آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
اقتصاد
۵

بر اساس اطلاعیه بورس کالا

معامله حقوقی ها در گواهی سکه ممنوع شد

براساس مصوبه جدید سازمان بورس از دیروز تا اطلاع ثانوی معامله حقوقی ها به جز بازارگردان ها و صندوق ها در گواهی سپرده سکه ممنوع شد.

بورس کالا دیروز با صدور ابلاغیه ای به کارگزاران و فعالان بازار گواهی سپرده طلا اعلام کرد: طبق مصوبه جدید هیئت مدیره سازمان بورس، کلیه اشخاص حقوقی به استثنای بازارگردان ها و صندوق های طلا و همچنین کدهای سبد تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلای بورس کالا نیستند.

شایان ذکر است اطلاعات نمادها و معاملات گواهی سپرده کالایی در tsetmc.com قابل مشاهده است.

با ممنوعیت معاملات اوراق گواهی سکه برای اشخاص حقوقی، دیروز صف فروش سکه های یک روزه تشکیل شده و جذابیت این سکه ها ظاهرا از بین رفته است. به گزارش تسنیم، طبق اعلام بورس کالا، از دیروز معاملات اوراق گواهی سکه برای اشخاص حقوقی ممنوع شده است؛ بنابراین طبق مصوبه جدید هیئت مدیره سازمان بورس، کلیه اشخاص حقوقی به استثنای بازارگردان ها و صندوق های طلا و همچنین کدهای سبد تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلای بورس کالا نیستند.

پیش از این نیز ناظر بورس در اطلاعیه ای اعلام کرده بود: نمادهای معاملاتی گواهی سپرده کالایی سکه طلا به دلیل وجود قیمت های نامتعارف در تابلوی معاملات تا اطلاع ثانوی در مرحله پیش گشایش باقی خواهد ماند.

به نظر می رسد ممنوعیت معاملات اوراق گواهی سکه برای حقوقی ها، اثر خود را در بورس گذاشته و مصداق آن هم تشکیل صف های فروش برای سکه های یک روزه است؛ فعالان بازار می گویند دیگر سکه های بورسی جذابیتی برای سرمایه گذاران ندارند. برخی فعالان بازار طلا معتقد بودند یکی از دلایل نوسان شدید قیمت سکه در هفته های اخیر، پیشتازی سکه های بورسی است؛ اختلاف قیمت 600 تا700 هزار تومانی سکه های بورسی نسبت به بازار موجب شده بود تا عده ای با فروش سکه به بورس، کسب وکاری تازه راه بیندازند.

محمد کشتی آرای، نایب رئیس اتحادیه طلا، درباره وضعیت بازار طلا و سکه بعد از توقف معاملات سکه در بورس کالا، گفت: از دیروز که معاملات سکه متوقف شد، در بازار سکه شاهد کاهش حباب سکه به 200 هزار تومان بودیم.

او با تاکید بر اینکه بعد از توقف معاملات سکه در بورس، عرضه و تقاضا متعادل شد، تصریح کرد: همین امر سبب شد تا تقاضای کاذب در بازار سکه از بین برود.