آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: بو ی قهوه و شیرینی در خیابان های میلان 

روزنامه گاردین انگلیس در تیتر یک خود پرسش مهمی طرح کرده است؛ کارمندان خانه های سالمندان چگونه کووید -19 را به مراکز مشابه دیگر منتقل کرده اند؟ گزارشگر ارشد بخش جامعه این روزنامه، آقای روبرت بوث، جوابی برای این پرسش پیدا کرده است. او به نتایج مطالعات منتشرنشده ای دست پیدا کرده که نشان می دهد در وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا، تعدادی از کارمندان و کارگران به طور موقت میان چند مرکز نگهداری از سالمندان در رفت وآمد بوده و ناخواسته باعث انتشار ویروس شده اند. محققان با استفاده از روش ردیابی ژنوم ویروس متوجه این اتفاق شده اند. در وضعیت بحرانی شیوع ویروس کرونا در انگلیس، حدود 22 هزار نفر در خانه های سالمندان این کشور جان خود را از دست دادند. این تحقیق نشان می دهد چگونه کارمندان مراکز نگهداری از سالمندان باعث انتشار ویروس و در نهایت مرگ ومیر ساکنان آن شده اند. گاردین می نویسد کارشناسان در بحبوحه همه گیری بیماری آنفلوانزا درباره این اتفاق هشدار داده بودند. در عکس یک روزنامه گاردین شهروندان میلانی را مشاهده می کنیم که بعد از مدت ها موفق شده اند در کافه های شهر قهوه و شیرینی سفارش دهند و... ایتالیا به عنوان نخستین کشور اروپایی که با بحران همه گیری کووید-19 رو به رو شد و شهرهایش را یکی پس از دیگری قرنطینه کرد، حالا دستور رفع محدودیت ها را صادر کرده است. کافه های میلان نخستین کافه های اروپایی هستند که بعد از دو ماه به وضعیت عادی بازگشته اند. خبری از امیدوارکننده بودن نتیجه آزمایش واکسن ضدکووید-19 هم در صفحه یک گاردین دیده می شود.

نکته: عکس یک روزنامه گاردین خیلی معمولی، اما شادی بخش است. 

 

نشنال: جرایم سخت در انتظار شهروندان خاطی 

ماه رمضان به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و تابستان هم که در پیش است. معنی این دو گزاره این است که احتمال اوج گرفتن همه گیری کووید-19 در امارات متاثر از رفت وآمد زیاد در سطح شهرها بالاست. دولت امارات به پیشواز این رویدادها رفته تا مانع از بروز فاجعه شود. روزنامه نشنال در تیتر یک خبر می دهد جرایم سنگینی برای کندکردن روند همه گیری کووید-19 در پیش است. دولت امارات برنامه ای تدارک دیده که در آن هیچ شهروندی اجازه ندارد از ساعت 8 شب تا 6 صبح بیرون از خانه اش باشد. برای فعالیت های خاص فرجه هایی در نظر گرفته شده است. مورد دیگر، استفاده اجباری از ماسک است. اگر شهروندی بدون ماسک از خانه خارج شود، سه هزار درهم جریمه خواهد شد. روزنامه نشنال در عکس یک حضور شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی را در کنار شیخ عبدالله الحامد، رئیس دپارتمان بهداشت امارات، در یکی از بیمارستان های صحرایی تازه ساز به تصویر کشیده است. این بیمارستان ها در سراسر امارات و به منظور تسهیل امور رسیدگی به بیماران در مواقع بحرانی همه گیری ویروس برپا شده است. نشنال در گزارشی دیگر خبر می دهد روز دوشنبه روز خوبی برای بازار سرمایه و نفت رقم خورده است. به گزارش نشنال، قیمت نفت برنت آمریکا بعد از دو ماه به بیش از 30 دلار رسیده است. گزارشی از فعالیت داعش در پلتفرم کریپتو کرنسی برای پنهان کردن پول در صفحه یک نشنال به چشم می خورد. 

نکته: گزارش نشنال درباره فعالیت های کریپتوکرنسی خواندنی است.

