آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
صفحه اول
۱

لشکر سلیمانی در راه است

دیروز خرمشهر فردا قدس

سرویس سیاسی: همزمانی روز جهانی قدس امسال با سالروز فتح خرمشهر، نوید فروپاش ی و اضمحلال رژیم غاصب صهیونیستی با محوریت سردار بزرگ اسلام شهید قاسم سلیمانی و همچنین خنثی شدن توطئه فراموشی مسئله فلسطین را می دهد.

«دفاع از فلسطین مصداق دفاع از اسلام است و هر که ندای شما را بشنود و توجهی نکند، مسلمان نیست. فجر پیروزی به یاری پروردگار نزدیک خواهد بود زنگ مرگ صهیونیست های متجاوز به صدا درآمده است. امیدواریم که خداوند به ما توفیق حضور در کنار شما را بدهد و ما را به آرزویمان؛ شهادت در راه فلسطین برساند.»

این بخشی از نامه سردار قاسم سلیمانی قبل از شهادتش به محمد الضیف فرمانده گردان های عزالدین قسام شاخه نظامی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) است که در آن «شهید قدس» نوید اضمحلال و فروپاشی رژیم غاصب صهیونیستی را داده و امروز که روز جهانی قدس با سالروز حماسه فتح خرمشهر همراه شده بیش از هر زمان دیگری تحقق این وعده صادق برای ما ملموس تر و قابل درک تر شده است.

 چرا که فتح خرمشهر سرآغاز فروپاشی حزب بعث و اضمحلال رژیم صدام بود و برای ملت ما که در ابتدای شروع نهضت اسلامی توانستند در یک رویارویی طولانی مدت با نظام سلطه دست و پنجه نرم کنند و سرانجام آنها را نابود کند. آن روز ملت ما یکه و تنها در مقابل نظام سلطه و استکبار ایستاده بود و موفق به این فتح بزرگ شد اما امروز به برکت مجاهدتهای شهید سلیمانی و درهم آمیخته شدن خون رزمندگان در جبهه حق علیه کفر و تکفیر و استکبار ، منطقه یکپارچه از مقاومت شده و فتح قدس را فریاد می زند.

از فاطمیون افغانستان، زینبیون پاکستان، انصارالله یمنی و گروه های الحشدالشعبی عراق و سوریه تا حزب الله لبنان و تا حماس و جهاد اسلامی فلسطین جملگی محوری عظیم و بزرگ را تشکیل داده اند که هدف نهایی آنها فتح قدس است.

آرمان قدس و نمایش اقتدار جبهه مقاومت

البته نقش موثر ایران در شکل دهی به تحولات خاورمیانه، از سوریه و عراق گرفته تا لبنان و یمن، بر هیچ فردی پوشیده نیست و شاید بیش از هر دولت دیگری، آمریکایی ها متوجه این نقش شده اند. بسیاری از کارشناسان بین المللی نیز معتقدند یک مرد پشت تمام موفقیت های منطقه ای ایران قرار داشته و آن مرد کسی جزء سردار شهید قاسم سلیمانی نیست، مردی از جنس مقاومت که نقش بسیار مهم و اثرگذاری در تحولات منطقه داشت.

در همین ارتباط پایگاه اینترنتی مجله آمریکایی واشینگتن اگزمینر در گزارشی به قلم مایکل روبین مقام سابق پنتاگون و کارشناس امور ایران و خاورمیانه در اندیشکده موسسه آمریکن اینترپرایز به نکته ای قابل توجه درباره نقش سردار شهید سلیمانی اشاره می کند. او نقش این سردار بزرگ اسلام در عراق و سوریه را فرماندهی عملیاتی و جنگی نمی داند، بلکه می گوید: سلیمانی رفته رفته در عراق و نقاط دیگر منطقه وجهه ای متفاوت را پیدا کرده بود. این نقش دیپلماتیک قاسم سلیمانی فقط در عراق نبود، بلکه سلیمانی در کمک به تثبیت قدرت حزب الله نیز کمک می کرد.

