آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
صفحه آخر
۲۰
کافه میرداماد

گفت و گو با شوکت حجت، یکشی از دوبلورهای سریال «قصه های جزیره»

داستانی برای تمام نسل ها

گفتگو: طاهره آشیانی

این که سریال «قصه های جزیره» حدود 25 سال است از شبکه های مختلف تلویزیون پخش می شود و در همه این سال ها بیننده داشته، جای تعجب ندارد. این که شخصیت های این سریال را چند نسل است دوست دارند و با یک یا چند نفر از آنها ارتباط برقرار می کنند هم قابل درک است. قصه های جزیره، سریالی استاندارد است که یک خاصیت مهم دارد؛ حال بیننده را خوب می کند. لوکیشن، طبعیتی زیباست و خانه ها دوست داشتنی اند. آدم ها کلیشه ای و سفارشی نیستند و قصه عین زندگی است و بیننده به این کاری ندارد که قصه در کانادا اتفاق می افتد و ما در ایران آن را تماشا می کنیم. زمان تماشای سریال، یک جور حس خوب زندگی روان تو را تازه می کند و همین است که قصه های جزیره را تازه نگه داشته. با شوکت حجت، دوبلور قدیمی که در این سریال به جای فلیکس صحبت کرده، گفت وگو کردم تا درباره حس خوب قصه های جزیره که از شبکه تماشا در حال پخش است، برایمان بگوید.
دلایل موفقیت سریال قصه های جزیره در جذب مخاطب چیست؟ آن هم در شرایطی که سریال های زیادی در اینترنت منتشر شده و قابل دانلود هستند، اما این سریال همچنان بیننده دارد؟

به نظرم دلیل اصلی موفقیت این سریال، خانوادگی بودن آن است. روابط خوب و انسانی بین آدم هایی که اعضای یک خانواده هستند. ما مدت هاست در به در دنبال چنین فضا و روابطی در فیلم ها وسریال ها می گردیم. فضای بیشتر فیلم ها وسریال ها تلخ و ترسناک است و در بیشتر آنها آینده به شکل بسیار بدی تصویر شده است.

باورهای ما آینده را می سازد و آثار نمایشی تاثیر مستقیمی بر باور آدم ها دارد. در حق مردم ظلم است اگر آثاری ساخته و پخش شود که در بیننده این تصور را ایجاد کند که آینده رو به زوال و بدتر از امروز است. قصه های جزیره داستان یک گروه از مردم دوست داشتنی، مهربان و متواضع است که در کنارهم زندگی می کنند به هم عشق و امید می دهند. این سبک زندگی همه آدم های این سریال است از بچه بگیر تا بزرگسال. پدر و مادرهای این سریال به شدت فهیم هستند و درست و حساب شده با بچه های خود ارتباط برقرار می کنند.

این سریال زندگی سالم را به ما نشان می دهد و ما دلتنگ چنین زندگی ای هستیم، برای همین قصه های جزیره حس خوب به ما می دهد.

البته قصه های جزیره، ایده آل است، چون شرایط جامعه عوض شده و شاید دیگر نتوان مثل قصه های جزیره زندگی کرد؟

این نوع زندگی اصل زندگی همه مردم دنیا بوده. الان به خاطر مشغله های زندگی و گرفتاری های مالی، آدم ها درگیر خودشان شده اند و دیگر به پیرامون و آدم های اطراف دقت نمی کنند. اما ما می توانیم آن دنیای دوست داشتنی دیروز که الان افسوس آن را می خوریم بازسازی کنیم و دوباره به آن برگردیم. قدیم ها دم پختک می پختند و خانواده و فامیل دور هم جمع می شدند و آن را می خوردند و کلی خوش بودند اما الان برای یک دورهمی ساده، هزارتا اما و اگر داریم.

