آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اخبار کشور
۳

بزرگ ترین قرآن خطی جهان در مشهد رونمایی شد

بزرگ ترین قرآن خطی و دستنویس جهان کتابت شاهزاده تیموری در گنجینه رضوی حرم مطهر امام رضا(ع)، در ویژه برنامه سه شنبه های فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در مشهد رونمایی شد.

معاون موزه ها و ترویج میراث فرهنگی سازمان کتابخانه ها، موزه ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در این ویژه برنامه گفت: بزرگ ترین قرآن دست نویس جهان موجود در گنجینه رضوی، معروف به قرآن بایسنغری که به دست بایسنغرمیرزا، پسر شاهرخ تیموری و گوهرشادخاتون، کتابت شده به صورت مجازی  رونمایی شد.

مهدی قیصری نیک افزود: این اقدام در قالب پنجاه وسومین سه شنبه فرهنگی این سازمان، به علت تعطیلی موزه و اماکن متبرکه حرم رضوی،  به صورت مجازی در پورتال کتابخانه دیجیتال آستان قدس رضوی به آدرس digital.aqr.ir و همچنین درگاه اینترنتی موزه آستان قدس رضوی به آدرس museum.razavi.ir  رونمایی و معرفی شد.

وی ادامه داد: کتابخانه آستان قدس رضوی تعداد 65 برگ از این قرآن را در اختیار دارد که بیشترین تعداد اوراق آن در جهان است.

 این قرآن نفیس در ابعاد 101 در 177 سانتی متر کتابت شده و اوراق آن از جهت انتخاب نوع خط (محقق)؛ استواری، وضوح، روشنی و صلابت خط؛ دانگ قلم (جلی)؛ اندازه و کیفیت کاغذ که بزرگ ترین قرآن خطی دوره اسلامی است، یکی از آثار بسیار نفیس خوشنویسی در تمدن اسلامی به شمار می رود.

این قرآن در قرن 9 قمری به خط محقق جلی 7 سطری بر روی کاغذ خانبالغ ایرانی کتابت شده است و هم اکنون با شماره ثبت 98 در گنجینه نسخ خطی آستان قدس رضوی نگهداری می شود و تعداد 8 برگ آن نیز در موزه قرآن و نفایس آستان قدس در معرض نمایش قرار گرفته است.