اما این تمام ماجرا نیست، به طوری که نشریه آمریکایی فارن پالیسی در ویژه نامه سالیانه خود، سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان یکی از 10 چهره برتر حوزه دفاعی، امنیتی و مقاومت در 2019 میلادی در جهان معرفی کرد. در گزارش این نشریه آمده بود که قاسم سلیمانی مدت 2 دهه است که یکی از فرماندهان حوزه نظامی ایران است اما این روزها نقش وی در منطقه از هر زمان دیگری پررنگ تر و به وضوح قابل مشاهده تر است.

همچنین ماهنامه مرکز مبارزه با تروریسم وابسته به آکادمی نظامی ایالات متحده موسوم به وست پوینت با اختصاص دادن گزارش اصلی خود به موضوع نقش شهید قاسم سلیمانی در استراتژی منطقه ای ایران با انتشار عکسی از او بر روی جلد آخرین شماره خود، او را دست برتر ایران معرفی کرده و گفته بود: محور مقاومت تحت رهبری ایران بر اساس اقدامات نیروهای نیابتی با طراحی سردار سلیمانی در عراق، سوریه، لبنان و یمن و همچنین بر اساس موفقیت ایران در تلفیق نیروهای شبه نظامی و دولتی در تک تک این کشورها اقدام به تقویت خود کرده است.

فتح خرمشهر؛ انجام ناشدنی ها

این در حالی است که شهید قدس ما یکی از فرماندهان فاتح خرمشهر نیز بوده است. ماجرای فتح خرمشهر و پیچیدگی هایی که در آزادسازی آن وجود داشت، جزء یکی از نقاط مهم و حساس تاریخ انقلاب اسلامی و دفاع مقدس محسوب می شود. رهبر انقلاب در یکی از سخنرانی های خود در مورد این موضوع فرمودند: «هیچ کس در دنیا باور نمی کرد که نیروهای مسلح ما بتوانند خرمشهر را پس بگیرند؛ چون خرمشهر رفته بود.»

علی رغم مقاومت های مردمی و تلاش های نیروهای مسلح در مقابل پیشروی های ارتش عراق و توقف این پیشروی ها، کوشش های اولیه در قالب عملیات هایی نظیر «23 مهر»، «نصر» و «توکل» برای آزادسازی 15000 کیلومتر مربع از اراضی اشغال شده ایران ناکام بود. در چنین وضعیتی ابوالحسن بنی صدر، رئیس جمهور و فرمانده قوای مسلح ایران به این نتیجه رسیده بود که «این جنگ راهکار نظامی ندارد؛ ما باید از نظر سیاسی دنبال راه حل باشیم». وی در جای دیگری گفته بود: «یا باید به جنگ خاتمه داد و یا اگر بخواهیم به جنگ ادامه دهیم، باید طول زمان را بپذیریم و راهی به بازارهای اسلحه و مهمات باز کنیم.» قاسمعلی ظهیرنژاد، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز معتقد به انجام حرکت نظامی از سوی ارتش نبود و معتقد بود وضعیت موجود (ادامه حضور نیروهای عراق در داخل خاک ایران) باید حفظ شود. سردمداران حکومت بعث با مشاهده چنین مواضعی از سوی مقام های ارشد سیاسی و نظامی ایران تهدید کردند: «چنانچه حکام تهران سر عقل نیایند، دولت عراق ناگزیر است بر اقدامات خود بیفزاید و شکست های سخت تری را بر رژیم تهران وارد آورد.»

در حالی که یاس و ناامیدی در برخی اجزای ساختار سیاسی و نظامی ایران و بعضی مقام های ارشد ایرانی رخنه کرده بود و درست زمانی که رئیس جمهور به عنوان فرمانده کل قوا به جای تلاش برای بسیج تمام توان کشور و استفاده از همه ظرفیت های نیروهای داخلی در راستای بازپس گیری سرزمین های اشغالی، به اختلافات داخلی دامن می زد و کشور را تا سرحد یک بحران داخلی پیش برده بود، به نظر می رسید ارزنه الروم یا معاهده پاریس دیگری باید منعقد شود تا ایران در ازای چشم پوشی از بخشی از سرزمین خود، حاکمیت خود بر دیگر مناطق را تثبیت کند، اما تحولات شگرفی در صحنه سیاست و متعاقب آن در میدان های نظامی به وقوع پیوست.

