آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
سیاست
۶

در نشست اصلاح طلبان و اصولگرایان با روحانی چه گذشت

حدود 20 فعال سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا دو روز پیش با روحانی دیدار کردند و آن طورکه گفته شده بیشتر مباحث حول موضوعات اقتصاد گشته است. در این نشست شخصیت هایی چون مصطفی میرسلیم، غلامرضا مصباحی مقدم، محسن رفیق دوست، حسین مظفر، علی جنتی، محمد قوچانی، مجید انصاری، الیاس حضرتی، بهزاد نبوی، احمد توکلی، حسین مرعشی و حمیدرضا جلایی پور حضور داشتند.

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، در این باره به تسنیم گفته بیشترین بحث در این جلسه اقتصادی بود؛ شرایط اقتصادی کشور، تحریم ها، تاثیراتی که کرونا گذاشته و تدابیری که دولت اندیشیده و پیشنهادهایی برای اینکه دولت انجام دهد. آقای رئیس جمهور صحبت هایی را در پاسخ به کسانی که اظهارنظر کردند، بیان کرد و گزارشی از وضعیت شرایط کرونا در کشور و کنترل و مهار این بیماری ارائه داد و از شرکت های دانش بنیان که صداوسیما نیز به آن اشاره کرده است، سخن گفت. مهم ترین سخن آقای روحانی این بود که ما برای مدیریت کشور نیازمند به استفاده از دو یا سه حزب بزرگ هستیم و اگر این احزاب به میدان بیایند و مردم را نمایندگی کنند، بهتر می توان کشور را اداره کرد. اگر احزابی داشته باشیم که مبادله قدرت بین این احزاب صورت بگیرد، گاهی یک حزب قدرت را به دست بگیرد و اگر موفق بود، ادامه می دهد و مردم به این حزب پشت کرده و به حزب دیگر رو می کنند. احزاب که بیایند، کادر تربیت کرده، مسئولیت می پذیرند، مردم را نمایندگی می کنند و پاسخگوی آنان و واسطه ای بین مردم و قدرت خواهند بود. عضو تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: البته این اشاره هم بود که اگر احزاب به میدان بیایند، هزینه های اجتماعی نظام هم کاهش می یابد؛ من به عنوان مثال می گویم که هر حزبی که بیاید، اگر 290 کاندیدا را در کشور معرفی کند، این افراد بهترین کسانی خواهند بود که در تهران و شهرستان ها و مراکز استان ها ازسوی آن حزب شناسایی شده اند و یک گزینش صورت گرفته و با این گزینش، کار شورای نگهبان نیز ساده خواهد شد. حجت الاسلام مصباحی مقدم گفت: این به نوعی یک فیلتر بوده و تاثیرگذار است که کار شورای نگهبان برای شناسایی کاندیداها راحت تر می شود و من به این اشاره کردم یا مثلا برای کاندیداتوری ریاست جمهوری این طور نخواهد بود که اتفاقا کسی گل کند و رئیس جمهور شود و آن چند روز آخر مشخص شود؛ بلکه 

حساب شده خواهد بود و چهار سال زمان در اختیار هر یک از احزاب است تا بهترین های خودشان را برای کاندیداتوری ریاست جمهوری و تشکیل دولت معرفی کنند و بعد هم آن حزب سعی می کند وزرای خود را برای دولت آینده انتخاب و روی آنها کار کند و بهترین های خود را به میدان می آورد و پخته تر و حساب شده تر خواهد بود و ایشان این سخن را گفت.

