آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۲
اخبار کشور
۳

اخبار ادبی و هنری

قطع پخش شبکه «الکوثر» از یوتل ست با کارشکنی دولت

کارشکنی دولت، موجب قطع پخش برنامه های شبکه الکوثر برای کشورهای غرب آسیا و شمال آفریقا شد.

روابط عمومی سازمان صداوسیما اعلام کرد: شرکت ماهواره ای یوتل ست امروز پخش شبکه الکوثر را به بهانه بدهی های انباشته سازمان صداوسیما به این شرکت ارائه خدمات ماهواره ای قطع کرد.

پخش شبکه عربی زبان بین المللی الکوثر روی ماهواره یوتل ست امکان دسترسی مخاطبان در کشورهای عربی منطقه در غرب آسیا و شمال آفریقا را به برنامه های این شبکه فراهم می کرد.

الکوثر شبکه عربی زبان جمهوری اسلامی برای کشورهای عربی است که از سال 1384 تاکنون در حوزه ترویج معارف و سبک زندگی اسلامی و در قالب یک شبکه عمومی فعالیت داشته و مورد توجه و اقبال مخاطبان خود در کشورهای عربی است.

این شبکه برنامه های متنوع برای مخاطبان منطقه ای خود پخش می کند و از محبوبیت قابل توجهی در بسیاری از کشورهای عربی برخوردار است.

الکوثر که از سابقه پخش چند دهه ای برخوردار است تا سال 84 به عنوان شبکه سحر عربی فعالیت می کرد و از آن زمان، با افزایش برنامه ها و تبدیل آن به یک شبکه 24 ساعته مستقل تحت عنوان «الکوثر» به فعالیت خود ادامه داد.

شبکه الکوثر به ویژه در کشورهای عراق، عربستان، لبنان، بحرین و نیز کشورهای شمال آفریقا مخاطبان فراوانی را جذب کرده است.

معاونت برون مرزی رسانه ملی مدت هاست هشدار داده انباشت بدهی ارزی به شرکت های ماهواره ای سایر شبکه های برون مرزی جمهوری اسلامی ایران را نیز در آستانه توقف پخش قرار داده است.

محمدحسین رنجبران، مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی پس از توقف پخش الکوثر روی یوتل ست اعلام کرد: یکی از مهم ترین شبکه های جبهه رسانه ای مقاومت در حالی قطع می شود که چند ماه است همه مراحل قانونی برای تخصیص بودجه ارزی طی شده و همه مخاطرات آن برای مسئولان اجرایی توضیح داده شده است.

انتقاد جمعی از کتاب فروشان از انحصار دولتی فروش کتاب های درسی

جمعی از کتاب فروشان از اقدام وزارت آموزش و پرورش در انحصاری کردن فروش کتاب های درسی انتقاد کردند.

ده ها کتاب فروشی و مرکز توزیع کتاب های درسی، با امضا و ارسال نامه ای به روزنامه کیهان خواستار لغو انحصار دولتی فروش کتاب های درسی شدند.

در این نامه آمده است: «از سال گذشته، وزارت آموزش و پرورش طی طرحی انحصاری و متمرکز اقدام به فروش کتاب های درسی متوسطه اول و دوم نموده که از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی به عهده کتاب فروشان در سراسر کشور بوده و عامل رونق این شغل شریف و همچنین آشنایی حداقلی دانش آموزان با فضای فرهنگی یک فروشگاه کتاب و معرفی این کسب و کار حلال و فرهنگی به خانواده ها بوده است. بی گمان این قشر از کسبه شریف ترین و کم توقع ترین افراد خانواده بزرگ اصناف هستند که سربازان خط مقدم مبارزه با تهاجم فرهنگی دشمن محسوب می شوند اما مورد بی مهری قرار گرفته اند.»