 

یواس ای تودی: شهرهایی بدون مورد ابتلا به کووید-19؟

از روز پانزدهم ماه می تا امروز در 231 شهر از سه هزار و 143 شهری که به ویروس کرونا آلوده بوده اند، هیچ مورد جدیدی شناسایی نشده است. روزنامه یواس ای تودی در تیتر یک خود می پرسد شهرهایی بدون ابتلا به کووید- 19 داریم؟ گزارشگران این روزنامه در گزارشی دقیق ادعا می کنند این ادعا که شهرهایی بدون مورد ابتلا داریم، همه ماجرا نیست. نویسنده این طور توضیح می دهد که دست کم در 200 شهر و منطقه داده ها دقیق نیستند. مهم ترین علتی که در این گزارش برای عدم دقت ادعا مطرح شده، کاهش تعداد نمونه گیری است. وقتی نمونه گیری کووید-19 کاهش پیدا می کند، نباید با قاطعیت ادعا کرد تعداد موارد ابتلا کاهش پیدا کرده است. روزنامه یواس ای تودی در عکس یک خود یکی از شهروندان نشویل در ایالت تنسی آمریکا را به تصویر کشیده است. او از اینکه بسته ای کمکی شامل غذا و بعضی مایحتاج دیگر دریافت کرده بسیار خوشحال است. یواس ای تودی به همین بهانه زنجیره کمک رسانی داوطلبانه و ریسک های این ماجرا را در موقعیت همه گیری ویروس بررسی کرده است. گزارش می گوید آن دسته از شهروندانی که داوطلبانه وارد این فرایند شده و با مراکز غذارسانی در دوره اوج کووید-19 همکاری کرده اند، درواقع آگاهانه سلامت خود را به خطر انداخته اند. گزارش دیگر در صفحه یک این روزنامه آمریکایی درباره احتمال بروز موج دوم همه گیری ویروس کرونا در آمریکاست. کارشناسان هشدار داده اند زمستان سختی پیش روی مراکز بهداشتی و بیمارستان های آمریکا و البته دیگر کشورهاست. آنها از مسئولان خواسته اند برای زمستان از امروز آماده باشند.

نکته: گزارش یوی اس ای تودی درباره ادعای شهرهای عاری از کووید- 19 قابل تامل است.

 

الشرق الاوسط: نشست مجازی کرونا  برگزار شد

با همکاری سازمان ملل و سازمان بهداشت جهانی و برخی رهبران و مسئولان کشورها، نشست بررسی موضوع کرونا به صورت مجازی برگزار شده است. روزنامه الشرق الاوسط عربستان در عکس یک خود 9 قطعه عکس از این حضور مجازی را به تصویر کشیده است. روسای جمهور فرانسه، چین، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، صدراعظم آلمان و چند کشور دیگر و همچنین دبیرکل سازمان ملل و رئیس سازمان بهداشت جهانی در این ویدئوکنفرانس حرف هایشان را زده و راهکارهایشان را برای مقابله با ویروس کرونا ارائه داده اند. الشرق الاوسط در تیتر یک می نویسد در این نشست توافق بر سر واکسیناسیون همگانی صورت گرفته است و رهبران شرکت کننده از عزم جهانی برای کنترل همه گیری گفته اند. در گزارشی دیگر در صفحه یک روزنامه الشرق الاوسط می خوانیم دولت یمن از مراکز و نهادهای بین المللی خواسته همه گیری کووید-19 را در مناطق در کنترل حوثی ها بررسی کنند. خبر دیگر در این روزنامه درباره نشست رهبران فلسطینی برای تصمیم گیری علیه طرح الحاق است. الشرق الاوسط نوشته انتظار می رود رهبران فلسطینی علیه این طرح متحد باشند. طرح الحاق از سوی اسرائیل به منظور تصاحب بخش هایی از کرانه باختری مطرح شده است. سازمان فتح از همه گروه های فلسطینی خواسته علیه این طرح موضع بگیرند و بسیج شوند.

نکته: کرونا هنوز پرتکرارترین واژه در صفحه یک الشرق الاوسط است.