آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
صفحه آخر
۱۶

شهروند مجازی

یگانه خدامی

هشتگ

#جمعیت

در روز جمعیت اعلام شد که برای اولین بار در تاریخ ایران نرخ رشد جمعیت به کمتر از یک درصد رسیده است. کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت در توئیتی نوشت: «با کاهش 170 هزار نفری تولد، نرخ رشد ‎جمعیت به زیر یک درصد سقوط کرده و متاسفانه ساختار جمعیتی به هم خورده و سالانه در حال پیرشدن هستیم؛ به طوری که در 20 سال آینده از پیرترین کشورها محسوب شده و در 30 سال آینده پیرترین کشور جهان خواهیم بود.»

 این توئیت و اخبار مربوط به درصد رشد جمعیت ایران باعث شد کاربرانی به این مساله بپردازند و نظرشان را درباره دلیل این کاهش نرخ بگویند. مشکلات اقتصادی مهم ترین دلیلی بود که کاربران مطرح می کردند: «تنها دلیلش شرایط سخت اقتصادی مردم هستش! مردم با رفاه اقتصادی و آرامش خاطر قطعا رشد جمعیت بیشتری دارند! فرزندآوری در دهک های بالای جامعه همیشه بیشتر بوده است!تجربه در ایران نشان داده مردم هرچه مرفه تر باشند بچه های بیشتری دارند!»، «‎شما توی بیمارستان هاتون ظرفیت پذیرش چه قدر بیمار رو دارید نسبت به جمعیت؟ مناطق محرومتون چه قدر امکانات دارن که تازه بیشتر فرزندآوری توی مناطق محرومه»، «‎دهه شصتی ها که به دنیا اومدن، یکی از جوان ترین کشورهای دنیا رو تو دهه هشتاد تشکیل دادن.  الان وضع اقتصادی به نحویه که کسی ازدواج نمی کنه، بکنه هم بچه نمی آره، بر فرض باز همون اتفاق بیفته، برنامه واسه نسل جوان بعدی چیه؟»، «‎هشدار / هیچ جوانی قدرت تشکیل خانواده ندارد، تشکیل و اداره خانواده پول و درآمد مکفی می خواهد»، «‎به احتمال زیاد اگر شرایط اقتصادی و معیشتی بهتر بشه نرخ زاد و ولد هم بیشتر می شه. البته درسته که در کشورهایی مثل ژاپن و شمال اروپا هم همینطوره و جامعه پیری هستن اما در بستر فرهنگی جامعه ایرانی به احتمال زیاد با بهبود معیشت و امید به آینده و رضایت از زندگی، میزان زاد و ولد هم بیشتر میشه.»، «‏نرخ رشد جمعیت اومد زیر 1درصد و با همین روال 1430پیر ترین کشور منطقه ایم. رهبری از سال88 دیدگاه افزایش جمعیت رو عنوان کردند و 6سال پیش هم سیاست های کلی رو با 14بند ابلاغ کردند. سیاست هایی که کار فرهنگی و اقتصادی و... می طلبه. خوشبینانه اش مسئولان اهمیت ماجرا رو درک نکردند که اینقدر عقبیم!»، «‏با همین روند رشد جمعیت در سال 1480 جمعیت ایران به 31 میلیون نفر می رسه! ‏باید یه همت جدی در تغییر روند نمودار رشد جمعیت ایجاد بشه؛ فاجعه عمیق تر از این حرفاست و حقیقتا داره آینده مون رو تهدید می کنه. از سمت مردم و مسئولان دوطرفه است.»، «‏حالا که جمعیت داره پیر می شه، نون تو خانه سالمندان زدنه»، «‏نزدیک دو دهه پیش استادان جمعیت شناسی هشدار می دادن برای هرم جمعیت ایران در سی سال بعد...نتیجه فرزند کمتر زندگی بهتر و خراب کردن زیربناهای اقتصادی و فرهنگی رو چند سال دیگه می چشیم.».

 

ماجرا

آخرین عکس بدون فاصله گذاری

دیروز آخرین روز مجلس دهم بود و این مجلس به کار خود پایان داد. در کنار نطق ها و صحبت های رئیس مجلس عکس یادگاری نمایندگان در روز آخر خبرساز شد. در این عکس بیشتر نمایندگان ماسک و دستکش نداشتند و فاصله اجتماعی را هم رعایت نکرده بودند. نکته ای که به چشم بسیاری از کاربران آمد و با انتشار این عکس درباره اش نوشتند: «‏آخرین عکس یادگاری مجلس دهم، بدون رعایت فاصله گذاری اجتماعی»، «از روزی که کرونا اومده، نماینده ها واسه اینکه از هم عقب نیفتن یکی پس از دیگری ادعا کردن که کرونا گرفتن و بعضا حالشون وخیمه، وخامت حالشون تو این عکس کاملا پیداست!»، «مرسی که ‎فاصله گذاری اجتماعی رو آنقدر رعایت کردین و همتون ماسک زدین. فکر کنم مخفیانه ‎کرونا رو شکست دادن، صداشو در نیاوردن... پ.ن: وی جای زخم کش ماسک در پشت گوشش را لمس می کند!»، «‏الحمدلله کرونا تموم شد.عکس یادگاری نمایندگان که بدون واهمه از کرونا در آخرین روز اینگونه به هم چسبیده اند»، «‏نمایندگان مجلس وقتی پشت میز و صندلی هاشون نشستن ماسک و دستکش دارن ولی اینجوری می رن عکس یادگاری باهم می گیرن»، «‏عکس یادگاری یا ‎کرونای یادگاری؟»، «‏مگه کرونا تموم شده؟»، «‏امیدوارم با این وضع عکس گرفتن کرونا رو نبرن تو حوزه های نمایندگی شون»، «‎فاصله گذاری اجتماعی چی شد؟»، «‏حالا عکس یادگاری دوست دارید عیب نداره، حداقل فاصله اجتماعی رو رعایت می کردید! شماها الگوی جامعه هستید، مثلا!»، «‏اینا چرا نه فاصله اجتماعی رو رعایت کردن نه ماسک و دستکش دارن!؟».