به نظرم اگر آن صفا و صمیمت گذشته را می خواهیم باید برگردیم به همان سادگی و بی تکلف زندگی کردن. هر کسی هم باید از خودش شروع کند، این که دیگران چطوری زندگی می کنند، مهم نیست من چطور زندگی می کنم. این که خودم و دیگران شاد باشند و حالشان خوب باشد، مهم است. در سریال قصه های جزیره همه آدم ها برای هم وقت می گذارند، یعنی آدم ها اهمیت دارند، اما الان ما برای گشتن در شبکه های اجتماعی بیشتر وقت می گذاریم تا آدم هایی که در نزدیکی ما هستند و گاهی به اندکی توجه و مهر نیاز دارند.

اما ما ضرب المثل هایی داریم که می گویند : یک دست صدا ندارد یا با یک گل بهار نمی شود... شاید به همین دلیل است که همه منتظرند دیگران تغییر کنند یا خوب باشند تا آنها هم به جمع آنها بپیوندند.

ضرب المثل های ما خیلی ایراد دارند و باورهای ما را شکل داده اند. تک تک افراد، یک رابطه بزرگ به نام اجتماع و کشور را شکل می دهند. اگر قرار است تغییر کنیم و خوب زندگی کنیم باید هر فرد خودش شروع کند و مسلما این آدم ها به مرور زیاد شده و اول خانواده بعد محل کار و در ادامه جامعه ساخته می شود.

سبک زندگی آدم های قصه های جزیره با زندگی ما ایرانی ها فرق دارد، آنها آن طرف مرزها و خیلی دور از ایران زندگی می کنند اما ما آنها را دوست داریم. چه چیزی ما را به این سریال پیوند داده است؟

اتفاقا آدم های این سریال شباهت های زیادی با ما دارند؛ روابط خانوادگی، بده بستان هایی که با هم دارند و دورهمی هایی که برای ما البته در قدیم بهتر و بیشتر بود.از تماشای این سریال چند نسل لذت می برند چون در ذات ما هم چنین چیزهایی وجود دارد. مهربانی را که در این سریال موج می زند ما هم تجربه کرده ایم. طبیعت زیبایی را که دارند ما هم داشته ایم. بچه های داستان روابط خوب و به دور از تصنعی با هم دارند، خوبی و بدی در کنار هم هست که به مرور آنها را پخته می کند. ما هم این تجربه ها را در وجود خود داریم.

سریال قصه های جزیره، سانسور زیاد داشت؟

نه ! چون پوشش مناسبی داشتند و مراوداتشان سالم بود. البته آن سال هایی که سریال قصه های جزیره تولید شده بود، کشورهای اروپایی هم در زمینه ساخت سریال های خانوادگی مقید به اصولی بودند و خیلی از موارد اخلاقی را رعایت می کردند. از پوشش بازیگران بگیر تا نوع تعاملی که آدم ها با یکدیگر داشتند؛ چراکه آنها هم روی این موضوع حساس بودند که وقتی قرار است سریالی را اعضای خانواده کنار هم تماشا کنند، باید در آن اخلاق رعایت شود و برای هیچ کدام از گروه های سنی بدآموزی نداشته باشد.

دوبله سریال قصه های جزیره از دوبله های خوب تلویزیون است.اما الان دوبله دیگر قدرت قدیم را ندارد شاید به همین دلیل است که مردم و جوان ها ترجیح می دهند سریال های خارجی را با زیرنویس تماشا کنند تا دوبله.به نظرتان چرا چنین اتفاقی برای دوبله ایران افتاد؟

آن زمانی که قصه های جزیره دوبله شد، همه چیز سرجای خودش قرار داشت. همه می دانستند باید برای دوبله فیلم و سریال ها وقت گذاشت و شتاب و عجله را به کار تزریق نکرد. وقتی عجله نباشد دوبلور با دقت انتخاب شده و ضبط سرفرصت انجام می شود. اما چندین سال است که دوبله دیگر مثل سابق حرفه ای نیست. زود آماده شدن کار از کیفیت آن کم کرده است. صدای گویندگان استاندارد نیست و اصلا با شخصیت هماهنگی ندارد. از زمانی که در دوبله به روی هر صدایی باز شد و لهجه و شوخی های بی در و پیکر وارد این حرفه شد، دوران طلایی و اوج این هنر هم تمام شد.خودم که دوبلورم سریال ها را با زیرنویس می بینم، مردم که جای خود دارند.