آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۴
بورس
۹

خبر

آخرین اخبار از جلسه شورای عالی بورس

سنا : یک عضو شورای عالی بورس نتایج آخرین جلسه این شورا را تشریح کرد. سیدروح الله حسینی مقدم با اظهار این مطلب که در جلسه روز سه شنبه شورای عالی بورس ضمن پذیرش استعفای سعید فلاح پور، محمدرضا معتمد به عنوان عضو جدید هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار انتخاب شد، گفت: دستورالعمل های آزادسازی سهام عدالت از مهم ترین محورهای جلسه بود. طبق بررسی های صورت گرفته مصوب شد ملاحظات لازم برای انتخاب آزادانه روش مدیریت سهام برای مشمولان دریافت سهام عدالت انجام شود.

عضو شورای عالی بورس توضیح داد: یکی از موارد مهم و موضوعات اساسی این روزهای شورای عالی بورس، آزادسازی سهام عدالت است. در جلسه سه شنبه نیز درخصوص ابعاد کاغذی دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت تصمیم گیری شد. همچنین ملاحظات لازم برای اینکه مشمولان دریافت سهام عدالت بتوانند آزادانه روش مدیریت سرمایه خود در این سهام را انتخاب کنند نیز مورد بحث قرار گرفت. حسینی مقدم اظهار کرد: باید تمامی ملاحظات لازم صورت گیرد تا نه تنها مردم در این شیوه مدیریت بتوانند انتخاب صحیح داشته باشند، بلکه آسیبی نیز از ناحیه آزادسازی سهام مزبور به بازار سرمایه وارد نشود. آماده سازی و فراهم کردن زیرساخت های لازم برای آزادسازی سهام عدالت نیز بررسی شد. وی در ادامه با اظهار این مطلب که شورای عالی پیرامون منع معامله حقوقی های گواهی سپرده سکه هیچ صحبتی انجام نداده، گفت: در جلسه هفته گذشته صحبت هایی پیرامون این موضوع از سوی رئیس کل بانک مرکزی صورت گرفت ولی شورا به این موضوع ورود نکرد. بورس کالا سه شنبه با صدور ابلاغیه ای به کارگزاران و فعالان بازار گواهی سپرده طلا اعلام کرد: طبق مصوبه جدید هیات مدیره سازمان بورس، کلیه اشخاص حقوقی به استثنای بازارگردان ها و صندوق های طلا و همچنین کدهای سبد تا اطلاع ثانوی مجاز به خرید اوراق گواهی سپرده کالایی سکه طلای بورس کالا نیستند.

زیرساخت های الکترونیکی سهام عدالت پس از آزادسازی

سنا : مهلت 30 روزه مشمولان برای نحوه آزادسازی سهام عدالت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، کمتر از 10 روز دیگر در هشتم خرداد 99 به پایان می رسد. پس از آزادسازی سهام عدالت، مشمولان این سهام می توانند از طریق شرکت های کارگزاری بورس، خرید و فروش بخشی از سهام عدالت را آغاز کنند. روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران در پاسخ به این سوال که مشمولان سهام عدالت، که روش سهامداری مستقیم را انتخاب کرده اند، چگونه می توانند دارایی سهام خود را مشاهده کنند یا آنها را بفروشند، عنوان کرد: طبق دستورالعمل آزادسازی سهام عدالت، شرکت های کارگزاری مسوول هستند که خدمات دریافت سفارش های خرید و فروش سهام عدالت را به تمام مردم در سراسر کشور ارائه دهند.

به محض اینکه، زیرساخت دسترسی به دارایی سهامداران توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار در اختیار شرکت های کارگزاری قرار گیرد، شرکت های کارگزاری سامانه سهام عدالت خود را رونمایی خواهند کرد. تمام مشمولان سهام عدالت، از طریق سامانه سهام عدالت هر یک از 108 شرکت کارگزاری، می توانند پس از اعلام آزادسازی سهام عدالت، برای مشاهده ریز دارایی سهام یا فروش هر میزان از سهام خود اقدام کنند. روح الله میرصانعی تاکید کرد: طبق تصمیماتی که در شورای عالی بورس و سازمان بورس و اوراق بهادار گرفته شده است، هیچ یک از خدمات مربوط به مشمولان سهام عدالت نیاز به مراجعه حضوری نخواهند داشت. چنانچه افراد شماره تلفن همراه و حساب بانکی خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی (samanese.ir) وارد کرده باشند، شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به صورت خودکار برای همه مشمولان سهام عدالت کد بورسی صادر خواهد کرد و نیازی به مراجعه حضوری به هیچ جایی نخواهند داشت. در صورتی که زیرساخت لازم توسط شرکت سپرده گذاری مرکزی در اخیتار شرکت های کارگزاری قرار گیرد، احراز هویت افراد برای دریافت خدمات از شرکت های کارگزاری نیز به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام خواهد شد.  وی درخصوص چگونگی دریافت وجوه حاصل از فروش سهام عنوان کرد: همان طور که مطرح شد، کافی است شماره حساب بانکی به نام خود را در سامانه سهام عدالت سازمان خصوصی سازی وارد کرده باشند. پس از اینکه شرکت سپرده گذاری مرکزی زیرساخت لازم را در اختیار شرکت های کارگزاری قرار دهد و رسما آزادسازی اعلام شود، مشمولان از طریق سامانه های سهام عدالت شرکت های کارگزاری می توانند سفارش فروش سهام خود را در صورت تمایل، ثبت کنند. در همان مرحله، مشتری انتخاب می کند که مایل به دریافت وجه حاصل از فروش است یا اینکه تمایل دارد نزد کارگزار باقی بماند تا برای سایر خرید و فروش های سهام مورد استفاده قرار دهد.