آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
دیپلماسی
۱۵
رویداد

روایت ظریف از رد پذیرش نمایندگی ایران در سازمان ملل از سوی کاظم پور

وزیر خارجه ایران با گرامیداشت یاد «حسین شیخ الاسلام» و «حسین کاظم پوراردبیلی»، دو دیپلمات باسابقه کشورمان که اخیرا فوت کرده اند، اظهار کرد: «این دو بزرگوار با دو تفکر مختلف، عاشق خدمت به کشور بودند و نشان دادند برای خدمت به مردم راست و چپ بودن مهم نیست، مهم آن است که دل در گرو مردم داشته باشیم. به گزارش ایسنا محمدجواد ظریف روز سه شنبه در مراسم نکوداشت مرحوم حسین کاظم پوراردبیلی که در اوایل هفته جاری فوت کرد، خاطر نشان کرد: «مرحوم کاظم پوراردبیلی مردی خوش فکر، تیزبین، شجاع و بی تکلف بود.» ظریف و اعضای شورای معاونان وزارت امور خارجه در مراسم بزرگداشت زنده یاد حسین کاظم پوراردبیلی که دیروز برگزار شد، حضور یافتند. دیروز همچنین با دستور وزیر امور خارجه دو سالن اصلی گردهمایی ها و تجمعات وزارت امور خارجه به نام «حسین شیخ الاسلام» و «حسین کاظم پوراردبیلی» نام گذاری شد.

وزیر خارجه ایران با بیان اینکه «در طول سال های حضور در  وزارت خارجه سعادت داشتم که در خدمت دو  برادر بزرگوارم حسین کاظم پوراردبیلی و حسین شیخ الاسلام  باشم و از آنها به عنوان دو الگو، درس بگیرم»، ادامه داد: «این دو برادر بزرگوار از نظر فکری دارای دو دیدگاه متفاوت بودند ولی هردو عاشق هم بودند؛ چراکه هر دو برای ایران و سربلندی آن تلاش می کردند. وقتی حسین شیخ الاسلام فوت کرد، مرحوم حسین کاظم پوراردبیلی چه متنی را در وصف حسین شیخ الاسلام نوشت». وی با بیان اینکه «در راستای گرامیداشت این دو عزیز قرار است امروز دو سالن وزارت امور خارجه  به نام این دو دیپلمات نام گذاری شود»، تاکید کرد: «حسین شیخ الاسلام و حسین کاظم پور اردبیلی نشان دادند برای خدمت به مردم راست و چپ بودن مهم نیست بلکه مهم این است که دل در گرو مردم داشته باشیم  و عاشق این آب وخاک باشیم».

ظریف در ادامه صحبت های خود به چگونگی آشنایی اش با حسین کاظم پوراردبیلی اشاره کرد و گفت: «من سعادت داشتم موقعی که در نیویورک به عنوان یک دانشجوی دکترای بین الملل مشغول فعالیت بودم و به عرصه دیپلماسی به تازگی ورود پیدا کرده بودم، در محضر دکتر کاظم پور باشم. ایشان به همراه وزیر خارجه به عنوان معاون وزیر به نیویورک آمده بودند. ایشان با آنکه معاون وزیر بودند، تا پاسی از شب مشغول تهیه متن صحبت های وزیر بودند و در این ارتباط زحمت می کشیدند. ایشان مردی خوش فکر، تیزبین، شجاع و بی تکلف بودند و ایشان با من کارمند در سطح خودشان رفتار می کردند و من در آن سفر از ایشان بسیار آموختم. در سال 1367 بعد از مشغول شدن در دستگاه وزارت خارجه در تهران در یک اتاق سه در چهار، دو میز روبه رو ی هم بود که در پشت یک میز من و در پشت میز دیگر آقای کاظم پور به عنوان مشاور وزیر مشغول به کار بودیم ولی ایشان کجا بود و من کجا بودم. من از ایشان بسیار آموختم. او درس انسانیت، بزرگی و شجاعت به ما آموخت. ان شاءالله مثل حسین شجاع و بی تکلف باشیم و برای سربلندی این آب وخاک از همه چیزمان مایه بگذاریم. کاری که حسین می کرد».وزیر امور خارجه ادامه داد: «در ابتدای دوران وزارتم وقتی پیشنهاد نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل متحد را به او دادم؛ اگرچه حسین سختی های زیادی کشیده بود و به او ناروا کرده بودند و کسانی که به او ناروا کرده اند، باید در برابر خدا توبه کنند و از همسر حسین حلالیت بطلبند و عذر بخواهند. او باوجوداین ناروایی ها این پیشنهاد را پذیرفت ولی فردای آن روز مراجعه کرد و گفت خانمم گفته دیگر طاقت اذیت شدن تو را ندارم».ظریف در این مراسم که سیدعباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و تعداد دیگری از معاونان و مدیران دستگاه دیپلماسی کشور نیز حضور داشتند، گفت: «خدایا تو می دانی که هیچ یک از ما جز خوبی از حسین ندیدیم. او برای خدمت به مردم و سربلندی این آب وخاک تلاش کرد و از هیچ کوششی دریغ نکرد».