آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
حوادث
۱۱

حادثه ها

کلاهبرداری به بهانه واگذاری حیوانات خانگی

شرق: پسری جوان که با راه اندازی یک صفحه اینستاگرامی به بهانه واگذاری حیوانات خانگی از شهروندان کلاهبرداری کرده است دستگیر شد.به گزارش خبرنگار ما، مردی چندی قبل به پلیس تهران مراجعه کرد و در شکایتی گفت: من با یک صفحه اینستاگرامی حمایت از حیوانات آشنا شدم. در این صفحه عکس حیوانات مختلف گذاشته و نوشته شده بود این حیوانات توسط صاحبانشان طرد شده اند. آن طور که در صفحه اینستاگرامی نوشته شده بود، مدیر این صفحه حیوانات را نزد خود می برد و از آنها مراقبت می کرد تا بتواند آنها را به افراد دیگر واگذار کند. بابت واگذاری حیوانات هم پولی دریافت نمی کرد، بلکه فقط مبلغی را به عنوان هزینه غذایی که حیوانات خورده اند و قلاده و لوازم جانبی دیگر می گرفت. من هم ترغیب شدم یک حیوان خانگی بیاورم، برای همین با مدیر صفحه مذاکره و مبلغ موردنظر را واریز کردم، اما بعد از آن دیگر خبری از او نشد و حیوان را هم تحویل ندادند.ماموران در پیگیری های خود متوجه شدند با همین شیوه از افراد دیگری نیز کلاهبرداری شده است. ماموران در نهایت مدیر این صفحه را بازداشت و از گوشی موبایل او شماره تلفن صد متقاضی حیوانات خانگی را استخراج کردند، اما تاکنون فقط 10 نفر از این فرد شکایت کرده اند. در همین حال معلوم شده این جوان یک همدست نیز دارد که تحقیقات برای دستگیری متهم دوم ادامه دارد.

سرقت در کمتر از 10 ثانیه

شرق: دو سارق خودرو و موتورسیکلت که در کمتر از 10 ثانیه سرقت می کردند به 17 فقره دزدی به ارزش یک میلیارد ریال اعتراف کردند.سرهنگ کارآگاه قاسم دستخال، رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ، در تشریح این خبر گفت: ماموران کلانتری 106 نامجو هنگام گشت زنی های انتظامی به یک دستگاه موتور مظنون شدند که با توقف موتورسیکلت و بررسی شماره پلاک آن متوجه سرقتی بودن آن شدند.وی ادامه داد: با دستگیری موتورسوار و توقیف موتورسیکلت، متهم پرونده برای تحقیقات بعدی و رسیدگی تخصصی به دستور دادیار شعبه هفتم دادسرای ناحیه 15 تهران در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی قرار گرفت.این مقام انتظامی گفت: در گام نخست تحقیقات پلیسی، متهم پرونده اذعان کرد موتورسیکلت متعلق به دوستش است و به صورت امانت نزد وی بوده و اطلاعی از سرقتی بودن آن ندارد. با ارائه شواهد و قرائن و تصاویر اخذشده از صحنه های سرقت، متهم دیگر چاره ای جز بیان حقیقت نداشت و به سرقت دو دستگاه موتورسیکلت از نوع پالس و NS اعتراف کرد و با همکاری وی، موتورسیکلت های سرقتی کشف و پس از شناسایی مال باختگان به آنها تحویل داده شد.رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ابراز کرد: متهم در ادامه اظهارت خود به کارآگاهان گفت موتورسیکلت ها را با همدستی یکی از دوستانش به نام سینا سرقت کرده است که با اخذ دستور مقام قضائی، دومین متهم پرونده نیز که تحت تعقیب دادسرای ناحیه 15 بود، دستگیر و در بازرسی از مخفیگاه وی، یک دستگاه موتورسیکلت پالس سرقتی کشف شد.این مقام پلیسی افزود: سینا پس از دستگیری اعتراف کرد با شیوه و شگردهای خاص کمتر از 10 ثانیه موتورسیکلت و خودروهایی را که فاقد قفل بودند سرقت می کنند. او به سرقت پنج دستگاه اتومبیل مزدا 3، شش دستگاه موتورسیکلت، چهار فقره سرقت داخل خودرو، سرقت یک دستگاه خودروی پاترول و یک دستگاه خودروی پراید هاچ بک اعتراف کرد.وی با اشاره به اینکه متهمان درمجموع به 17 فقره سرقت خودرو و موتورسیکلت با همکاری یکدیگر اعتراف کردند، گفت: متهمان معترف شدند پس از سرقت وسایل نقلیه سرقتی، آنها را بعد از چند روز در محلی خلوت رها می کردند و تاکنون بیش از یک میلیارد ریال از مجموع سرقت ها به دست آورده اند.رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی با بیان اینکه در این رابطه مالخر اموال سرقتی به نام فریبرز شناسایی شد، گفت: با دستور قضائی، وی در مخفیگاهش، واقع در پل چوبی دستگیر شد و به جرم ارتکابی اعتراف کرد.به گفته سرهنگ دستخال، تاکنون 15 نفر از مال باختگان شناسایی شده اند و هر سه متهم در اختیار مرجع قضائی قرار گرفتند.

کلاهبرداری به بهانه تحریم

فرمانده انتظامی استان هرمزگان از دستگیری فردی به اتهام 60 میلیارد ریال کلاهبرداری خبر داد.سردار غلامرضا جعفری اظهار کرد: در پی دریافت چند فقره پرونده کلاهبرداری و جعل اسناد توسط مدیر فروش یک شرکت خودرویی، پیگیری موضوع به صورت ویژه در دستور کار پلیس آگاهی قرار گرفت.وی افزود: با بررسی های صورت گرفته توسط کارشناسان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی مشخص شد متهم متقاضیان خودروی خارجی را شناسایی و به بهانه تحریم، با وسوسه کردن آنها اقدام به کلاهبرداری کرده است.فرمانده انتظامی استان هرمزگان اظهار کرد: متهم با این ترفند برای 15 خودروی خارجی جمعا 60 میلیارد ریال از شاکیان کلاهبرداری کرده و متواری شده بود که با هوشیاری ماموران، در کمترین زمان مخفیگاهش شناسایی و دستگیر شد.