در چنین وضعیتی رزمندگان ایران با فاصله اندکی پس از انجام عملیات فتح المبین، عملیات بیت المقدس را با هدف آزادسازی خرمشهر آغاز کردند. علی رغم تمام تبلیغات رسانه ای و همه تهدیدات سیاسی و نظامی، رزمندگان ایرانی گام به گام عملیات بیت المقدس را در فاصله زمانی 10 اردیبهشت تا 3 خرداد 1361 در چهار مرحله به انجام رساندند. نیروهای ایران در این عملیات، منطقه ای به وسعت 5380 کیلومتر مربع را آزاد کردند.

بنابراین، آنچه در ابتدا ناشدنی تصور و تصویر می شد به بهترین نحو انجام شد. این بار بازپس گیری خرمشهر نه تنها عهدنامه ای ننگین را موجب نشد، بلکه حماسه فتح خرمشهر آن هم با اتکاء صرف به قدرت خودی و ظرفیت های درونی، به مثابه سندی ماندگار در تاریخ ایران ثبت شد؛ سندی که سنت پیروزی در مبارزه نابرابر را احیاء کرد و سندی که مقاومت را جایگزین سازش، تسلیم و مماشات کرد.

روز قدس و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها

 برای ما که چنین فتح الفتوحی پیش روی ماست ، آزادی قدس را آن هم با توجه به شرایط منطقه ، قدرت روزافزون جبهه مقاومت و ضعف و درماندگی بیش از پیش صهیونیستها را باورپذیر تر می کند. هفتاد سال پس از «روز نکبت» و تولد این غده سرطانی در منطقه، رژیم صهیونیستی هیچگاه تا به این اندازه که امروز مشاهده می شود در شرایط ضعف و بحران داخلی و خارجی نبوده است به صورتی که وعده امام خمینی(ره) در ریشه کن شدن این غده سرطانی اکنون چندان دور به نظر نمی رسد.

اولا اینکه بیداری ملت های اسلامی و عربی در نتیجه تحولات پس از پیروزی انقلاب اسلامی روندی افزایشی یافته و با تداوم این روند دولت های سازشکار نیز توان برابری با خواست ملت ها در حال از دست دادن هستند و آرمان آزادی ملت فلسطین مجددا به صدر مسائل جهان اسلام بازگشته است. نمونه بارز این امر را می توان به ناتوانی جبهه استکبار در پیشبرد طرح معامله قرن با وجود سکوت دولت های عربی مشاهده کرد. حتی امروزه می توان از آگاهی افکار عمومی جهان از ماهیت متجاوز و جنایتکار رژیم صهیونیستی سخن گفت.

از طرف دیگر با رو شدن خیانت های عناصر وابسته در میان حاکمان فلسطینی بدون تردید نسل های جدید مجددا پرچم انتفاضه و مقاومت را نه تنها در غزه بلکه این بار در تمامی فلسطین برافراشته خواهند کرد و این امر پایه سست و عنکبوتی امنیت رژیم صهیونیستی را کاملا آشکار می کند.

از سوی دیگر تجربه اخیر نشان داد که جناح های داخلی این رژیم غاصب در شرایط بحرانی حتی قادر به حل و فصل اختلافات داخلی برای تشکیل کابینه نیست. فساد ساختار سیاسی را در برگرفته به صورتی که ایهود اولمرت نخست وزیر پیشین به جرم فساد در زندان به سر می برد و نتانیاهو نیز اکنون برای فرار از زندان دست و پا می زند. این در حالی است که اعتراضات به نابرابری و فساد نیز گسترده تر شده است. از طرف دیگر با افزایش تهدیدات، شمار شهرک نشینانی که با آرزوی رفاه و آرامش به مناطق فلسطینی کشانده می شوند روند کاهشی و حتی معکوس یافته است. در این شرایط باید منتظر بود که روز نکبت برای صهیونیسم و روز «فتح قدس» و آزادی برای ساکنان واقعی فلسطین از جمله میلیون ها آواره در اقصی نقاط جهان کی فرا خواهد رسید. موعدی که طولانی نخواهد بود.