آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
حوادث
۱۴

ادعای متهمان پرونده سقوط هواپیمای یاسوج در دادگاه: خلبان اشتباه کرد

گروه حوادث : دومین جلسه رسیدگی به اتهامات مقصران سانحه سقوط هواپیمایی شرکت آسمان در مسیر تهران- یاسوج صبح دیروز در شعبه 1057 مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد.

به گزارش میزان، این هواپیما روز 29 بهمن سال 96 پس از برخورد با کوه دنا دچار سانحه شد و 66 سرنشین آن جان باختند. گزارش تیم کارشناسی قضایی نشان داد در این حادثه شرکت آسمان 45درصد، سازمان هواپیمایی کشوری 40درصد، شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی 10درصد و تیم پروازی تنها 5درصد قصور داشته اند. همچنین برای 18متهم پرونده شامل 3شخصیت حقوقی و 15شخصیت حقیقی از مدیران شرکت آسمان و سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان فرودگاه های کشور قرار مجرمیت صادرشد.

در ابتدای جلسه دیروز مدیر ایمنی وقت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به عنوان یکی از متهمان پرونده گفت: ادعای کارشناسان در گزارش این پرونده، مبتنی بر هیچ استدلالی نیست. در پیمان شیکاگو تمام مقررات و ضوابط درج شده و ما نیز عضو این پیمان هستیم. هواپیمای سانحه دیده به فرودگاه یاسوج نرسیده بود و در مسیر اصفهان - یاسوج به کوه برخورد کرده است. هواپیما در 2 نوبت در ساعت های 9:19 و 9:25 با فرودگاه یاسوج ارتباط داشته و اطلاعات این موارد ضبط شده و موجود است. هواپیمای آسمان در شمال کوه دنا با کوه برخورد کرده و حدود 14 تا 15 کیلومتر با فرودگاه یاسوج فاصله داشته که این مورد در گزارش کارشناسان مورد غفلت واقع شده است.

در ادامه قاضی گفت: شما به همراه سه متهم دیگر، 15درصد به عنوان مقصر سانحه شناخته شده اید توضیح دهید که چرا نظارت بر عملکرد هواشناسی از سوی شرکت فرودگاه ها وجود ندارد؟

متهم پاسخ داد: متصدی هواشناسی یاسوج در روز سانحه اظهاراتی را به کارشناسان بیان کرده که با مستندات در تعارض است. تاکید دارم که کارشناسان پرونده دانش کافی برای اظهارنظر نداشته اند و فاقد تخصص فرودگاهی و برج مراقبت بوده اند. بر اساس اطلاعات موجود در شرایطی که هواپیما وارد محدوده فرودگاه یاسوج می شود، تنها در شرایطی که موتورش از بین برود یا شرایط فشار داخلی کابین افت کند، می تواند ارتفاع آن را از 15 هزارپا پایین آورد. این هواپیما در 25 مایلی فرودگاه به ارتفاع زیر 17 هزار پا می آید در حالی که اصلا شرایط غیرعادی نداشته و هواپیما تا ارتفاع 14 هزار پایی با اختیار خلبان پایین آمده است. بر اساس اطلاعات، هواپیما در 42 ثانیه انتهایی برخورد با کوه، دچار شرایطی شد که بغرنج بوده و تا قبل از آن شرایط نامناسبی نداشته است. در ساعت 9:22 خلبان مجاز می شود از ارتفاع 21 هزارپایی به 17 هزارپا برسد بعد از 25 ثانیه از این مجوز، خلبان کاهش ارتفاع می دهد و پس از آن خلبان کاهش ارتفاع به زیر 17 هزارپایی را به برج مراقبت اطلاع نمی دهد و این کاهش ارتفاع به 15 هزارپا مکاتباتی بوده بین خلبان و کمک خلبان ضبط شده است که این اولین اشتباه خلبان بود. خلبان در حدود 4 دقیقه دیرتر از قواعد مقرر، ارتفاع خود را تغییر می دهد که این دومین خطای خلبان بوده است.

در ادامه متهم دوم پرونده پس از تفهیم اتهام توضیح داد: رد کامل صلاحیت هیات کارشناسی و نبود وجود رابطه سببیت بین نتیجه حاصله و عملکرد ما از محور های مورد دفاع من است. حوزه فرودگاهی هیچ تاثیری در سانحه نداشته و مهم ترین نقش برعهده مدیر فرودگاه است. ما 45 میلیارد تومان برای ارتقای استانداردسازی فرودگاه یاسوج هزینه کردیم.

قاضی در جواب ادعاهای متهم گفت: نمی توانید بگویید که اقدامات هواشناسی مرتبط به شما نیست.

