آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
آینده نگر بازار
۱۱

چشم انداز تورمی اقتصاد باز هم دلار و سکه را صعودی کرد

تقابل «انتظار» و «دستور» در طلا و ارز

یکی از روش های پیش بینی قیمت ها، نگاه به روند گذشته آنها است. بر این اساس در این صفحه روندهای قیمتی بازارهای مهم ایران و جهان به نمایش گذاشته شده اند. همچنین در متن مربوط به هر قسمت روند آتی قیمت ها براساس شواهد موجود پیش بینی شده اند.

بازار سهام : فشار بزرگان بر شاخص سهام

شاخص کل بورس تهران روز چهارشنبه در اثر افت قیمت در سهم شرکت های بزرگ 6/ 1 درصد عقب نشست و یک بار دیگر از مرز یک میلیون واحدی بازگشت. تداوم صف های فروش و افت حداکثری قیمت در سهام پنج صنعت بزرگ پالایشی، پتروشیمی، فلزات، معدنی ها و همچنین بانک های بورسی بار شاخص کل را سنگین کردند. انتشار صورت های مالی سال 98 و رونمایی از عملکرد ضعیف پالایشگاه ها در کنار تلاش برای تامین نقدینگی و مشارکت در چهارمین عرضه اولیه بازار سهام در سال جدید (عرضه اولیه نماد «پیزد») را باید از عوامل فشار عرضه در بزرگان تلقی کرد. البته برخی آخرین مهلت پذیره نویسی صندوق های دولتی سهام را هم در شکل گیری فضای منفی بزرگان موثر دانستند. در طرف مقابل، رشد قیمت در سهام شرکت های کوچک و متوسط با لیدری غول های خودرویی ادامه یافت و رکورد مشارکت در عرضه اولیه های بازار سهام نیز شکست.

بازار سکه : سکه در مسیر همگرایی قیمتی

سکه بازان روز چهارشنبه سیگنال های مثبتی از طلای جهانی و نرخ دلار داخلی گرفتند و مسیر افزایشی خود را بازیافتند. ساعت 16 دیروز هر سکه طرح جدید 100 هزار تومان افزایش یافت و به قیمت 7 میلیون و 520 تومان رسید. صعود دوباره اونس به سطح 1750 دلاری در کنار اوج گیری مجدد شاخص ارزی برای فتح قله تاریخی از سکه حمایت کردند. گرچه معاملات اوراق گواهی سکه برای اشخاص حقوقی ممنوع شد اما در بورس کالا هم قیمت ها به مسیر مثبت بازگشتند و با صف های خرید رشد یک درصدی را تجربه کردند. مهم ترین اتفاق دیروز همگرایی فزاینده قیمت در بازار فیزیکی و معاملات بورسی سکه بود. دیروز اختلاف قیمت سکه در بورس کالا و صرافی ها به کمتر از 100هزار تومان رسید تا به این ترتیب، فرصت نوسان گیری(آربیتراژ) بین این دو بازار به کمترین سطح طی هفته های اخیر برسد.

بازار طلای جهانی : امید طلا به سخت جانی کرونا

بهای هر اونس طلای جهانی ساعت 16 روز چهارشنبه به سطح 1750 دلار صعود کرد. وزیر خزانه داری آمریکا سه شنبه اعلام کرد که برای حمایت از اقتصاد، سناریوهای مشخصی در نظر دارد که یکی از آنها توزیع 500 میلیارد دلار نقدینگی بین مشاغل آسیب دیده از کروناست. با این حال، ناامیدی از اثربخشی واکسن شرکت مدرنا فشار را از روی طلا برداشت. این شرکت دارویی روز سه شنبه اعلام کرد شواهد کافی برای  تاثیر درمانی این واکسن به دست نیاورده است. علاوه بر تردید درخصوص آزمایش واکسن کرونا، تنزل نرخ بهره انگلستان به زیر صفر (برای اولین بار) در کنار اختلافات چین و آمریکا و طرح ممنوعیت همکاری بازار سهام آمریکا با کمپانی های چینی در مجلس سنای این کشور هم تقاضای طلا را تقویت کرد. فلز زرد چهارشنبه منتظر انتشار صورتجلسه FOMC ماند و به آمارهای مهم روز پنج شنبه نظر دوخت.

بازار اوراق مسکن : پیشروی یکپارچه «تسه»ها

بهای اوراق وام مسکن دی 97 روز چهارشنبه با رشد 8/ 3 درصدی به کانال 66 هزار تومانی راه یافت. میانگین قیمت «تسه» ها هم روز گذشته با جهش 1/ 4 درصدی به بالاترین سطح از ابتدای مرداد 97 رسید. بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد در چشم انداز تورمی بازارهای دارایی، چهار عامل عمده منجر به تداوم رشدهای سریالی «تسه»ها به اوج 22 ماهه شده است. به بیان دیگر، تصمیم جدید برای پرداخت وام جعاله به مالکان و دارندگان واحدهای مسکن مهر، افزایش تقاضای مصرفی برای خرید مسکن با استفاده از وام اوراق و همچنین پررنگ تر شدن حضور سرمایه گذاران ملکی در بازار که قصد خرید مسکن و دریافت وام با استفاده از اوراق حق تقدم دریافت تسهیلات دارند در کنار تقویت تقاضا برای دریافت وام بدون سپرده ساخت مسکن همگی دست به دست هم داده اند تا معاملات اوراق وام مسکن در فرابورس رونق بگیرد.

بازار نفت : پالس مثبت موجودی ها به نفت

نفت معاملات چهارشنبه را هم با نوسان در بالاترین سطح دوماهه سپری کرد. شاخص نفتی وست تگزاس ساعت 16 دیروز روی عدد 6/ 32 دلار قرار گرفت و 8/ 1 درصد رشد کرد. طبق برآوردهای API ذخایر نفت خام آمریکا برخلاف انتظارات صعودی تحلیلگران 8/ 4 میلیون بشکه در هفته منتهی به پانزدهم ماه می پایین آمده است. اما این سیگنال مثبت دیروز در سایه نگرانی از آسیب های بلندمدت کرونا قرار گرفت. در واقع ترس از دو رقمی ماندن نرخ بیکاری آمریکا که در اظهارات یکی از مقامات ارشد هم انعکاس یافت مانع تداوم رشد بهای نفت شد. آمارهای رسمی ذخایر که عصر چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی EIA منتشر می شود زیر ذره بین اهالی بازار طلای سیاه است. پیش بینی بر این است که موجودی های نفت در هفته قبل 15/ 1 میلیون بشکه افزایش یافته باشد. عدم تحقق انتظارات و افت موجودی ها حامی نفت است.