توصیه ای که بهزاد نبوی به روحانی کرد

علی شکوری راد، فعال سیاسی اصلاح طلب، نیز درباره جلسه روحانی با فعالان سیاسی گفت: در این جلسه 15 نفر از فعالان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا حضور داشتند که اگر بخواهیم اعضای دفتر ریاست جمهوری را هم درنظر بگیریم، تعداد حاضران تقریبا به 20 نفر می رسید. بحث های حاضران بیشتر بعد اقتصادی داشت و تنها اظهارات تعداد کمی جنبه سیاسی پیدا کرد. در این جلسه علاوه بر آقای روحانی، آقایان واعظی، رحمانی فضلی و آشنا حضور داشتند و مدیریت جلسه نیز بر عهده آقای وردی نژاد بود. بنا بر گزارش جماران، او درباره مهم ترین نکاتی که حاضران مطرح کردند، اظهار کرد: آقای مصباحی مقدم از آنجا که خود عضو شورای فقاهتی بانک مرکزی است، 10 محور تصمیماتی را که در آنجا گرفته شده برای رئیس جمهور بازگو کرد که از ذکر جزئیات آن خودداری می کنم. آقای بهزاد نبوی نیز گفت که بزرگ ترین دستاورد دولت «برجام» بوده که با آمدن ترامپ و برخی اقدامات مخالفان دولت در داخل تلاش شد آن را ناکام بگذارند. توصیه ایشان به آقای روحانی این بود که به هیچ وجه از برجام خارج نشوید و تاکید کرد ادامه برجام در همین وضع فعلی نیز برای کشور مفید است. تاکید آقای نبوی این بود که ما باید ابتدا سیاست خارجی خود را سامان دهیم و بعد مسائل داخلی را به سامان برسانیم. این فعال سیاسی افزود: آقای جلایی پور به طبقه متوسط اشاره کرد که می توان بیشترین نارضایتی را در آن مشاهده کرد. او همچنین گفت پتانسیل کارشناسی دولت ضربه خورده است. قبل از دولت فعلی این کارشناسی ضربه خورده بود و الان همچنان آسیب دیده است. او با اشاره به حوادث آبان ماه از رئیس جمهور پرسید؛ چرا آمار درست کشته شدگان را ارائه نمی کنید تا فرصت ایجاد نشود برای کسانی که ادعا کنند هزارو 500 نفر بوده است. بعد نیز گفت شما دولت برجام بودید، نگذارید با این قضایای بورس به «دولت بورس» تبدیل شوید. چون سرنوشت بورس هنوز مشخص نیست. شکوری راد همچنین درباره بیان نکات و اظهارات خود به رئیس جمهور گفت: من پس از آقای مظفر صحبت و ابتدا از دولت تشکر کردم. چراکه دولت در این شرایط کار سخت و سنگینی را به دلیل فشارهای داخلی، تحریم ها و شیوع کرونا برعهده دارد و اشاره کردم که حتما مجلس یازدهم نیز بر سختی کار دولت خواهد افزود. به رئیس جمهور گفتم شما به عنوان دولت باید در پایان دوره خود بگویید که چه تحویل گرفته اید و چه تحویل می دهید. همچنین اشاره کردم ضرورت توسعه در کشورها را ابتدا سرمایه اقتصادی ذکر می کردند بعد گفتند سرمایه انسانی اما حالا به سرمایه های اجتماعی و نمادین بها می دهند و آنها را مهم و ضروری می دانند. دبیرکل حزب اتحاد ملت گفت: اشاره کردم که ما بخش بزرگی از سرمایه اجتماعی خود را که همانا اعتماد و رضایت مندی مردم است، از دست داده ایم و سرمایه های نمادین خود را که مقوم جامعه هست، از کار انداخته ایم. درخصوص سرمایه نمادین از محصوران یاد کردم و گفتم با اینکه امروز در حصر هستند و ظاهرا کسی به آنها کاری ندارد ولی این مسئله به مثابه یک زخم در پیکر مردم باقی مانده و آزاردهنده است. تاکید کردم اینکه این افراد در حصر باشند و شخصی مانند آقای خاتمی به حاشیه رانده شود و حتی به چهره های هنری و ورزشی محبوب مردم مانند آقایان شجریان و فردوسی پور بی اعتنایی شود، برای جامعه دردناک است و مردم نسبت به این مسائل حساس اند.