی معترض بوده اند را از سمت خود برکنار کرده است. او حتی وجود  رکس تیلرسون (وزیر خارجه سابق آمریکا) را نیز در کنار خود تحمل نکرد. پس از  رکس تیلرسون، پمپئو به یکی از اصلی ترین مهره های ترامپ در کاخ سفید تبدیل شده است، وزیری که کوچک ترین مخالفتی با سخنان و تصمیمات رئیس جمهور آمریکا ندارد! 

اگرچه سناتورهای دموکرات، مخالفت خود را با اخراج بازرس ویژه وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده و گفته اند در این خصوص تحقیقات کاملی را صورت خواهند داد، اما انجام این اقدامات سیاسی و نمایشی کاملا بی فایده است! در طول دهه های اخیر، شاهد بروز مفاسد متعددی در وزارت خارجه، وزارت خزانه داری و دیگر نهادهای دولتی در این کشور بوده ایم. بااین حال جریان حاکم بر کاخ سفید (اعم از دموکرات یا جمهوری خواه) ، مسیر هرگونه تلاشی برای بازرسی مستقل از وزرا    و     افراد تاثیرگذار     در کابینه را بسته است. هم اکنون قرعه به نام پمپئو و جمهوری خواهان افتاده است! بدون شک در صورتی که دموکرات ها در انتخابات ریاست جمهوری امسال پیروز شوند و سکان هدایت کاخ سفید را در دست بگیرند، شاهد بروز رخدادهای مشابهی در این کشور خواهیم بود. فساد سیستماتیکی که در ساختار سیاسی و اجرایی ایالات متحده وجود دارد، به اندازه ای فراگیر است که عملا امکان اصلاح یا ترمیم آن وجود ندارد. تا زمانی که قدرت میان دو حزب دموکرات و جمهوری خواه (دو جریان سنتی آمریکا) در گردش می باشد، شنیدن اخباری از این دست اجتناب ناپذیر خواهد بود.