آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
هنر
۱۰

زیر آسمان فیروزه ای

حمایت سازمان سینمایی از فیلم های اکران آنلاین

سیدمحمدمهدی طباطبایی نژاد با بیان اینکه از فیلم های سینمایی که برای اکران آنلاین اقدام کنند، 50 میلیون تومان حمایت می شود، گفت: این حمایت پیش از این 20 درصد مبلغ قرارداد با شرکت های وی اودی اعلام شده بود که با توجه به درخواست تهیه کنندگان به این رقم ثابت تغییر یافت. معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی تاکید کرد: فیلم هایی که قبلا اکران ناتمام داشته اند و از موسسه سینما شهر بابت دی سی پی مبلغ 15 میلیون تومان گرفته اند، از این مبلغ، کسر می شود و فیلم های محصول مشارکت سازمان ها و نهادهای دولتی و عمومی چنانچه مشارکت آن دستگاه ها بیش از 50 درصد بوده است، مشمول این حمایت نمی شوند و برای مشارکت کمتر، 20 میلیون تومان حمایت می شوند. او در پایان گفت: به فیلم هایی که در طول دوره اکران آنلاین امکان پخش تیزر تلویزیونی نداشته باشند، 10 میلیون تومان علاوه بر 50 میلیون پرداخت می شود.

تاثیر دوران قرنطینه بر انسان در یک جشنواره عکاسی

ایسنا: مراسم نمایش آثار برتر و اهدای جوایز جشنواره «عکس 5» و بزرگداشت عباس کیارستمی درصورتی که شرایط بیماری کرونا مساعد شود، یکم تیرماه در موزه سینما برگزار می شود. لیلی گلستان (رئیس هیئت داوران)، فرهود نصیری، ابراهیم عرب بیگی، علی میرعمادی و آیتای شکیبافر داوران این دوره جشنواره «عکس 5» هستند. همچنین موضوع این دوره از جشنواره تاثیر دوران قرنطینه بر انسان معاصر است که مهلت ارسال آثار تا 21 خرداد ماه سال جاری است و انتخاب آثار برتر 25 خرداد انجام می شود. بیتا فکور، مشاور جشنواره «عکس 5»، درباره جوایز این جشنواره توضیح داده است که به نفر اول این جشنواره دو میلیون تومان و تندیس جایزه عکس 5، به نفر دوم یک میلیون و 500 هزار تومان و به نفر سوم یک میلیون تومان اهدا می شود. براساس صحبت های انجام شده با موزه سینما در صورتی که شرایط بیماری کرونا مساعد شود، مراسم نمایش آثار برتر، اهدای جوایز و بزرگداشت عباس کیارستمی یکم تیر ماه سال جاری در موزه سینما برگزار می شود.

آغاز فراخوان چهارمین  جشنواره مستند

سلیم غفوری، رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند و مدیر شبکه مستند با اعلام آغاز به کار چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند، گفت: این جشنواره در بخش های فیلم مستند، عکس مستند و مستندنگاری فعالیت خود را شروع کرده است. غفوری افزود: چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش مستندنگاری این جشنواره می کوشد تا با تشویق خبرنگاران و روزنامه نگاران برای افزایش قدرت نویسندگی، تحلیل، توصیف و انتخاب برترین گزارش های مستند در رسانه های نوشتاری در دو سال گذشته گامی درراستای گسترش این رویکرد در جامعه بردارد. او ادامه داد: بخش عکس مستند هم با هدف شناسایی و حمایت از عکاسان مستعد و فعال در حوزه عکاسی مستند، کمک به رشد کیفی تولید و دیده شدن عکس مستند و حمایت و تقویت جریان تولید عکس مستند برگزار می شود. مدیر شبکه مستند همچنین با اعلام رشد 50 درصدی حق پخش آثار راه یافته به چهارمین جشنواره مستند ادامه داد: امسال به مبالغ نقدی جوایز چهارمین جشنواره مستند افزوده شده تا مستندسازان با انگیزه بیشتری در این رویداد ملی شرکت کنند. رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند تاکید کرد: از ویژگی های دیگر این دوره اضافه شدن جوایز تخصصی مانند تدوین، تصویر و پژوهش و صدا به جشنواره است تا دیگر زحمت کشان عرصه مستند هم از این رویداد بی نصیب نباشند.

میشل پیکولی، ستاره سینمای فرانسه، از دنیا رفت

میشل پیکولی، بازیگر پرکار فرانسوی که برای بازی در نقش اصلی فیلم هایی چون «تحقیر» ژان-لوک گدار و «بل دوژور» لوئیس بونوئل شهرت داشت، از دنیا رفت. او 94 ساله بود.

خانواده پیکولی روز دوشنبه خبر درگذشت او را با خبرگزاری فرانسه و روزنامه فرانسوی فیگارو در میان گذاشتند. پیکولی در دوران کاری خود که حدود هشت دهه ادامه داشت، در بیش از 230 فیلم سینمایی، تلویزیونی و سریال بازی کرد که شروع آن از اواخر دهه 1940 بود و تا سال 2015 ادامه داشت. او در عرصه نمایش نیز فعال بود. به گزارش هالیوود ریپورتر، پیکولی متولد 27 دسامبر 1925 در پاریس از پدری نوازنده ویلن و سوئیسی تبار و مادری فرانسوی بود. او درس بازیگری خواند و اولین حضور مهمش با بازی در نقش یک کارگر معدن در درام اجتماعی «سپیده دم» (لویی داکن 1949) رقم خورد. آخرین حضور مهم پیکولی بازی در نقش یک پاپ تازه انتخاب شده در «Habemus Papam» به کارگردانی نانی مورتی بود. این فیلم اولین بار در دنیا در بخش مسابقه جشنواره کن 2011 روی پرده رفت و بعدها جایزه دیوید دی دوناتلو، بهترین بازیگر مرد در ایتالیا را برای پیکولی به همراه داشت.