متهم گفت: اقدامات هواشناسی به ما ارتباطی ندارد. درخصوص مکالمات برج نیز گفته شده که غیراستاندارد بوده و در پاسخ می گویم که مکالمات برج، حرفه ای بوده و فرودگاه هیچ مشکلی نداشته است. من نیز هیچ نقشی در این سانحه نداشتم و اعتقاد دارم که نظریه کارشناسی غیرقابل استناد است.

در ادامه این جلسه قاضی پس از تفهیم اتهام به رئیس سازمان هواپیمایی کشور از او خواست اظهاراتش را بیان کند.

وی در ابتدای توضیحاتش گفت: ما قوانین مصوب مجلس و دولت را اجرا می کنیم و هیچ کوتاهی از ما سر نزده است. کارشناسان پرونده باید بگویند که کدام مقررات را اجرا نکرده ایم؟ باید به این نکته توجه کرد که همه فرودگاه های دنیا محدودیت هایی را برای پرواز دارند، این محدودیت ها برای خلبان مشخص است و می دانند باید با توجه به اینگونه محدودیت ها چگونه پرواز کنند حال اگر این محدودیت در هر شرایطی شکسته شود ما دچار سانحه می شویم. خلبان، کاملا نسبت به دید خود آگاهی داشته و تمام اطلاعات هواشناسی نیز درست بوده از سوی دیگر این خلبان به اینگونه پروازها عادت داشته است.

در این میان شاکی ها صحبت های رئیس سازمان هواپیمای کشوری را قطع کردند و گفتند: سخن شما عذر بدتر از گناه است و اگر می دانستید خلبان این اشتباهات را انجام می داد چرا به وی اجازه پرواز می دادید؟!

این متهم پاسخ داد: خلبان در پرواز خود به دنبال زمین می گشت تا زودتر بنشیند در حالی که کاملا به اطلاعات هواشناسی آگاه بود. آنچه که کارشناسان انجام دادند اصلا قابل دفاع نیست.

در ادامه وکلای متهمان نیز ایراداتی به نظر کارشناسان وارد دانسته و آنها را مطرح کردند. پس از اظهارات وکیل متهمان قاضی از متهم دیگر خواست تا توضیحاتش را ارائه دهد.

این متهم گفت: ایرادات زیادی در رابطه با کارشناسی این پرونده وجود دارد. کاهش ارتفاع خلبان درصد برخورد با کوه را افزایش داد در حالی که خلبان باید 17 هزار پا را برای خودش نگه می داشت تا به محدوده فرودگاه برسد. پس از اظهارات این متهم قاضی از وکیل دفتر حقوقی شرکت هواپیمایی شرکت آسمان خواست توضیحات خود را بیان کند. وی گفت: نظرات کارشناسان با اوضاع و احوال موضوع در تعارض است و هیچ تناسبی بین اصل موضوع و آنچه که اتفاق افتاده وجود ندارد. متاسفانه به خطا های خلبان توجه نشده است. در ادامه قاضی از نماینده سازمان هواپیمایی کشوری خواست صحبت کند.

شرفی گفت: اصل این کارشناسی دارای ایراد است چراکه 2 نفر از این کارشناسان از افراد برکنار شده سازمان هواپیمایی کشوری بوده و برخی دیگر اصلا تحصیلات مرتبط با این موضوع را ندارند. برخورد هواپیما به کوه هیچ ارتباطی به عدم نصب «ای. دی» نداشت نمی توان با دلایل نادرست همه قواعد هوانوردی را زیر سوال برد چراکه سازمان هواپیمایی کشوری بر اساس مقررات بین المللی عمل کرده است.

مدیر وقت دفتر حقوقی شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: به نظریه هیات کارشناسی اعتراض داریم. هیچ فعل یا ترک فعلی در این سانحه از سوی شرکت فرودگاه ها رخ نداده و گزارش سازمان هواپیمایی کشور مغفول مانده است. باید سازمان هواشناسی پاسخگوی مطالب باشد و تجهیزات هواشناسی ارتباطی به شرکت فرودگاه ها ندارد.

وی افزود: مامور کنترل برج مراقبت به خلبان هیچ پیشنهادی نداده بود. 3 نفر در برج مراقبت بوده اند در حالی که در نظریه کارشناسی گفته شده که ازدحام در برج مراقبت بوده است. درباره مکالمات غیرمتعارف هم باید گفت که اقدام غیرمتعارفی انجام نشده و تمام مکالمات وجود دارد. تقاضا دارم که نظریه کارشناسی مورد بازنگری قرار گیرد.

قاضی عالیشاه با اعلام ختم جلسه گفت: در جلسه بعد از کارشناسان دعوت می شود تا به صورت تخصصی به موضوع پرداخته شود.