در این نامه به عواقب انحصار دولتی فروش کتاب های درسی اشاره شده است، از جمله؛ مغایرت با اصل 44 قانون اساسی و مردمی کردن اقتصاد، فاصله گرفتن آموزش و پرورش از اصل مدرسه محوری، عدم توزیع به موقع کتاب های درسی، تنزل شان آموزش و پرورش از یک نهاد آموزشی و پرورشی به بنگاه اقتصادی، ایجاد بازار سیاه و فروش نسخه های کپی کتاب های درسی، ایجاد زمینه های فساد و رانت، عدم پاسخگویی و شفافیت، معذورات دانش آموزان و اولیا در اعتراض و شکایت در صورت هرگونه نارسایی در توزیع و یا اضافه دریافت بابت کتاب های درسی از سوی مدارس و...

در پایان این نامه، تصریح شده است: «در سالی که بابت فراگیری ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و واحدهای آموزشی، کتاب فروشان متحمل زیان های فراوانی گردیده اند، توزیع کتاب های درسی توسط آموزش و پرورش ضربه مهلکی به اقتصاد بی رونق اما آبرومند بیش از 12 هزار واحد توزیع کتاب های درسی و کتاب فروشی در سراسر کشور وارد کرده است.»

آثار هنرمندان جهان درباره مقاومت به نمایش درآمد

نمایشگاه «تجلی مقاومت» با نمایش آثاری از هنرمندان سراسر کشور در موزه فلسطین برگزار شد.

محمد حبیبی مدیرعامل انجمن هنرهای تجسمی بنیاد فرهنگی روایت فتح به خبرنگار کیهان گفت: امسال به علت تقارن روز سوم خرداد و روز قدس انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح تصمیم گرفت تا نمایشگاهی از نقاشی و کاریکاتور را با مشارکت موزه هنرهای معاصر فلسطین در محل گالری موزه فلسطین برگزار کند.

وی افزود: در این نمایشگاه، آثاری از 65 هنرمند ایرانی و خارجی با موضوعاتی چون مقاومت و فلسطین به نمایش درآمده است.

حبیبی تصریح کرد: این نمایشگاه نشان دهنده اعتقاد و حرف هنرمندان کشور و کل دنیا به مسئله فلسطین است.

«رادیو فتح» از تلویزیون پخش می شود

برنامه تلویزیونی «رادیو فتح» از شنبه سوم خردادماه به مدت 5 شب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

همزمان با عید سعید فطر و سال روز آزادی خرمشهر، برنامه تلویزیونی «رادیو فتح» به مدت 5 شب از شنبه سوم خرداد ماه از شبکه یک سیما پخش می شود.

این برنامه که در قالب مجله تصویری به موضوعات مختلفی از جمله آزادسازی خرمشهر، سیدمرتضی آوینی و روز قدس از نگاه متفاوت هنرمندان و مسئولین می پردازد، محصول مرکز مستند «روایت فتح» است که در 5 قسمت برای تلویزیون تدارک دیده شده است.

ثبت نام در طرح قرآنی «رحله» ادامه دارد

موسسه بیت الاحزان اعلام کرد ثبت نام در طرح قرآنی «رحله» ادامه دارد.

طبق اعلام این موسسه، نام نویسی برای این طرح از بیستم اردیبهشت همزمان با شروع نام نویسی بیستمین دوره مراکز شبانه روزی حفظ یک ساله کل قرآن کریم آغاز شده است.

در «طرح ملی رحله»، علاوه بر حفظ روزانه قرآن کریم، آموزش احکام، تجوید و معانی آیات قرآن، برنامه های متعدد فرهنگی، تفریحی و ورزشی نیز برگزار می شود و نوجوانان و جوانان با حضور در این دوره شبانه روزی تابستانه، نوعی سبک زندگی دینی و قرآنی را نیز تمرین می کنند.

نوجوانان و جوانان پسر که علاقه مند به حضور در این دوره هستند در صورت داشتن شرایط سنی بین 14 تا 22 سال و تسلط نسبی بر روخوانی و روانخوانی قرآن کریم می توانند با مراجعه به سایت  beytolahzan.ir  مطالعه جزئیات و شرایط، در یکی از 43 مرکز برگزار کننده طرح در سراسر کشور نام نویسی کنند.