آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
فرهنگی
۱۵

خط خبر

در پی عدم صدور مجوز انتشار برای تعدادی از فیلم تئاترها از سوی شبکه نمایش خانگی سازمان سینمایی که منجر شده تعداد زیادی از این فیلم ها برای پخش اینترنتی نیازمند مجوزی جداگانه از این سازمان باشند، جمعی از هنرمندان تئاتر با نگارش نامه ای خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، خواستار حل این مشکل شده اند.

فراخوان چهارمین دوره جایزه داستان تهران با دو موضوع «تهران در یک قرن» و «مهاجرت به تهران» منتشر شد. علاقه مندان برای شرکت در این دوره می توانند آثار خود را تا 31 شهریور ماه به دبیرخانه ارسال کنند. داستان های ارسالی باید حداکثر 5 هزار کلمه باشد و پیش از این در هیچ کتاب، مجله و رسانه مکتوبی منتشر نشده باشد. هر فرد می تواند تنها با یک اثر در جایزه داستان تهران شرکت کند.

دوازدهمین جشنواره تجسمی فجر برترین های خود را به صورت مجازی معرفی کرد.

محمدرضا کریمی صارمی معاون تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معتقد است با شیوع ویروس کرونا تولید انیمیشن های آموزشی و بهداشتی که ژانری فراموش شده در سطح رویدادهای جهانی بودند باردیگر احیا شد.

سید حسین سیدزاده مدیرعامل صندوق اعتباری هنر اطمینان خاطر  داد که در روند بیمه تامین اجتماعی اعضا هیچ گونه اختلالی ایجاد نخواهد شد و تاکید کرد بیمه هیچ یک از اعضا این صندوق به دلیل عدم پرداخت حق بیمه قطع نخواهد شد و دفترچه بیمه درمانی آنها نیز قطعا تمدید می شود.

با وجود اینکه برای برگزاری نود و سومین دوره مراسم اهدای جوایز اسکار تا فوریه (اسفند 99) فرصت است، اما آکادمی اسکار دارد به احتمال به تعویق افتادن بزرگ ترین شب سینمای جهان فکر می کند.

کتاب «آنجا میان دو جهان» نوشته سروناز علم بیگی از سوی کارگاه نشر اتفاق منتشر شد. علم بیگی دنیای پر تخیل نقاشی های خود را به قلمروی ادبیات آورده است. او در کتاب

«آنجا میان دو جهان»، خواننده را با خود به سرزمین شگفتی میان دوجهان رویا و واقعیت می برد و با شخصیت های گوناگون که میان دو جهان سرگردانند آشنا می کند.

انجمن سینماداران ایران در نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهوری با تشریح مشکلات و خسارات وارده به صنف خود در پی شیوع کرونا و تعطیلی چندماهه سینماها، متقاضی بازگشایی سینماها طبق پروتکل های بهداشتی و حمایت از فعالین این عرصه شدند.

فیلم کوتاه «طولانی تر از همیشه» به تهیه کنندگی مشترک فرزین سعید و انجمن سینمای جوانان ایران به عنوان نخستین حضور بین المللی خود در ششمین دوره هفته فیلم جشنواره بین المللی Minikino اندونزی نمایش داده خواهد شد.

«استفن دیستینگوئین» مدیرعامل «فابرنول» که یک کمپانی خدمات و تولید محصولات دیجیتالی است، در مصاحبه ای با یکی از مجله های فرانسوی بیان کرد، فرانسه برای کمک به وضعیت اقتصادی در دوران شیوع کرونا باید تابلو نقاشی «مونالیز» را به قیمت دست کم 50 میلیارد یورو بفروشد.

مسئولان موزه هنر متروپولیتن نیویورک روز سه شنبه اعلام کردند در بهترین حالت ممکن اواسط ماه «اوت» و با کاهش ساعات بازدید، میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود.

اطلاعیه نوزدهمین دوره جایزه ادبی «صادق هدایت» منتشر شد.شرایط شرکت در این رقابت ادبی از طریق آدرس ایمیل jahangirhedayat@gmail.com قابل ارسال است.

بازیگران جوان سریال «ع.ش.ق» با نام اولیه «مجردها» به کارگردانی قاسم جعفری در نامه ای سرگشاده خطاب به عبدالعلی علی عسگری رئیس صداوسیما نسبت به بلاتکلیفی یک ساله این پروژه اعتراض کردند.