آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اخبار کشور
۳

روحانی: قدس فراموش نخواهد شد / همیشه حامی مظلومان جهان هستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه امسال هم در روز جهانی قدس به هر طریقی ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می رسانیم، گفت: ما همیشه در ستیز با ستمگران و حامی مظلومان جهان هستیم.

حجت الاسلام روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت با اشاره به در پیش بودن روز قدس اظهارداشت: روز قدس امسال با شرایط خود در مناطقی که به اصطلاح مناطق سفید نام گرفتند که نماز جمعه است و مردم به نماز جمعه خواهند رفت و آنجا ندای خود و ندای مظلومیت مردم فلسطین را به گوش جهانیان می رسانند.

رئیس جمهور گفت: آن هایی هم که در مناطق غیرسفید هستند باز هم از طریق فضای مجازی یا فضای حقیقی در چارچوبی که امکان پذیر است ما آن هدف اصلی را در هیچ شرایطی از یاد نمی بریم.

روحانی با اشاره به سخن امیرالمومنین که همیشه با ستمگران در ستیزیم و همیشه حامیان مظلومین عالم خواهیم بود افزود: یکی از ستون های اساسی انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایران همین است که در برابر ستمگران بایستیم و به حمایت مظلومان به پا خیزیم.

وی یادآور شد: مردم فلسطین بیش از 70 سال است که از خانه و کاشانه خود آواره شدند. خانه های آنها غصب شده است. هر روز بر آنها توسط ستمگران ستم روا داشته می شود و همیشه قدرت های استکباری جهانی به ویژه در راس آن آمریکا حامی ظالمین، صهیونیست ها، نژادپرستی، آپارتاید بودند و برعلیه مظلومین تلاش کردند اما این باور ما است که حق در برابر باطل پیروز خواهد شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه فشارهای زیادی بر مردم فلسطین وارد می شود و هر روز توطئه جدیدی توسط آمریکا علیه مسلمانان و مردم فلسطین طراحی می شود، گفت: اما در عین حال اراده پولادین مردم فلسطین و ایستادگی و مقاومت آنها ادامه خواهد یافت و این راه دیر یا زود به پیروزی نهایی خواهد رسید و ما هم این روز بسیار مهم را گرامی می داریم.

وی تاکید کرد: قدس فراموش نخواهد شد. قدس در اشغال ستمگران باقی نخواهد ماند. سرزمین فلسطین روزی آزاد خواهد شد. ما به هیچ عنوان این ظلم و ستم و تجاوز را نمی پذیریم و بر نمی تابیم. امروز هم این ندا وجود دارد به آن شکلی که امکان پذیر است. این روز بسیار مهم قدس را گرامی خواهیم داشت.

قرنطینه و محدودیت ها آمرانه نبود

رئیس جمهور با بیان اینکه در مبارزه با کرونا پیشرفت های بسیار خوبی داشته ایم، گفت: در این سه ماه قدم به قدم در حال پیشرفت بودیم و هیج جا عقب نشینی نداشتیم و در جمع در مسیر مقابله با این ویروس خطرناک پیشرفت خوبی داشتیم و تقریبا به مرز مهار بیماری رسیدیم.

وی از کمک و یاری مردم قدردانی کرد و گفت: البته امروز باید وضع بهتری داشته باشیم اگر در چند استانی که شرایط آنها این روزها شرایط نامناسب است، احتیاط لازم انجام و دستور العمل ها دقیق تر انجام می شد شاید اکنون این مشکلات را هم نداشتیم.

روحانی تصریح کرد: ما از ابتدا راهی را که انتخاب کردیم قرنطینه آمرانه نبود، بلکه راه ما سیاستی مشارکتی و داوطلبانه بود؛ از مردم درخواست و کمک خواستیم تا به صحنه بیایند و انصافا هم مردم به خوبی کمک و همکاری کردند و درخواست پزشکان و کادر درمانی و متخصصان و مسئولان را پاسخ مثبت دادند و باید همین راه را ادامه دهیم.

مردم نگران کالاهای اساسی نباشند

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه همه تصمیمات باید تا پایان خرداد اجرایی شود، گفت: مردم نگران کالاهای اساسی نباشند.

روحانی گفت: می خواهم به مردم بزرگوار قول بدهم آنچه در فضای مجازی بعضی ها شایع می کنند و ایجاد تردید می کنند، مردم هیچ نگرانی برای کالاهای اساسی نباید داشته باشند. ما ارز لازم برای تامین کالاهای اساسی در اختیار داریم و خریدهای لازم برای کالاهای اساسی انجام شده و انجام خواهد شد. مشکلی در این زمینه نخواهیم داشت.

تشکر از مجلس دهم به خاطر حمایت ها از دولت

وی در ادامه به پایان مجلس دوره دهم اشاره کرد و گفت: از مجلس دهم به خاطر حمایت هایی که از دولت کردند و همکاری ها و تفاهم هایی که داشتیم باید تشکر کنم البته می توانستیم تفاهم بیشتری داشته باشیم و این امیدواری را برای مجلس بعدی می گذارم.

رئیس جمهور ادامه داد: کاملا در برابر اختیاراتی که مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی دارد ما نیز کاملا مجری قانون اساسی خواهیم بود. قبلا هم بودیم و باز هم خواهیم بود. اما همه چه دولت و چه مجلس باید در اجرای قانون اساسی دقیق باشیم و با دقت آن را عمل کنیم.

دولت در کنار مجلس خواهد بود

روحانی تاکید کرد: آرزوی ما این است که روابط دولت با مجلس آینده که از هفته بعد یعنی از هفتم خرداد شروع می شود روابط نزدیکتری باشد که این به نفع مردم است که موجب خوشحالی آنها می شود. امسال که سال سختی است هم تحریم و هم کرونا است مردم دلشان می خواهد که همه آنهایی که منتخب شان هستند مشکلاتشان را حل کنند.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور با بیان اینکه فعالیت مجلس جدید را به فال نیک می گیریم گفت: ما از همین جا اعلام می کنیم که دولت در چارچوب قانون اساسی در کنار مجلس شورای اسلامی خواهد بود و معتقدیم که باید دست به دست هم دهیم و مردم این را از ما می خواهند.